אם הגעתם לעיר השבדית גטנבורג ליותר מ-24 שעות, שווה לכם להקדיש יום לביקור באיי הארכיפלג הדרומי. הארכיפלג, או Södra skärgården בשפת המקור, הוא מעין גרסה מיניאטורית של הארכיפלג הצפוני - Bohuslän. באיים קהילות דייגים פעילות, חופי רחצה, כפרים קטנים, ובתי עץ מקסימים, והם מקום מושלם לכל מי שמחפש אחר קצת שקט, שלווה וקרבה לטבע.

בין החודשים ספטמבר למאי תמצאו באיים רק כ-4,500 אנשים על סדנאותיהם, וחנויותיהם, אך בחודשי הקיץ מכפיל את עצמו מספר הנוכחים, ובאיים מתקיימים פסטיבלי מוזיקה ואירועים נוספים. תושבי האיים מתניידים ממקום למקום ביבשה באמצעות דו-גלגליים למיניהם, ובחודשי הקיץ מוגברת תכיפות המעבורות בין האיים השונים ובין העיר.

אף על פי שלא תרגישו בבוא הלילה, אחרי הכל בין החודשים יוני לאוגוסט תוכלו ליהנות מכמות בלתי הגיונית של שעות אור, אבל על מנת להספיק כמה שיותר איים במהלך היום כדאי להשכים קום ולהפליג הרחק.

>> לפייסבוק של mako חופש 

איי הארכיפלג הדרומי (צילום: Emil Fagander)
האי Vrångö | צילום: Emil Fagander

מה השעה: 07:30

מקום: תחנת Saltholmens brygga (אליה מגיעים באמצעות טראם מספר 11)
מה עושים: שותים קפה ועולים למעבורת 281 שיוצאת לכיוון האי Vrångö (ורונייה) בשעה 07:57

בדרך בין תחנת הטראם למעגן המעבורות תמצאו קיוסק קטן, בו תוכלו לרכוש קפה ומשהו קטן לדרך. במרבית המעבורות תמצאו בסיפון העליון קיוסק דומה עם שתיה חמה וקרה, גלידות ונשנושים אחרים. שימו לב שהמושבים בסיפון העליון מיועדים רק למי שרוכש דבר מה, אך בחלקן תמצאו בחלק האחורי כמה ספסלים לישיבה בחוץ. 

איי הארכיפלג הדרומי (צילום: SteampipeProductionStudioAB)
כך כך יפה ושלו | צילום: SteampipeProductionStudioAB

מה השעה: 08:38

מקום: האי Vrångö
מה עושים: האי Vrångö הוא המרוחק ביותר מקו החוף, וב-1986 הוכרז כשמורת טבע. האי הסלעי מרובה במפרצונים, וניתן לטייל בו בכמה מסלולים. לאורך קו החוף תמצאו מיני צמחים האופייניים לחוף המערבי השבדי כמו  כרוב ים, sea rocket, thrift וזנים אחרים שטרם תורגמו לעברית

בחודשים יולי-אוגוסט פורח הלבנדר וצובע את החופים בסגול, ואם אתם אוהבים לרקוח אלכוהול בביתכם, תוכלו להתרגש מצמח הלענה האפור-כסוף, המשמש להכנת אקואויט (aquavit).

בשעה 11:30 אתם מוזמנים לעלות על מעבורת 281 לכיוון Donsö. 

איי הארכיפלג הדרומי
האי Donsö

מה השעה: 11:48

מקום: האי Donsö (דונסה)
מה עושים: העיסוק המרכזי של תושבי האי, בעל מספר בעלי כלי השיט הרב ביותר אחרי שטוקהולם וגטנבורג, הוא באופן לא מפתיע בכלל - דיג. הנמל נחשב לליבו של האי, והוא מוקף במתקני דיג מודרניים. מפעל הקרח הישן של האי שופץ ובו הוקמו בתי קפה עם נוף לים, ובידו המזרחי של האי מאחורי הכנסייה, תמצאו כמה חופים חוליים. מסלול הליכה בטבע, שנוצר על ידי המקומיים, יוביל אתכם סביב הכף של Donsö. האזור הצבאי לשעבר, על עמדות תותחיו, הוסב לאזור מושלם לפיקניק, ומעמדת המכ״ם תהנו מתצפית נהדרת על האי והאזור. אם בקצת קדושה חשקתם, צעדו בכביש המתפתל מהנמל, אשר יוביל אתכם ל-Mission Church, שנבנתה לפני למעלה מ-100 שנים.

בשעה 13:30 התייצבו כבר חזרה במעגן ועלו על מעבורת 281 עד ל-Styrsö Skäret, כשלוש דקות הפלגה. 

איי הארכיפלג הדרומי (צילום: SteampipeProductionStudioAB)
אופניים הם תמיד רעיון טוב | צילום: SteampipeProductionStudioAB

מה השעה: 13:33

מקום: האי Styrsö Skäret
מה עושים: אוכלים צהריים. כיאה למסעדה השוכנת על קו המים, התפריט במסעדה של בית ההארחה באי מגישה בעיקר את מה שנדוג באותו היום. בארוחת הצהריים תמצאו מרק, מנה עיקרית וקינוח, אך כיוון שבאופן רשמי היא מוגשת רק עד השעה 14:00, כדאי לעדכן מראש שמתכוונים להגיע באיחור, או לעלות על מעבורת מוקדמת יותר. כך או כך, בחודשי הקיץ כדאי להזמין מקום מראש.

בשעה 15:43 עלו על מעבורת 281 חזרה ל-Donsö, וממנו ב-16:15 ל-Köpstadsö. 

איי הארכיפלג הדרומי
מערובת - כלי תחבורה שתכירו היטב

מה השעה: 16:23

מקום: האי Köpstadsö
מה עושים: האי המכונה גם קוסו, הוא אי קטן עם שבילים כה צרים שאפילו טוסטוסים אינם מותרים בו. התחבורה באי נעשית באמצעות מריצות. באי הקטן אין הרבה מה לעשות חוץ מלשוטט ולרחוץ, אבל הוא כה מקסים שחבל לוותר על ביקור בו, וכדי גם לשכשך.

ב-17:50 חזרו למעבורת 281 ורדו בתחנת האי Asperö Östra. חשוב: אל תשכחו לעדכן את אנשי הצוות שבכוונתכם לרדת באי, אחרת לא תתבצע עצירה!

איי הארכיפלג הדרומי (צילום: SteampipeProductionStudioAB)
עד הפעם הבאה | צילום: SteampipeProductionStudioAB
 

מה השעה: 17:59

מקום: האי Asperö Östra

מה עושים: ממש שום דבר, רק הולכים כרבע שעה דרך האי למעגן הבא: Asperö Norra, ובו עולים על מעבורת 283 בשעה 18:44 לאי Brännö Rödsten.

_OBJ

מה השעה: 18:48

מקום: האי Brännö Rödsten
מה עושים: האי Brännö ידוע בעיקר בהקשר למוזיקה-שבדית-עממית, וכמו רבים אחרים נקי ממכוניות. צעידה לאורך שביל Faggeliden תיקח אתכם לנקודת תצפית פנורמית נהדרת המשקיפה על נמל גטנבורג, ולנשום אוויר ימי צלול ומשיב נפשות. בניגוד לאיים אחרים, פה עולה חשיבותה של החקלאות על זו של הדיג, ואם תשוטטו קצת תמצאו כרי מרעה עם כבשים פועות וידידותיות. במרכזו של האי תמצאו פונדק שפתוח לאורך כל ימות השנה, ומי שחפץ יכול גם לבלות בו את הלילה. באזור הדרומי לאורך Pilotmen תמצאו בתים גדולים במיוחד שנבנו עבור טייסים, ומדי ערב - אבל בעיקר בערבי חמישי - תוכלו לקרוע את הרחבה עם תושבי ואורחי האי ב-Brännö brygga.

אם תרצו לשוטט קצת יותר באי, צעדו לכיוון מערב לאי Galterö, בו תמצאו אזור מרעה עתיק שעדיין פעיל, עוד כבשים ומגוון בעלי כנף.

את הערב נמליץ לכם לסגור באכסניית Brännö Värdshus, שם תוכלו ליהנות מארוחת ערב ימית, או פשוט מלגימת יין טוב למול הים. במקום אחר היינו ממליצים לכם לשבת ולצפות בשקיעה, אבל רוב הסיכויים שאחרי

כל השעות הללו תחמיצו הן את שקיעתה והן את זריחתה של השמש. 

רוצים לחזור לעיר? המעבורת האחרונה מפליגה מ-Brännö Rödsten בשעה 01:38.

חשוב לדעת: תכנון המסלול התבצע על פי לוח הזמנים של המעבורות בימים שני-שישי, בין ה-19 ביוני ל-20 באוגוסט. אם בכוונתכם להפליג בכל יום אחר, בדקו את לוח הזמנים של המעבורות באתר.

לאתר (בשבדית) עם כל המידע על המעבורות

למפת הנתיבים

>> 24 שעות בגטנבורג
>> 11 תמונות יפהפיות מהעולם