נוסעים לקרנבל בברזיל? מצויין! רק אל תשכחו שחוץ מברזילאיות חטובות ועירומות למחצה, מציעה המדינה העצומה הזו עוד המון דברים. אז נכון, אתם רק קופצים לשבועיים-שלושה ולא יהיה לכם ממש זמן לראות הכל. בברזיל אפשר לטייל שנה ועדיין לא להכיר את כולה, ובכל זאת, כדאי להרים את הראש מעט מעל החוגגים השיכורים ברחובות ולטעום עוד קצת מהארץ הקסומה הזו. 

קצת על הקרנבל

רקדנית קרנבל ברזילאית (צילום: iStock)
האטרקציה המרכזית | צילום: iStock

העיר סלבדור דה בהיה, בירת מחוז בהיה שטופת השמש והחופים, היא מוקד רציני מאד של חגיגות, ורחובותיה מתמלאים בימי הקרנבל בתהלוכות של עגלות מקושטות של בתי הספר לסמבה. אמנם התיירים חוששים מהאלימות הגואה ברחובות בתקופת הקרנבל, אך למרות הכל, מדובר בסופו של דבר בהמון ברזילאים שמחים, גם אם כי לעתים שיכורים יתר על המידה, ושולחים ידיים אל הכיס או אל איברים מוצנעים אחרים. הקרנבל בסלבדור יתחיל השנה ב-19 לפברואר וימשך עד ה-25 לפברואר.

ומה חוצמזה?

היסטוריה ותרבות ברובע העתיק פלוריניו

סלבדור היא  עיר מדהימה, שהמבקרים בה נוטים להפסיד הרבה ממעלותיה, בגלל חשש לא מוצדק. ברובע העתיק של העיר, הקרוי פלוריניו, יש המון מה לעשות: חוץ מלטייל בין הבתים הצבעוניים והציוריים ולרכוש מזכרות במחירים מופקעים, אפשר גם להיכנס למוזיאון הפולקלור, להציץ בביתו של הסופר הידוע ז'ורז'יו אמאדו (ואפילו לראות שם גם תרגומים של הספרים שלו לעברית!) או לנסות מטעמים מקומיים במסעדת בית הספר לטבחים ולמלצרים Senac, שבפראסה ג'וזה דה אלנסר 13.

איברים תלויים מהתיקרה בכנסיית "בונפין"

אין תמונה
מביא מזל? איברים תלויים מהתקרה בכנסיית בונפין

אתר תיירותי ידוע מאד, אם כי מקופח על ידי הישראלים, היא כנסיית "בונפין" וחדר הניסים ההזוי המצוי בתוכה. היסטוריה של עבדים אפריקנים, שדתם הומרה לנצרות, יצרה בברזיל דת-כלאיים המכונה "קנדומבלה". האמונה בדת זו משלבת יסודות מהנצרות, עם טקסי פולחן אליליים קדמוניים. בכנסייה המדוברת התפתחה עם השנים אמונה בקדוש מסוים שעשה ניסים וריפא חולים. עד היום פונים אליו הנכים והנדכאים ומבקשים ממנו מזור ומרפא לתחלואיהם. בחדר צדדי בכנסייה תזכו לצפות באחד המחזות התמוהים ביותר שתתקלו בהם בחייכם: קירות עמוסי אגרות ברכה ותודה לקדוש, ותקרה ממנה תלויים מאות איברי אדם עשויים שעווה, המציינים כל אחד מהם איבר אמיתי שזכה לתחייה מחודשת.

טקסי פולחן ומקלחת פופקורן

מקומיות בברזיל (צילום: נועה יחיאלי)
פולחן אלילים אמיתי | צילום: נועה יחיאלי

לתיירים בסלבדור מוצעים הרבה מופעי פולקלור ודת של הקנדומבלה. אחד החיזיונות המרתקים, הוא טקס בו נכנסים המאמינים לטראנס ומתחברים עם השדים/ האלים. המופעים האלה, בדרך כלל, תיירותיים מאוד. למטיילים עצמאיים, מומלץ  לחבור למקומי שיקשר אותם לטקס אמיתי שיתקיים בחצר אחת המשפחות. דרך נהדרת לעשות זאת היא לקשור שיחה עם נהג מונית חביב. תמורת מחיר הנסיעה, ישמח הנהג לקחת אתכם ולארח לכם לחברה, בזמן שתצפו במחזה מרהיב של נגינה, ריקוד והתעלות רוחנית הגובלת לעתים בטירוף חושים מהפנט.

בימי שני בבוקר מתקיים במספר כנסיות בעיר טקס ייחודי השייך אף הוא לדת המעורבת- מקלחת פופקורן. אשה מקומית תשליך עליכם מלוא החופן פופקורן ותברך אתכם בסגולה ובאריכות ימים, ושוב, אין מדובר כלל באטרקציה תיירותית אלא במנהג מקומי אסלי.

עוד על ברזיל