בון (צילום:  travelview, shutterstock)
צילום: travelview, shutterstock

רחובות קטנים וציוריים, מדרחובים שוקקים ותוססים, דובוני גומי ובטהובן אחד: ברוכים הבאים לבון (Bonn), לשעבר בירת גרמניה המערבית ומושב הממשלה המאוחדת עד 1999. אל העיר ניתן להגיע מקלן הצפונית בנסיעת רכבת קצרצרה (18 דקות) או הפלגה בת כ-3.5 שעות לאורך הריין. בהיותה קטנה יחסית, מרבית האתרים התיירותיים בעיר נמצאים במרחק הליכה ולכל יעד מרוחק יותר תוכלו להיעזר בתחבורה הציבורית הנהדרת.

מחפשים לאן לטוס? הכנסו למדריך היעדים של mako

שעות האור הארוכות בחודש יוני היו הזדמנות מצויינת לפקוד את העיר, אנחנו בחרנו לבלות את הלילות בקוניגסווינטר (Königswinter) השכנה והסתפקנו בטיול יום לבון, שנכנסה לאחרונה לרשימה המכובדת של ה-Lonley Planet כאחת מעשר הערים שצריך לבקר ב-2020. אם תעדיפו לבלות בה כמה ימים, ואולי אף להרחיק לשכונות העוטפות, אמליץ לכם לבלות את הלילה ב-Motel One או Ameron שבמרכז העיר.

העיר שאתם חייבים להגיע אליה (צילום:  Ian Law, shutterstock)
רחובות ציוריים. בון | צילום: Ian Law, shutterstock

5 המלצות לבון

בעקבות בטהובן

בסמטת Bonngasse שבמדרחוב במרכז ניצב בית הולדתו של המלחין לודוויג ואן בטהובן בו פועל כיום מוזיאון. מאות פריטים מקוריים מרכיבים את תערוכת הקבע, כולל ציור הפורטרט המפורסם של יוזף קרל שטילר (Joseph Karl Stieler). מוצגים מרגשים ומעניינים נוספים כוללים את הוויולה שהשאיר בטהובן מאחוריו כשעזב את העיר, פסנתר שנבנה על ידי קונארד גראף (Conrad Graf), מכשירי השמיעה בניחוח המאה ה-19 שהיו בשימוש הגאון החירש ומסכת המוות שנוצקה בווינה ב-1827 יום לאחר מותר של המלחין.

אם ביקור בתוך המוזיאון פחות מדבר אליכם אבל הפוגה הגדולה חרוטה על ליבכם, אולי תמצאו עניין בסיור בעיר בעקבות חייו של המלחין העובר בכנסיה הקתולית רמיוגיוס (Remigiuskirche), ב-Alterzoll, בית המכס הישן שעל גדות הריין המשקיף על רכס ההרים Siebengebirge (עוד עליו בהמשך), באנדרטה שהוקמה ב-1845 ואתרים נוספים. אתם יכולים לעשות את הסיור בעצמכם בעזרת המפה המקוונת או להשתתף בסיור מודרך.

בון (צילום: לירון מילשטיין)
בית המכס | צילום: לירון מילשטיין

בון-בון מגומי

בשנת 1922 נפל דבר בעולם דברי המתיקה עם המצאתם של דובי הגומי במפעל הממתקים של חברת האריבו שהוקמה שנתיים לפני כן. אם גם אתם מחובבי ה-Gummibär ושאר ממתקי גומי צבעוניים מסוכרים, יש לכם הזדמנות לבקר בחנות הגדולה שבמרכז העיר או בחנות המפעל בשכונת גודסברג-נורד Godesberg-Nord בדרום מזרח העיר.

העיר העתיקה

מדי חודש אפריל נצבעים רחובות העיר העתיקה (Altstadt) בוורוד עם פריחת עצי הדובדבן, אבל אין סיבה להגביל את הביקור באזור לתקופת האביב. את הכניסה תזהו בקלות בזכות השלט המתנוסס בכניסה לאזור, והוא מטעה: העיר העתיקה ההיסטורית נחרבה כמעט לחלוטין במלחמת העולם השניה, ושמה נדד לשכונת הפועלים בצפון העיר. רחובות האזור נעימים ומרוצפי חנויות ובתי קפה, אם תרצו לחזור הביתה עם מזכרת מתוצרת מעצבים מקומיים, סורו ל-Love your Local Store.

View this post on Instagram

A post shared by I G W O R L D C L U B ® (@igworldclub) on

דרך המוזיאונים

ברחבי העיר הקטנה פועלים למעלה מ-20 מוזיאונים, כמה מהם ממוקמים לאורך הרחובות המרכיבים את ה- Museum Mile, ובהם המוזיאון להיסטוריה עכשווית של הרפובליקה הפדרלית; המוזיאון לאמנות והמוזיאון הזאולוגי. במוזיאון האמנות (Kunts Museum) תוכלו לחזות באוסף שנתרם על ידי גיזלה ו-ווילפרד פיטינג (Gisela und Wilfried Fitting) הכולל מאות יצירות של פיקסו, מירו, מאטיס, קליי, הוקני, ארנסט ואחרים; וב-Deutsches Museum תוכלו להתרשם מהמצאות ותגליות חלוציות של זוכי פרס נובל, כמו גם חפצים קטנים ששינו את חיינו: הדיבל של חברת פישר ושבב המחשב.

מעברה השני של רצועת המוזיאונים תמצאו גם את האנדרטה לזכרו של קונראד אדנאואר ואת משכן הקנצלר הפדרלי (Bundeskanzleramt Bonn), להיכנס לא תוכלו - אבל שווה להציץ מעבר לגדר.

View this post on Instagram

A post shared by Wangshu (@wangshu_m) on

ביקור בבית הקברות המקומי

לרשימת בתי הקברות המומלצים לביקור בעולם, אפשר בקלות להוסיף את זה של בון - לא רק בזכות הסלבס. בבית הקברות העתיק עבדו נציגים מבית הספר לפיסול של ברלין, שרק הוסיפו לחן והיופי של המקום. בבית הקברות מהמהאה ה-19 מצאו מקום למנוחה אחרונה - קלרה ורוברט שומאן, המשוררת מתילדה וזנדונק (Mathilde Wesendonck), אוגוסט וילהלם פון שלגל (August Wilhelm von Schlegel) הרומנטיקן, ומתרגם שירת הניבלונגים לגרמנית מודרנית - קארל יוזף זימרוק (Karl Joseph Simrock) ואישים נוספים המשקפים את ההיסטוריה התרבותית והאינטלקטואלית של העיר.

כתובת: Bornheimer Straße. שעות פתיחה: 8-17 בחורף, 7-20 בקיץ.

המלצות לקוניגסוונטר

עיירת הקיט הציורית נמצאת במרחק חצי שעה נסיעה ברכבת או 50 דקות הפלגה מבון ושוכנת על גדתו הימנית של הריין ולמרגלות רכס ״שבעת ההרים״ (Siebengebirge), שמורת טבע שהתחשק לנו לטייל בה. הביקור ביוני אפשר לנו לשוטט בה בנחת, אך יכולנו לדמיין איך הטיילת הרחבה ורחובותיה של העיירה יתמלאו עד מהרה במשפחות שבאו לחופשת קיץ. 

מי ברגל, מי ברכבת - מי שמגיע לקוניגסווינטר מעפיל אל הדרכנפלס (Drachenfels), סלע הדרקון. ההרים ברכס נוצרו מהצטברות מאגמה שלא הצליחה לפרוץ את פני השטח, ובפסגה האמורה תמצאו תצפית נהדרת החולשת על האזור כולו ואת הריסות טירת דרכנפלס שנבנתה בין 1138-1167 במטרה להגן על העיר קלן מהתקפות מכיוון דרום. במהלך מלחמת 30 השנים נהרסה הטירה על ידי חיילי מלך שבדיה, גוסטבוס אדולפוס, ומעולם לא נבנתה מחדש. ב-1956 הוכרז האזור כפארק לאומי, אבל במאה ה-19 - עם סיום מלחמות נפוליאון - הוא זכה לפופולריות רבה בקרב תיירים המשתייכים לזרם הרומנטי. הראשון לזהות את גדולתו של המקום היה לורד ביירון, שהתרשמויותיו משכו למקום משוררים אחרים כהיינריך היינה ואדוארד בולוור-ליטון.

בון (צילום: לירון מילשטיין)
הדרכנפלס מלמטה | צילום: לירון מילשטיין
בון (צילום: לירון מילשטיין)
הרכבת שמובילה לפסגת הרכס | צילום: לירון מילשטיין
בון (צילום: לירון מילשטיין)
הנוף מלמעלה | צילום: לירון מילשטיין

סלע הדרקון והדרך שמובילה אליו וממנו רצופה אגדות, כשהמפורסמת ביותר היא הריגתו של הדרקון פפניר (Fafnir) שהתגורר במערה. האביר זיגפריד, גיבור שירת הניבלונגים, רחץ בדמו של הדרקון שניצח כדי להפוך לבלתי פגיע, ואתם יכולים לבקר בגלריית ה-Nibelungenhalle הכוללת עבודות של הצייר הסימבוליסט הרמן הנדריך (Hermann Hendrich) המתארות סצינות מהאופרה המפורסמת של ריכרד וגנר.

במורד ההר שוכן ארמון דרכנבורג (Drachenburg), טירה צבעונית ומשובבת עיניים שנבנתה ב-1884 עבור הבנקאי הברון שטפן פון סארטר, שמעולם לא עבר להתגורר בה. לאחר מותו ב-1903 רכש אחיינו את הטירה ופתח אותה לציבור - אם כי ביקור בה כיום יעלה לכם מעט יותר מ-0.50 דויטשה-מרק. כדי לקבל את התמונה המלאה כדאי להיעזר באפליקציית Lauschtour הכוללת סיור אודיו מודרך בארמון.

בון (צילום: לירון מילשטיין)
ארמון דרכנבורג | צילום: לירון מילשטיין
בון (צילום: לירון מילשטיין)
צילום: לירון מילשטיין

באזור קיימים מסלולי טיול נוספים בדרגות קושי שונות, כשאתם יכולים לבקר בהריסות מנזר הייסטרבאך (Heisterbach), להעפיל להר פטר (Petersberg) בו שוכן מלון פטרסברג, בית ההארחה הרשמי של ממשלת גרמניה בו בילו את הלילה בשינה ואת היום בדיונים סוערים נוויל צ׳מברלין, השאה האחרון של אירן מוחמד רזא שאה פהלווי, מיכאל גורבצ׳וב, נלסון מנדלה ושועי עולם נוספים.

בון (צילום: לירון מילשטיין)
שקיעה בטיילת המקומית | צילום: לירון מילשטיין

ברחבי העיירה עצמה פזורות למעלה משלושים אתרים מומלצים לתיירים, בהתחשב בפיצפיותה של העיירה תוכלו לבקר בכולם ביום אחד בניחותא ואם אתם מגיעים בשעות הפעילות תוכלו לפקוד גם את בית העלמין היהודי ששימש את הקהילות היהודית של קוניגסווינטר, אוברדולנדורף (Oberkassel) ואוברקאסל (Oberdollendorf), בו נותרו 80 מצבות.

3 ביסים לסיכום

במרקטפלאץ (Marktplatz) שבמרכז בון תמצאו שוק עם מוצרי מזון טריים ודוכני אוכל.

בוהוריים: בבית הקפה הקטן קונטור (Kontor) תמצאו ארוחות בוקר, צהריים ועוגות תוצרת בית.

חצר הישועים: בבית מרשים מהמאה ה-17, שוכנת Weinhaus.Jesuiter Hof, חנות יין עם יקב משלה ומסעדה נפלאה המתמחה במאכלים אזוריים.

בון (צילום: לירון מילשטיין)
צילום: לירון מילשטיין

מידע שימושי

תחבורה ציבורית

העיר בון וסביבותיה מרושתות במערכת תחבורה ציבורית יוצאת מהכלל, הכוללת חשמליות, רכבות תחתיות, אוטובוסים ומעבורות המחברות בין גדות הריין. מומלץ להשתמש באפליקציה של SWB לניווט וקניית כרטיסים, קחו בחשבון שבתחנות מסויימות תוכלו לשלם במטבעות בלבד.

מרכזי מידע

מרכז מידע לתייר, בון. כתובת:Windeckstraße 1. שעות הפעילות: 10-18, למעט ראשון עד 14 ושבת עד 16.

מרכז מידע לתייר, קוניגסווינטר.