חגיגות הפסח הסתיימו רק לפני כמה ימים, אבל בחודשיים הקרובים צפויים עוד כמה ימי חג, חופשות וסופי שבוע ארוכים. יום העצמאות יחול כבר ביום חמישי הבא, כך שרבים יוכלו ליהנות משלושה ימי חופשה רצופים (כולל סוף השבוע), ואחדים אף מארבעה ימי חופש (אם מביאים בחשבון גם את יום הזיכרון). כמה שבועות לאחר מכן יחול חג השבועות, שיתחיל ביום שבת ויספק עוד יום מנוחה ביום ראשון - וכך ייווצר עוד סוף שבוע ארוך.

"אמנם יום העצמאות נחגג השנה קרוב לסוף השבוע, עיתוי מוצלח ליציאה לחופשה, אבל כרגע אנחנו לא רואים דרמה גדולה בביקושים לנסיעות", אומר רונן קרסו, סמנכ"ל שיווק בחברת איסתא. לדבריו, "יש שתי סיבות לכך שהעיתוי משפיע פחות. הראשונה היא שיום העצמאות קרוב מדי לפסח, ומי שנסע בחג האחרון לא ייסע שוב תוך פרק זמן קצר כל כך. הסיבה השנייה היא שאנשים אוהבים להיות בישראל במהלך יום העצמאות, בגלל במות הבידור וכל החגיגות שמסביב ליום הזה".

לעומת זאת, שבועות צפוי להיראות אחרת. "בשבועות יש תמיד ביקושים גבוהים יותר. זה סוף שבוע ארוך קלאסי לחופשה בחו"ל, ואנחנו כבר רואים הזמנות של קבוצות ושל בודדים", מוסיף קרסו.

מטוס של חברת הלואו קוסט וויזאיירבלומברג (צילום: בלומברג)
מטוס של חברת הלואו קוסט וויזאיירבלומברג | צילום: בלומברג

עוד ב-mako חופש:

מי מעשן בתא השירותים של המטוס?
לוקחים את הקרוואן לטיול אופניים
הפטנט שירדים אתכם בטיסה ארוכה

מטוס של חברת הלואו קוסט וויזאיירבלומברג

לטובת מי שמבקש לנצל את חופשת יום העצמאות או שבועות לטיול בחו"ל, בדקנו את המחירים של כרטיסי הטיסה במועדים אלה - בטיסות סדירות רגילות ובטיסות לואו קוסט - ליעדים שונים באירופה כמו ברלין, פריז, לונדון, רומא ואחרים. זאת, בהנחה שחופשה בת ימים ספורים קצרה מדי לנסיעה ליעדים רחוקים יותר, כמו ארה"ב או המזרח הרחוק.

אף שבשבועות צפויים ביקושים גבוהים יותר יחסית ליום העצמאות, לא מצאנו הבדלים משמעותיים במחירים של כרטיסי הטיסה בין שני המועדים. בחלק מהמקרים, מחירי הטיסות ביום העצמאות גבוהים יותר מאלה שמוצעים בשבועות, אך במקרים אחרים ההפך הוא הנכון.

מהבדיקה עולה עוד כי בשלב זה, קרוב יחסית למועד הטיסה, כבר לא משתלם בהכרח להזמין דווקא את טיסת הלואו קוסט, ולעתים עדיף לטוס בטיסה סדירה רגילה - גם מבחינת המחיר וגם מבחינת שעות ההגעה ליעד. חברות הלואו קוסט ידועות במחירים הנמוכים שהן מציעות, בעיקר אם מזמינים את הכרטיסים שלהן זמן רב לפני הטיסה - שלושה עד שישה חודשים לפני ההמראה. מי שמנסה להזמין כרטיסי לואו קוסט שבוע או חודש לפני הטיסה עצמה, עלול להתאכזב, שכן המחירים דומים לאלה של הטיסות הסדירות הרגילות ואף גבוהים יותר.

כך למשל, טיסת אל על לפריז ביום העצמאות עולה 481 דולר - ליציאה בשעות הבוקר, וחזרה אחרי ארבעה ימים בשעות הלילה (22–26 באפריל). לעומת זאת, טיסה משולבת של איזיג'ט וטראנסאוויה, שיוצאת בלילה וחוזרת לישראל בבוקר עולה 440 דולר. אמנם מדובר בחיסכון של כ-10%, אך המחיר הוא הפסד של ימי טיול ביציאה ובחזרה. המצב דומה ביחס לברלין - טיסת אייר ברלין ביום העצמאות שיוצאת בבוקר וחוזרת בלילה (22–26 באפריל) עולה 529 דולר, בעוד שטיסת לואו קוסט של UP (מבית אל על) וג'רמן ווינגס, הממריאה בבוקר בהלוך וגם בחזור, עולה 552 דולר. במקרה זה, לא רק שטיסת הלואו קוסט מציעה פחות זמן בילוי בברלין, אלא היא גם יקרה יותר מהטיסה הסדירה.

גם בשבועות מצאנו דוגמאות כאלה: כרטיס טיסה ללונדון לארבעה לילות (21–25 במאי) באל על מוצע ב-562 דולר, עם המראה בערב וחזרה בלילה. לעומת זאת, טיסה בחברת הלואו קוסט איזיג'ט עולה 525 דולר, ואתה תגיעו ליעד בלילה ותעלו חזרה על המטוס לישראל בבוקר - כלומר, תפסידו יום בילוי בלונדון.

גם במקרים שבהם טיסות הלואו קוסט זולות יותר מהטיסות הרגילות, יש לבדוק אם המחיר הנמוך אכן משתלם מכל הבחינות. לפעמים, כשמדובר בהפרש של עשרות דולרים בודדים, ייתכן שעדיף בכל זאת לטוס בטיסה סדירה, כדי להימנע מהעלויות הנוספות של טיסות לואו קוסט - כמו תשלום נוסף על מטען או בחירת מושב במטוס.

מחירים ליום העצמאות
מחירי טיסות

האותיות הקטנות 
של הלואו קוסט

אם החלטתם בכל זאת לבחור בטיסת לואו קוסט לחופשה הקרובה, הנה כמה דברים שכדאי לדעת על טיסות כאלה.

1. צ'ק אין. בטיסה סדירה רגילה, אפשר לבצע את הצ'ק אין בדלפק בשדה התעופה ומול נציג חברת התעופה, ללא כל עלות נוספת מטעמכם. לעומת זאת, בטיסת לואו קוסט הפעולה הזו תהיה כרוכה בעלות נוספת אם תחכו לשדה התעופה.

"זו פרוצדורה לא ארוכה ולא מסובכת, שבקלות אפשר לעשות מהמחשב או מהסלולרי - אבל צריך לזכור לעשות זאת", אומרת תמר גרזון, מנכ"לית אתר Travelist. "מי שלא יזכור זאת יצטרך לשלם כמה עשרות דולרים, סכום שמשתנה מחברה לחברה. תיירים רבים זוכרים לעשות את הצ'ק לפני היציאה מהארץ, אבל כשהם נמצאים כבר בחו"ל, שוכחים שיש לבצע את ההליך גם לטיסה חזרה". כך למשל, Up Basic גובה תשלום של 10 דולרים לנוסע לקטע טיסה ממי שמבצע צ'ק אין בדלפק הבידוק, ובחברת וויזאייר תידרשו לשלם 47 שקל על פעולה זו.

2. כבודה בבטן המטוס. 125–210 שקל לקטע טיסה בוויזאייר (משתנה לפי תאריך ויעד), כ-15 יורו בג'רמן ווינגס וכ-35 דולר ב-UP ובאיזיג'ט - אלה הסכומים שיבקשו מכם לשלם עבור מזוודה של עד 20 קילו שתוכלו לשלוח לבטן המטוס. מי שלא מעוניין לשלם את הסכומים הללו יצטרך לטוס עם כבודת יד בלבד, שמשקלה לא יעלה על 8 ק"ג. "אלה דברים שנראים קטנים אבל יש להביא אותם בחשבון", אומרת גרזון. "רבים עולים לטיסה מישראל עם מזוודה קטנה, אבל עושים קניות בחו"ל, מעמיסים עוד על המזוודה ונאלצים לשלם קנסות. צריך לחשוב על הדברים האלה מראש, אחרת העלויות הנוספות הופכות את טיסת הלואו קוסט ללא משתלמת".

3. בחירת מושב. שלא כמו בטיסות סדירות, שבהן תוכלו לבקש לשבת על יד החלון או על יד המעבר, וכן לוודא שבני המשפחה או החברים יישבו יחד אתכם - בטיסות לואו קוסט תוכלו להבטיח זאת רק באמצעות תשלום נוסף. בטיסות UP יבקשו מכם 10 דולרים תמורת הזכות לבחור מושב במחלקת תיירים, 30 דולר על מושב מועדף במחלקת תיירים ו-80 דולר עבור מושב במחלקת תיירים פלוס.

בחברת וויזאייר המצב בעייתי עוד יותר - שם המושבים כלל לא מסומנים. כלומר, בכרטיס העלייה למטוס לא מצוין מושב ספציפי, ובדומה לנסיעה באוטובוס - מי שעולה ראשון, בוחר את המושב הטוב יותר, ולאחרונים נשארים המושבים הפחות טובים. מי שירצה להימנע מההתנפלות על הכיסאות יצטרך לשלם 66 שקל עבור מושב בשתי השורות הראשונות של המטוס, או 20 שקל על הזכות להיות בין הראשונים לעלות למטוס. מי שירצה לשבת בשורות עם מרווח גדול יותר לרגליים ישלם 118 שקל. באיזיג'ט המחירים נעים בין 5 ל-20 דולרים, בהתאם למושב המבוקש.

4. שדות תעופה מרוחקים. לפני שאתם לוחצים על האישור הסופי להזמנת טיסת הלואו קוסט, בדקו באיזה שדה תעופה היא נוחתת. "רוב טיסות הלואו קוסט נוחתת בשדות תעופה מרוחקים, ולכן הטיסה זולה יותר. זה עלול לייקר את הטיול, כי שדה התעופה המרוחק ממרכז העיר מצריך תשלום על מונית שיכולה לעלות כמעט כמו הסכום שחסכתם על כרטיס הלואו קוסט", מסבירה גרזון. "צריך לוודא מבעוד מועד שעלות הנסיעה משדה התעופה שווה את טיסת הלואו קוסט".

הכתבה פורסמה במקור באתר TheMarker

ירידה של 5-10 אחוז בלינות בפסח
סוכני הנסיעות דורשים 600 אלף דולר ממשרד התיירות