מאז איחודה וב-20 שנים האחרונות שבה העיר ברלין לחיים: מאות מבנים שחודשו לצד מבנים חדשים, מרחבים עירוניים מפתיעים בתעוזתם, פרי יצירתם של חשובי הארכיטקטים בעולם לצד אתרים ומבנים היסטוריים ושמורים היטב. עיר שהעבר, ההווה והעתיד בדיאלוג מתמיד.

ברלין, רחוב גובה, צילום סיון אסקיו  (צילום: סיון אסקיו)
ניו יורק של שנות ה-80. בית קפה בברלין | צילום: סיון אסקיו

מחפשים טיסה זולה לברלין? היכנסו ל-smartair

חופש יצירה

כחלק מפריחתה הפכה עיר הבירה בגרמניה, למוקד משיכה למעצבים ואמנים מרחבי העולם, המגיעים לקבל השראה, לצמוח לשנות ולהשתנות יחד איתה. ברלין מציעה לתושביה חופש יצירה, חללי תצוגה מגוונים, מחירי שכירות ומחייה סבירים, וציבור שפתוח לרעיונות חדשים. הכתב, דני לי, מהניו יורק טיימס השווה אותה לניו יורק של שנות ה-80: "דמי שכירות נמוכים, גרפיטי בכל מקום ומשב אוויר יצירתי המגיע מערים הנמצאות בתהליכי שינוי".

יותר ויותר דירות נטושות בבניינים אוכלסו בידי אמנים והפכו לדירות סטודיו, ומשם התגלגלו לאולמות תצוגה קמעוניים. בסמטאות הקומוניסטיות האפרוריות שוכנים כיום ברים אופנתיים, בתי קפה, מסעדות וגלריות. ותושביה ממשיכים להמציא עצמם מחדש כחלוצי תרבות כשהם בודקים כל העת את גבולות האמנות, האופנה והעיצוב.

חינוך טוב: לומדים עיצוב

האוניברסיטאות בעיר מציעות מגוון רחב של אפשרויות לימודים בתחומי העיצוב השונים. לדוגמה, רק בברלין תשע מכללות לעיצוב אופנה בלבד, מה שהופך אותה למובילה באירופה במוסדות החינוך בתחום האופנה והטקסטיל. סטודנטים רבים נשארים בעיר גם לאחר סיום לימודיהם ומבססים בה את עשייתם. בשנת 2006 ברלין אף זכתה בתואר הרשמי "עיר עיצוב" על ידי UNESCO, והפכה לחברה בקבוצת "הערים היצירתיות" של הארגון.

ברלין, גרפיטי חומה, צילום מירב אייכלר (צילום: מירב אייכלר)
גרפיטי על שרידי החומה | צילום: מירב אייכלר

חממות עיצוב ורשתות חברתיות

בברלין קיימים מספר ארגונים המשמשים כפלטפורמה למעצבים ולחובבי עיצוב, ומאפשרים שיתופי פעולה, החלפת ידע ומעורבות בתעשיית העיצוב, כדוגמת Design Center Berlin.

כפר העיצוב ÏMA השוכן בלב שכונת קרויצברג בעיר, ממוקם בקומפלקס תעשייתי לשעבר, וכולל משרדים, חללי סטודיו לאמנים ומעצבים, חללי תצוגה ומסחר. הוא משמש כבית לאמנים וניתן לשכור סטודיו למגורים או יצירה לתקופות של החל מחודש. בנוסף, ב"כפר" ישנו מלון וניתן לשכור חדרים מרוהטים לשהות קצרה או ממושכת.
כתובת: Ritterstrasse 12-14 10969 Berlin

בקרבת מקום, בכיכר Moritzplatz נמצא Betahuas, זהו קואופרטיב המאחד כ-120 מעצבים פרילנסרים שיוצרים יחד בחלל עבודה של 1000 מ"ר. במקום ניתן לשכור חללי עבודה זמניים, ולעשות שימוש במדפסות תלת ממד, מכונות לעבודה בעץ וחיתוך לייזר הנמצאות במקום.
כתובת: Kreuzberg Moritzplatz, Prinzessinenstraße 19-20

בשכונת Mitte, מלון הדירות ה-Soho House Berlin גם הוא משמש כבית מגורים וחלל עבודה לאורחים מתחום הקולנוע, האופנה והעיצוב. במקביל קיימים גם פורטלים רבים ברשת המסייעים לאמנים ולמעצבים בעיר להחליף מידע, רעיונות וליצור שיתופי פעולה פורים, ביניהם Create Berlin ועוד.

צילום סיוון אסקיו Napol Jonska ,ברלין (צילום: סיוון אסקיו )
בית קפה בוורוד | צילום: סיוון אסקיו
עיתונים, צילום סיוון אסקיו,Pro Qm ,ברלין (צילום: סיוון אסקיו )
מגזינים לצד ספרים לעיון. החנות Pro QM | צילום: סיוון אסקיו
ברלין, כפר, צילום imavillage.com (צילום: imavillage.com)
חללי סטודיו לאמנים ומעצבים. כפר העיצוב ÏMA Design Village | צילום: imavillage.com
ברלין, חממה למעצבים, צילום betahaus.de (צילום: betahaus.de)
חממה למעצבים בלב העיר. Betahous | צילום: betahaus.de
ברלין, משמרת לילה, צילום dmy-berlin.com (צילום: dmy-berlin.com)
גלריות בעיר פתוחות בלילה לקהל. "משמרת לילה" | צילום: dmy-berlin.com

מלון מוזיקה ולייף סטייל

בשנים האחרונות ברלין נמצאת בתנופת בניה ופיתוח ומיטב האדריכלים והמעצבים בעולם לוקחים חלק בחגיגה. לדוגמא NHOW על גדות נהר השפרה בעיצובו של מעצב העל קארים ראשיד. לשמחתי - על המלון קראתי לראשונה בבלוג של הצלמת סיון אסקיו ימים ספורים לפני הנסיעה שלי לעיר. המלון מכונה גם "מלון מוזיקה ולייף סטייל", מאחר והוא המלון היחידי באירופה המצויד בשני אולמות הקלטות מקצועיים ומצוידים, המשמשים מוזיקאים ויוצרים המגיעים להתארח בו.

אם אתם חובבי עיצוב, אתם חייבים לבקר בו: לא בכל יום זוכים לראות חלל אירוח מרגש ונועז בעיצובו, של אחד מגדולי המעצבים בעולם בימינו.
כתובת: Stralauer Allee 3. 10245Berlin

תקרה גובה, צילום סיוון אסקיו ,Nhow Hotel ,ברלין (צילום: סיוון אסקיו )
תעוזה ויצירתיות. מלון Nhow | צילום: סיוון אסקיו
כסאות גובה, צילום סיוון אסקיו ,Nhow Hotel ,ברלין (צילום: סיוון אסקיו )
בעיצובו של כארים ראשיד. מלון Nhow | צילום: סיוון אסקיו
צילום סיוון אסקיו ,Nhow Hotel ,ברלין (צילום: סיוון אסקיו )
מכונה גם "מלון מוזיקה ולייף סטייל". מלון Nhow | צילום: סיוון אסקיו
מסעדה גובה, צילום סיוון אסקיו ,Nhow Hotel ,ברלין (צילום: סיוון אסקיו )
כולל שני אולמות הקלטות. מלון Nhow | צילום: סיוון אסקיו
פופים גובה, צילום סיוון אסקיו ,Nhow Hotel ,ברלין (צילום: סיוון אסקיו )
המשמשים מוזיקאים ויוצרים . מלון Nhow | צילום: סיוון אסקיו

מוזיאונים וגלריות: מעניין מבפנים ומבחוץ

בברלין ישנם מגוון עשיר של מוזיאונים בתחום האמנות, העיצוב וההיסטוריה - וקצרה היריעה מלהרחיב על כולם. להלן ההמלצות שלי:

ארכיב הבאוהאוס - בו מוצגים מסמכים רבים המתעדים את פעילות אסכולת הבאוהאוס בתחום העיצוב, האדריכלות והאמנות. האוסף המוצג במוזיאון כולל דגמים תכנוניים אדריכליים, פריטי ריהוט ואבי טיפוס, עזרי לימוד, תוכניות ארכיטקטוניות ותצלומים רבים. במוזיאון מוצגות יצירות של ליונל פיינינגר, יוהנס איטן, פאול קלי, ועוד שמות של אדריכלים מוכרים. המבנה החיצוני של המוזיאון שעוצב על ידי וולטר גרופיוס מרשים בסגנון האוונגרד.
כתובת: Klingelhöferstraße 14, 10785 Berlin

הקונסטביבליוטק Kunstbibliothek: ספריית אמנות המכילה את האוסף הגדול ביותר בעולם של ספרים המתמחים בנושא אמנות ועיצוב, אופנה וגרפיקה מימי הרנסנס ועד ימינו, כמו גם אוסף גדול של פרסומות, כרזות ושרטוטים של אדריכלים נודעים.
כתובת: Kunstbibliothek. Matthaikirchplatz 6

הגלריה הלאומית החדשה: המוזיאון לאמנות מודרנית שתוכנן על יד מיס ואן דר רוה, הנודע מציג אוסף קבוע של אמנות מודרנית ותערוכות מתחלפות. מבנה הגלריה מפורסם בזכות השימוש בזכוכית ובפלדה, שהיה אוונגרדי בשעתו, ובזכות הקונטור הפשוט של המבנה נטול הקישוטים.
כתובת: Neue Nationalgalerie. Potsdamer Straße 50

Berlinische Galerieהגלריה הברילנאית ממוקמת בקרויצברג, ליד מוזיאון היהודים, ומתמקדת ביצירות אמנות עיצוב "תוצרת ברלין" מהמאה השנים האחרונות.
כתובת: Alte Jakobstraße 124, 10969 Berlin-Kreuzberg

גלריות לאמנות מודרנית מפוזרות בכל רחבי ברלין; ביניהן ניתן למנות את The Apple Desgin Gallery  (ברחוב TORSTRASSE 114 · 10119) וה-Jacksons (ברחוב Lindenstrasse 34), הממוקמות בקרויצברג ומתמחות בעיצוב סקנדינבי קלאסי של המאה ה-20, The Galerie für Architektenmöbel – גלריה של רהיטים המעוצבים על ידי אדריכלים, וגלריית Karena Schüssler - המתמחה בעיצוב מודרני. ברחוב אוגוסטשטרסה נמצאות גלריות ידועות כמו גלרי אייגן- ארט וקונסט-ורקה ברלין. פירוט על גלריות נוספות בעיר תמצאו בלינק הבא: indexberlin.

ברלין, ארכיב באוהאוס, צילום מירב אייכלר (צילום: מירב אייכלר)
חובה לחובבי העיצוב. ארכיב הבאוהאוס | צילום: מירב אייכלר
ברלין, ארכיב באוהאוס 1, צילום מירב אייכלר (צילום: מירב אייכלר)
המבנה החיצוני בנוי בסגנון האוונגרד. ארכיב הבאוהאוס | צילום: מירב אייכלר

תערוכות, ירידים וקניות  

 בברלין מתקיימים אירועי עיצוב ותערוכות רבות מדי שנה. בנוסף, מתקיימים גם אירועי מכירה בסגנון ירידי עיצוב ואמנות המספקים למעצבים הצעירים הזדמנות לחשיפה. אירועי מכירות אלו מתקיימים לפני החגים ובחופשת הקיץ, ומלווים במוזיקה ואווירת מסיבה. Nowkölln Christmas Flowmarkt ו-Holy.Shit.Shopping הם דוגמא לחלק מאירועים אלו.

כדאי לשוטט: שכונות מזרחיות כמו Prenzlauer Berg או שכונת קרויצברג נחשבות כיום לשכונות צעירות ומתפתחות המושכות אליהן אמנים ומעצבים, ורחובותיהם מלאים בחנויות עיצוב, בתי קפה, ומסעדות. מומלץ לשוטט בסמטאות ולגלות חנויות קטנות ומקסימות עם פריטי אופנה ועיצוב לבית.

ברלין, פוסטר תערוכת עיצוב, צילום boerse-berlin.de (צילום: boerse-berlin.de)
פוסטר תערוכת העיצוב שהתקיימה השנה boerse-berlin.de | צילום: boerse-berlin.de
ברלין, ויטג תעשייתי, צילום מירב אייכלר (צילום: מירב אייכלר)
וינטג' תעשייתי בבית קפה בשכונת פרנצלאוור ברג הקומוניסטית לשעבר | צילום: מירב אייכלר
קניות בברלין
מפת קניות בשכונת פרנצלאוור ברג המחולקת חינם בחנויות השכונה
ברלין, פרנצלאוור ברג, צילום מירב אייכלר (צילום: מירב אייכלר)
אני אימצתי לביתי קנקן אמייל תכלכל. שופינג בפרנצלאוור ברג | צילום: מירב אייכלר
 

שווקי פשפשים: וינטאג' במצב מעולה

כחובבת שווקי פשפשים לא יכולתי לפסוח עליהם גם בברלין. בעיר יש לא מעט שווקי פשפשים, בהם ניתן לאתר ריהוט וינטג' מהמאה הקודמת, גופי תאורה נדירים, כלים וחפצים לבית. בחרתי לפרט על שווקי הפשפשים המוצלחים יותר לטעמי.

Trödelmarkt Arkonaplatz: שוק פשפשים שמתמחה בפריטים משנות החמישים, השישים, השבעים והשמונים. שם ניתן למצוא מנורות תעשייתיות מקוריות של KAIZER, רהיטי וינטאג' במצב מעולה כמו כורסאות, שידות, גופי תאורה, משקפי שמש, בגדי וינטאג' ועוד. פתוח בימי ראשון, החל מ-10:00 בבוקר.

שוק שדרת ה-17 ביוני: חוצה את הפארק בסופי שבוע הופכת לשוק הפשפשים הגדול והוותיק ביותר של ברלין. שם תוכלו למצוא עתיקות מתחילת המאה ה-20, ספרים משומשים ואוסף של חפצים שונים ומשונים.

 Flea Market Mauerpark: שוק פשפשים  עם לא מעט ענתיקות וחפצי וינטאג'. אפשר לשוטט בשוק שעות בין פריטי הריהוט, הבגדים מיד שנייה, מן התכשיטים ויצירות האמנות. פעמים רבות מתקיימות בשוק הופעות מוזיקה או תאטרון של קבוצות חובבים, שמוסיפים לאווירה ולבילוי. כתובת: Oderberger & Bernauer Str, ימי ושעות פעילות: ימי ראשון 8:00- שעות אחה"צ.

ברלין, שוק פשפשים ארקונפלאץ, צילום מירב אייכלר (צילום: מירב אייכלר)
שוק פשפשים ארקונפלאץ בימי א' | צילום: מירב אייכלר
ברלין, שוק פשפשים ארקונפלאץ 1, צילום מירב אייכלר (צילום: מירב אייכלר)
גם משקפיים תמצאו כאן. שוק פשפשים ארקונפלאץ בימי א' | צילום: מירב אייכלר
ברלין,  Flea Market Mauerpark. צילום סיון אסקיו  (צילום: סיון אסקיו )
כל שוק וההתמחות שלו. Flea Market Mauerpark | צילום: סיון אסקיו
ברלין, שוק פשפשים ארקונפלאץ אופניים גובה, צילום מירב אייכלר (צילום: מירב אייכלר)
להעמיס מציאה על האופניים. שוק פשפשים ארקונפלאץ בימי א' | צילום: מירב אייכלר
ברלין, שוק פשפשים ארקונפלאץ שולחן, צילום מירב אייכלר (צילום: מירב אייכלר)
ויש גם ריהוט. שוק פשפשים ארקונפלאץ בימי א' | צילום: מירב אייכלר
ברלין, שוק פשפשים, צילום מירב אייכלר (צילום: מירב אייכלר)
קופסאות בכל הצורות. June 17 flea market | צילום: מירב אייכלר

חנויות ששוה להכיר

חנות הספרים pro qm ליד ככר Rosa Luxemburg  היא חנות המנוהלת על ידי אוהבי ספרים עבור אוהבי ספרים. בחנות תמצאו אוספים רבים של ספרי אמנות, עיצוב, גרפיקה וארכיטקטורה, רבים מהם בשפה האנגלית. אם אתם יכולים לבלות שעות בחנות ספרים, זה המקום בשבילכם. העיצוב המינימלי והנעים של החנות מזמין אותך להתעכב ולהתמסר אל הדפים והתמונות.
כתובת: Almstadtstraße 48-50

עיתונים גובה, צילום סיוון אסקיו,Pro Qm ,ברלין (צילום: סיוון אסקיו )
מנוהלת על ידי אוהבי קריאה. חנות הספרים Pro QM | צילום: סיוון אסקיו

מרכז הקניות Stilwerk הוא חלום רטוב לכל חובבי עיצוב הפנים. מדובר בקניון ענק בן חמש קומות, 52 חנויות ולמעלה מ-500 מותגי עיצוב פנים מהמובילים בעולם, כדוגמת Alessi, Bizassa, Kartell, Cappellini, Roche Bobois  ורבים אחרים. בחנות Zeitlos, ניתן למצוא פריטי באוהאוס ואר-דקו מקוריים כמו אלו של וון דה רוה לצד מוצרים ועיצובים חדשים.
כתובת: Kantstrase 17

ברלין, דופו דומנני, צילום dopo-domani.de (צילום: dopo-domani.de)
חלום רטוב. מרכז הקניות Stilwerk | צילום: dopo-domani.de

בין מגוון חנויות העיצוב שכדאי להכיר בעיר: Dopo Domani - בחנות תמצאו בעיקר פריטי ריהוט, אבל גם אביזרים, גופי תאורה, שטיחים וטקסטיל.
כתובת: Kantstrasse 148

החנות beconcept מחזיקה פריטי מעצבים וריהוט מן השורה הראשונה, בברלין ישנם שלושה סניפים של החנות - אם אתם נתקלים במקרה, אל תהססו להיכנס.

ברלין, דופו דומני כורסאות גובה, צילום dopo-domani.de. (צילום: dopo-domani.de)
ריהוט ששווה להכיר. Dopo Domani | צילום: dopo-domani.de
ברלין, דופו דומני כורסה גובה, צילום dopo-domani.de (צילום: dopo-domani.de)
כולל אביזרים וגופי תאורה. Dopo Domani | צילום: dopo-domani.de
_OBJ_OBJ

>> עוד המלצות: מסעדות בברלין

עוד בברלין: בית מלון בעיצוב וינטג' מיוחד
חנויות העיצוב הכי יפות בניו יורק