בירת הונגריה קיימת כבר אלפי שנים ומלאה בפיסות היסטוריות מרתקות - החל משרידי העיר הרומית אקווינקום ועד לבית הכנסת הגדול באירופה, שכיום הוא מוזיאון מרגש המציג את סיפורה של הקהילה היהודית בעיר, שנחרבה כמעט עד היסוד בשואה. כמו כן, מתחת לגבעות הנהדרות המשופעות בגנים נפלאים (פירוט בסעיף נפרד בהמשך) ישנן מערות עם מים תרמיים, אשר נובעים ל-12 אתרי ספא. בקיצור, יש מה לראות.

מחפשים טיסה זולה לבודפשט? היכנסו ל-smartair

כדי לשוטט בעיר במהירות בין האתרים החשובים, תוכלו לעלות על אוטובוס התיירים שהופך לסירה ושט על הדנובה - או לרכוש כרטיס מתמשך לאוטובוס תיירים נוסף, שעוצר בכל התחנות החשובות ואפשר לעלות ולרדת ממנו כל אימת שרוצים. בהרבה מחברות התיירות המפעילות אוטובוסים בעיר יש אוזניות עם הסברים בעברית.

תחבורה

בבודפשט מערכת מטרו עתיקה אך יעילה, וחשמליות נוחות. בלילה, בשעה שהחשמליות מפסיקות לפעול, יש אוטובוסים ומוניות. הנה אתר עם מחירים, לוחות זמנים ופרטים נוספים על תחבורה ציבורית בבודפשט.

מה אתם מחפשים לראות בבודפשט? דלגו ישירות ל-
>> אתרים מעניינים וחשובים
>> מוזיאונים וגלריות
>> גנים ופארקים

גבעת הטירה Budai várnegyed
במישור מוקף חומה שאורכה קילומטר שוכנת העיר העתיקה בודה ובלבה הארמון המלכותי. טפסו לראש שער וינה כדי לקבל מבט כללי על המתחם, ואז שוטטו ברחובות. היכנסו לכנסיית מתיאש עמוסת חפצי האמנות, למבצר הדייגים, לגלריה הלאומית בארמון המלך שבה מוצגת אמנות הונגרית מימי הביניים ועד ימינו, למוזיאון להיסטוריה של בודפשט וקחו את הזמן בינות לכל העושר הזה.

בשנים האחרונות התחילו ההונגרים לקיים בכניסה למשכן הנשיאותי שבמתחם, הקרוי SANDOR PALOTA, טקס "חילופי משמרות" כאטרקציה חדשה לתיירים. את הטקסים תוכלו לראות מדי שעה עגולה בכניסה המערבית של הארמון.
I/ Varhegy

הטירה בבודפשט
הטירה בבודה | צילום: ויקיפדיה

הארמון המלכותי Királyi palota 
הגלריה הלאומית של הונגריה, הממוקמת בארמון שבטירה, מתעדת את התפתחות האמנות בהונגריה, החל במוצגים קדומים מהמאה ה-10 ועד ליצירות בנות זמננו.
Szent György tér 2

המוזיאון לתולדות בודפשט Budapest History Museum
המבנה עבר גלגולים רבים החל מבנייתו כארמון במאה ה-13, וכיום הוא מכיל תצוגה קבועה הנקראת "1,000 שנות ההיסטוריה של העיר". כל האזור סביב משופע בפינות חמד: כיכרות, פסלים (כדאי לנסות להשיג את הספרון של לסלו פרוהאז'קה על הפסלים באזור), רחובות נאים ומטופחים, מסעדות ומועדונים.
Szent György tér 2

באסטיון הדייגים Halászbástya
אנדרטה רומנטית לגילדת הדייגים עם שבעה צריחים המסמלים את שבעת השבטים שהם מוצא העם ההונגרי. המבנה הקיטשי מלא הפתעות וגרמי מדרגות, ונשקף ממנו הנוף הכי יפה של בודפשט שלבדו מצדיק את מחיר הכניסה.
Szentháromság tér 5

באסטיון הדייגים, בודפשט
באסטיון הדייגים | צילום: Kareszzz Photography, ויקיפדיה

כנסיית מטיאש Matyas Templom
בחלקה הצפוני של בודה, מרשימה מבחוץ בסגנונה הניאו-גותי על צריחיה הנאים, נמצאת כנסיית מטיאש היפהפייה. בפנים תוכלו להתרשם משילוב של הקירות שאין עליהם סנטימטר אחד שאיננו מצויר, ומחלונות הוויטראז' שיוצקים לאולם הגדול איכות מיוחדת.
Szentháromság tér 2

אתרים חשובים ומעניינים

הפרלמנט Parliament
בית הפרלמנט של הונגריה נבנה בהשראת בית הפרלמנט הבריטי, אם כי ביתר אקלקטיות סגנונית ומחומרים עמידים פחות. סיור מודרך בבניין יוביל אתכם בין שלושה חדרים מתוך מאות חדרי הבניין, ובין השאר תזכו לראות את כתרו של המלך הקדוש סטפן, מקור הסמכות הרוחני של שליטי הונגריה לאורך הדורות.
Lajos ter 1-3. V/Kossuth. תחנת מטרו Kossuth Lajos ter

בניין הפרלמנט בבודפשט
בניין הפרלמנט ההונגרי | צילום: Ralph Orlowski, GettyImages IL

נעליים על הדנובה Cipők a Duna-parton
קטע הטיילת שלאורך הדנובה שעליו פזורות זוגות נעליים מברזל, שחרטומיהן מופנים כלפי הנהר, הוא אחד מאתרי ההנצחה המרגשים והעצובים ביותר ליהודי הונגריה. יצירתם של גיולה פאואר וקאן טוגאיי.
V/Pesti also rakpart. קו חשמלית 2 ו-2A.

נעליים על הדנובה, בודפשט
נעליים על הדנובה | צילום: Nikodem Nijaki, ויקיפדיה

אקווינקום Aquincum
העיר הרומית אקווינקום הייתה בשיא תפארתה במאות ה-2 וה-3, ונחרבה עם פשיטות ההונים. סביב שרידיה היפים הוקם פארק ארכיאולוגי שבו מוזיאון המציג כלים, פסלים וחפצים שנשתמרו מאז.
III/szentendrei ut 139. חשמלית Aquincum

בית הכנסת הגדול Dohány Utcai Zsinagóga
גורלה של קהילת יהודי בודפשט היה אחד העגומים בתולדות מלחמת העולם השנייה. כ-200,000 יהודים חיו בבודפשט ערב המלחמה, והיו מעמודי התווך של החיים התרבותיים והמסחריים בעיר. השמדתם החלה עוד לפני כיבוש הגרמנים את העיר ב-1944, אבל עם הכיבוש הם רוכזו בגטאות וחלקם נשלחו לעבודות כפייה. את חלק הארי של הרצח ביצעו אנשי מפלגת צלב החץ בעצמם, שבועות ספורים לפני שנכבשה העיר על ידי הצבא האדום - הם ירו וטבחו ביהודים וזרקו את גופותיהם לדנובה, שהאדימה מדם.

בית הכנסת הגדול היה שייך לקהילה הניאולוגית, שהייתה המבשרת של התנועה הרפורמית. זהו בית הכנסת השני בגודלו בעולם. מבנהו דומה לשל כנסייה, אך הוא מעוטר כולו בעיטורי גבס ודוגמאות מוריות. באחד מאגפיו שוכן המוזיאון היהודי, ובחצרו ניצב הפסל המפורסם של הערבה הבוכיה, המשמש אנדרטה ליהודי הונגריה שנספו בשואה.
VII/Dohany utca 2-8. תחנת מטרו Aastoria

בית הכנסת הגדול, בודפשט
בית הכנסת הגדול | צילום: ויקיפדיה

בזיליקת סטפן הקדוש Szent Istvan Bazilika
מקברי ככל שזה נשמע, מוקד המשיכה העיקרי בקתדרלת סטפן הוא ידו הימנית החנוטה של הקדוש. הקתדרלה, שנבנתה מחדש לאחר שהמבנה הראשון קרס ב-1868, קודרת וחשוכה, אבל שווה לטפס למעלה כיפתה (ברגל או במעלית) ולזכות בנופים יפהפיים של העיר.
Szent István tér 1. תחנת מטרו Arany Janos Utca

כנסיית סטפן הקדוש, בודפשט
בזיליקת סטפן הקדוש | צילום: ויקיפדיה

קפלת המערה Sziklatemplom
אזור הגבעות של גלרט טומן בחובו הפתעה מרגשת – קפלה שנחצבה בתוך מערה. הקפלה הייתה שייכת למסדר הפאוליני, אך זה פורק במצוות הקומוניסטים והמערה והמנזר נסגרו. הם נפתחו מחדש בשנות ה-90, ועכשיו אפשר לשוטט במערה, לפגוש במתפללים וליהנות מהאקוסטיקה המיוחדת.
קו חשמלית 47.

מבחר בנייני אר-נובו
שימו לב לבניינים הבאים כאשר אתם משוטטים ברחובות. לא חובה להיכנס, מספיק להתרשם מהחזית ולהציץ פנימה:
האקדמיה למוזיקה – VI/ Liszt Ferenc tér 8
הבנק הלאומי – V/ Hold utca 4
חנות הפרחים פילנטיה – V/ Váci utca 9
בנק טורוק (לשעבר) – V/Szervita tér 3
בית קורוסי – V/ Aulich utca 3
בית בדו – V/ Honvéd utca 3
מלון ארבע העונות – V/ Roosevelt tér 5

קבר גול באבא Gul Baba Turbeje
קברו של גול באבא, דרוויש עות'מאני שלקח חלק בכיבוש בודה במאה ה-16, הוא מוקד עלייה לרגל למוסלמים ולטורקים בפרט. השיפוץ שעבר המקום מקיף מדי, אך עדיין מעניין להיכנס. זכרו כי זהו מקום קדוש עבור המוסלמים.
Mecset utca 14

בית האופרה של בודפשט Magyar Állami Operaház
לחובבי הז'אנר הקלאסי, אבל לא רק. בית האופרה ההונגרי הוא מבנה ניאו-רנסנסי מרשים. כיום זהו אחד המבנים ההיסטוריים הכי חשובים בהונגריה כולה, וחזיתו מעוטרת בפסלים של 16 מהמלחינים המפורסמים ביותר בעולם, לרבות מוצרט, בטהובן, ורדי, צ'ייקובסקי וביזה. האולם המרכזי מכיל כ-1200 מקומות ישיבה, והוא מעוטר בכ-7 ק"ג של זהב. רוב המופעים מתקיימים מספטמבר ועד אמצע יוני. מדובר ביותר מ-50 הפקות בשנה, חלקן בינלאומיות, אך רובן הפקות של האופרה המקומית. מומלץ להזמין כרטיסים מספר ימים מראש, אם כי כרטיסים זולים ניתן להשיג גם ברגע האחרון.
Andrássy út 22. מטרו: קו M1 עד תחנת Opera
בית האופרה, בודפשט
בית האופרה | צילום: ויקיפדיה

גשר השלשלאות סצ'ני Széchenyi Lánchíd
הגשר הראשון שחיבר בין צד הבודה לצד הפשט. מהגשר יש תצפית מרהיבה על העיר ועל נהר הדנובה, ובשעות הערב הוא רומנטי למדי.

אין תמונה
גשר השלשלאות

מרחצאות
הטבילה במרחצאות היא מסורת הונגרית שהחלה עוד בימי הרומאים, והיא עדיין אחד מבילויי הפנאי האהובים על בני העיר. הנה שלושה מהאתרים הטובים יותר. לא לשכוח בגד ים, כפכפים וסבון:
מרחצאות סצ'ניי – מרחצאות גדולים ומפוארים בפארק וארושליגט, עם בריכה חמה, פושרת וקרה וחדרי אדים. xiv/ Allatkreti Korut 11
מרחצאות גלרט – המפוארים ביותר. שייכים למלון גלרט. יש אזורים נפרדים לגברים ולנשים, כמו גם אמבטיות קמומיל, חדרי מלח ואמבטיות בוץ. XI/Kelenhegyi ut 4
מרחצאות רודש – הבריכה המתומנת, הכיפה שדרכה חודר אור השמש והקשתות - כולם טורקיים אותנטיים. יש ימים נפרדים לגברים ולנשים. מומלץ לסובלים מראומטיזם בשל האיכויות הרדיו-אקטיביות של המים. I/ Dobrentei ter 9

מרחצאות קירלי, בודפשט
מרחצאות קירלי | צילום: האתר הרשמי

מערת הנטיפים פאלוולגי Pal Volgyi
קו אוטובוס 65 ייקח אתכם מכיכר קולושי להפסקה נחמדה מהעירוניות לטובת סיור של שעה בין נטיפים לזקיפים, באווירה מסתורית מעט.
Szépvölgyi út 162

רכבת הילדים Gyermekvasút
11 ק"מ של נסיעת רכבת פתוחה בגבעות הסובבות את העיר, במתווה ששימש פעם להסעות של חניכי תנועות הנוער הקומוניסטיות. הרכבת מופעלת על ידי ילדים ונערים. אטרקציה חמודה לילדים ומנוחה קלה למבוגרים.
1121 Budapest, Golfpálya út

פסל סטיב ג'ובס Steve Jobs statue                        
החברה ההונגרית "גרפיסופט" חלקה כבוד למייסד אפל סטיב ג'ובס, ובחודשים שאחרי מותו חנכה בפארק התעשייה שלה פסל בדמותו, כאות הוקרה על תמיכתו בחברה בימי השלטון הקומוניסטי במדינה. בפסל, כמו בחיים, לובש ג'ובס סוודר וג'ינס ונועל נעלי ספורט.
Graphisoft Park

פארק המים אקוורינה Aquaréna Water Park
גן עדן של מים לילדים ולנוער בעיירה Mogyoród הסמוכה לבודפשט. אפשר לישון באתר קמפינג ליד פארק המים, ולבלות באזור יום שלם.
Vízipark út 1, Mogyoród

מוזיאונים וגלריות

מוזיאון הטרור Terror Háza múzeum
הבית ברחוב אנדראשי שיכן את מטה מפלגת צלב החץ הפרו-נאצית, ולאחר מכן את המפלגה הקומוניסטית. בין כתליו העבים עונו, נחקרו ונרצחו מתנגדי משטר לאורך השנים. הקמתו לוותה בחילוקי דעות פוליטיים ובהתנגדות מצד כמה זרמים, אבל גם אם הוא לאומני למדי, עדיין מעניין להיכנס וללמוד קצת על התהפוכות שעברה הונגריה במאה ה-20 ועל הקלות שבה הפכו אנשים מרודפים לנרדפים וחוזר חלילה.
Andrassy ut 60. תחנת מטרו Vorosmarty

בית מיקשה רות' ‪Miksa Roth Memorial House
הבית והסטודיו של אמן הוויטראז'ים והמוזאיקה הגדול הפך למוזיאון קטן אך ייחודי, שבו מוצגות כמה מעבודותיו המרהיבות וכן כלי העבודה שלו. כדאי מאוד.
VII/Nefelejcs utca 26. תחנת מטרו Keleti palyaudvar

מוזיאון האמנויות היפות Szépművészeti Múzeum
אוסף האמנות הקלאסית הספרדית הגדול ביותר מחוץ לספרד שוכן כאן. יחד עם גדולי הציירים הספרדים תמצאו כאן גם עבודות של המאסטרים הפלמים, האיטלקים, הצרפתים והאנגלים, ובהן הכפר הכחול של שאגאל ומדונה של רפאל. יש גם הרבה תערוכות מתחלפות מעניינות.
XIV/ Dozsa Gyorgy ut 41. תחנת מטרו Hosok tere

מוקשרנוק mucsarnok
חלל תצוגה מודרני וגדול, המציג תערוכות מתחלפות של אמנות, עיצוב, צילום ואמנות שימושית.
Mucsarnok. XIV/Dosza Gyorgy utca 37. תחנת מטרו Hosok Tere

מוזיאון פרנץ ליסט The Liszt Ferenc Memorial Museum
ביתו של המלחין הלאומי הפך אנדרטה ומוזיאון לחייו. בין המוצגים – כמה מפסנתריו, דפי תווים וחפצים אישיים.
VI/Vorosmarty utca 35

מוזיאון לודוויג לאמנות בת זמננו ludwig Museum
עבודות של אמנים בני זמננו מכל העולם, וכן של אמנים מזרח אירופאים מראשית המאה ה-20 ועד ימינו. תערוכות מתחלפות מעניינות.
IX/Komor Marcell utca 1. קו חשמלית 2

המוזיאון לאמנות שימושית Iparművészeti Múzeum
האר-נובו הוא הסגנון הארכיטקטוני והאמנותי הבולט ביותר בבודפשט. במוזיאון הזה תוכלו לצפות בדוגמאות מאלפות שלו – מנורות, כלים, רהיטים ועוד.
IX/Ulloi ut 33-37. תחנת מטרו Ferenc korut

המרכז לזכר השואה Holocaust Memorial Center
"אלבום אושוויץ", המכיל עשרות תמונות מגירוש, שילוח ורצח יהודי בודפשט, נמצא על ידי אחד מניצולי המחנה לאחר השחרור ותמונות ממנו מוצגות במוזיאון העגום הזה. בחצר הפנימית שלו עומד בית כנסת משוחזר להפליא מ-1924, ובו מוצגות תערוכות מתחלפות.
IX/ Pava ut 39. תחנת מטרו Ferenc korut

מוזיאון התחבורה Kerékpártörténet
מוזיאון המקיף את כל תחומי התחבורה, שמהמבנה שלו מגיח קטר אמיתי וענקי ועל הגג שלו תוכלו לראות מטוס ישן. המוזיאון ממוקם בפארק העירוני וארושליגט.
Városligeti krt. 11

פארקים וגנים

האי מרגיט Margitsziget
האי הקטן בדנובה, כשני קילומטרים אורכו, הוא מקום הבילוי החביב על תושבי העיר. פיקניק, ריצה, משחקי כדור או נסיעה על אופניים ואפילו מרחצאות מרפא מנעימים את זמנם. על פי האגדה, האי נקרא על שם הנסיכה מארגיט (מרגרט) שהייתה בתו של המלך בלה הרביעי, והתגוררה במנזר שבלב האי מגיל 9 ועד מותה ב-1271.
כיום רוב האי הוא פארק מקסים, שסגור בפני כלי רכב פרטיים ולכן מצוין לרכיבה על אופניים, בילוי בבריכות ושיטוט נעים בין העצים הירוקים. בקיץ אפשר לשחות ולהצטנן באחת הבריכות החיצוניות ובחורף אפשר להתפנק גם בבריכות התרמיות החמות ב-Thermal Hotel Margitsziget ובפאלאטינוס סטרנד. אירועי תרבות רבים נערכים באי בקיץ, ואפשר להשתרע על הדשא ולהקשיב לקונצרטים.
חשמלית: 4 או 6 ל-Margit hid, אוטובוס 26

פארק הפסלים Memento Park
עם תום עידן הקומוניזם, נאספו מרחבי העיר עשרות פסלים של לנין, סטאלין, בלה קון וגיבורים עמלים אחרים, והושמו בפארק הזה. הליכה בינות למונומנטים האלה המרוכזים יחדיו, הופכת את החוויה לאירונית מעט ומעניינת מאוד. יש גם חנות קטנה המוכרת מזכרות קיטשיות או אותנטיות מהימים ההם.
Balatoni road – Szabadkai street corner
אוטובוס: Diosd-Erd 

הפארק העירוני וארושליגט varosliget
מהגדולים בפארקי העיר, ברובע XIV בפשט. פארק וארושליגט הוא הריאה הירוקה של פשט ושלל מוקדי העניין שלו מבקשים שתקדישו לו יום שלם. חוץ מזה שהרבה מהמוזיאונים של בודפשט מרוכזים סביבו, יש בו גן חיות שביתניו הם פאר ארכיטקטוני, מרחצאות מפורסמים, יריד שעשועים מיושן ומקסים ושוק פשפשים רחב ידיים בכל יום ראשון. בפארק נמצאת גם טירת ויידהוניאד (Vajdahunyad) המפוארת, שמשמשת כמוזיאון.
האגם המלאכותי מתמלא סירות וכלי שיט בקיץ, ובחורף הופך למשטח פופולרי להחלקה על קרח. זהו מקום מצוין לטיול עם ילדים, שיוכלו ליהנות מגן החיות הקטן, מהופעות בקרקס המלכותי, מפארק השעשועים הישן Vidam Park וממגרשי המשחקים הרבים על שלל מתקניהם, כולל מגלשות, בית עץ וטרמפולינות (בעוד ההורים תופסים שלווה באחד מבתי הקפה שבפארק). חובבי הספורט הבוגרים יותר ימצאו כאן מגרשי כדורגל, כדורסל, טניס ואפילו שולחנות פינג פונג. את הביקור בפארק אפשר לשלב בביקור באנדרטת המילניום שבכיכר הגיבורים, ובמוזיאון לאמנויות יפות והגלריה Mucsarnok הסמוכות לכיכר.
Kós Károly sétány
מטרו: M1 ל-Hosok tere. תחנה נוספת ב- Szechenyi furdo

גני קרולי Károlyi kert
גן חמוד ליד ארמון קרולי. בגן יש עצים ופרחים נדירים, והוא מפלט מהמולת העיר. בקיץ מתקיימים בו בערב קונצרטים והופעות.
V/ Károlyi utca 16. תחנת מטרו Ferenciek tere

>> מלונות מומלצים בבודפשט
>> למדריך המלא של בודפשט