תאילנד ידועה בכינויה "ארץ החיוכים", היא מדינה עם תרבות עתיקה ומלאת חיים, נופים ציוריים של גן עדן טרופי ויש לה את אחד מהמטבחים המשובחים בעולם. לא סתם תאילנד מושכת אליה כ-40 מיליון תיירים בכל שנה, והמספרים רק ממשיכים לעלות. עם זאת, בתוך הפיתוי של הפנינה הזו מדרום מזרח אסיה, אורבות מלכודות מסוימות שמטיילים תמימים עלולים להיתקל בהן: מנהגי טוק-טוק אופורטוניסטים ועד הונאות אבני חן ונוכלים בדוכני אוכל הרחוב - תאילנד אינה חפה משלל מלכודות תיירים משוכללות.

סיבובים בטוק-טוק

טוק טוק תאילנד (צילום: noomcpk, shutterstock)
נהלו משא ומתן מראש או סעו במונית מוסדרת | צילום: noomcpk, shutterstock

טוק-טוקים, המוניות התלת-גלגליות האייקוניות, הן מרכיב עיקרי בנוף האורבני של תאילנד. למרות שהטוק-טוקים יכולים להיות אמצעי תחבורה נוח, תיירים תמימים נופלים לעתים קרובות קורבן לתעריפים מנופחים או לעצירות מאולצות בחנויות שמשתפות פעולה עם הנהגים וזוכות מהם לעמלות. כדי למנוע את ההונאה הזו, כדאי להתחיל ממשא ומתן מקדים על תעריפים או לנסוע במוניות רשמיות ומפוקחות (ורודות), המציעות תמחור שקוף יותר.הונאת הארמון הגדול

הארמון הגדול בנגקוק תאילנד (צילום: Makhh, shutterstock)
כדאי לבדוק במקורות אמינים אם הארמון הגדול פתוח או סגור | צילום: Makhh, shutterstock

הארמון הגדול בבנגקוק (ארמון מלך תאילנד) הוא עדות מרשימה לארכיטקטורה ולהיסטוריה התאילנדית, והוא מושך אליו המוני מבקרים מדי שנה. בדיוק מהסיבה הזו לא מעט נוכלים מסתובבים באזור, פונים לתיירים שנמצאים בדרכם לארמון ואומרים להם שהוא סגור לרגל אירוע מיוחד או טקס דתי למרות שזו לא האמת. במקום זאת אותם נוכלים מציעים לתיירים לצאת איתם לסיור באטרקציות פחות מוכרות, והם כמובן מרוויחים מכך כסף ומשתפים פעולה עם בתי עסק ברחבי העיר. כדי שלא תיפלו בפח, תמיד כדאי להתחיל מאימות המידע עם מקורות רשמיים ובאופן כללי מומלץ להתעלם מהצעות לא רצויות של זרים.

אבני החן המזויפות

דוכן אבני חן תאילנד (צילום: amnat30, shutterstock)
עדיף לרכוש אבני חן בחנויות מוכרות | צילום: amnat30, shutterstock

תאילנד ידועה בסחר באבני החן שלה, אבל המוניטין הזה הוליד גם הונאה מרושעת שמכוונת לתיירים תמימים. מבקרים עשויים להימשך לחנויות של אבני חן על ידי מקומיים ידידותיים המציעים מבצעים ללא תחרות על אבנים יקרות. לא מעט מאותם תיירים מגלים שאבני החן האלה הן באיכות נמוכה, או גרוע מכך, מזויפות לחלוטין. לכן היזהרו בעת רכישת אבני חן וקנו אותן רק מסוחרים בעלי מוניטין או כאלה שיש להם הרבה ביקורות טובות באתרי הטיולים.

הנזקים של הג'ט סקי

אופנועי מים ג'ט סקי תאילנד (צילום: Chere, shutterstock)
צלמו את האופנוע והנזקים לפני השימוש | צילום: Chere, shutterstock

בחופים היפהפיים של תאילנד תיירים עלולים להיתקל בהונאת אופנוע הים הידועה לשמצה. מפעילי חנויות השכרה עשויים לדרוש מחירים מופקעים עבור נזקים שנגרמו לכאורה במהלך תקופת השימוש, ולא פעם מדובר בנזק שהיה קיים הרבה לפני כן או פוברק לחלוטין. כדי להימנע מנפילה להונאה זו, בדקו היטב את הג'ט סקי לפני ההשכרה, תעדו כל נזק קיים ושקלו שימוש בחברות השכרה מוכרות. הדבר נכון גם למי שמתכוון לשכור רכב או אופנוע כביש.

תרומות במקדשים

תרומה נזיר תאילנד (צילום: Vasin Lee, shutterstock)
שימו לב למי אתם תורמים במקדשים | צילום: Vasin Lee, shutterstock

המקדשים המעוטרים של תאילנד הם לא רק אתרים תרבותיים ותיירותיים, אלא גם ובעיקר מקומות קדושים. עם זאת, תיירים עלולים להיתקל ברמאים המתחזים לנזירים או פקידי מקדש המבקשים תרומות למטרות מפוקפקות. אומנם תרומות אמיתיות למקדשים זוכות להערכה, אך נהגו בזהירות ותרמו רק בקופסאות התרומות של המקדש או לפקידים רשמיים.

מנות מתחלפות ברחוב

אוכל רחוב תאילנד (צילום: MC_Noppadol, shutterstock)
שבו לאכול במקומות פופולריים קודם | צילום: MC_Noppadol, shutterstock

דוכני אוכל רחוב הם חלק בלתי נפרד מהנוף הקולינרי של תאילנד, ורובם מציעים מגוון מנות מעוררות תיאבון. עם זאת, חלק מהספקים לא תמיד ישתמשו בכל המרכיבים האיכותיים שהם אמורים כדי לספק מנות משובחות. למעשה, רבים מחליפים מרכיבים או אפילו את המנות בעצמן באיכות נמוכה יותר של אוכל לאחר ביצוע הזמנה. לכן הישארו ערניים ואם אתם רוצים לחוות את אוכל הרחוב התאילנדי, התחילו מהתנסות בדוכנים מוכרים ומומלצים עם ביקורות חיוביות וקהל רב, ואחר כך תוכלו להמשיך לדוכנים אחרים שבהם כבר תדעו בדיוק מה אתם אמורים לקבל.

מקדשי הטיגריסים

תיירים עם נמר תאילנד (צילום: jack_photo, shutterstock)
רצוי לוותר על האטרקציה הנצלנית עם הנמרים | צילום: jack_photo, shutterstock

צפייה בטיגריסים או אפילו ליטוף שלהם ותמונה איתם נשמע כמו אירוע מרגש, אבל כמה "מקדשים" מנצלים את היצורים המלכותיים האלה. חלק מהטיגריסים לא מטופלים כראוי, כמה מהם כלואים בכלובים קטנים מדי ויש המאמינים כי הם ברובם תחת השפעה של סמים כדי שלא יפגעו בתיירים. כדי להימנע מתרומה להתעללות בבעלי החיים האלה, חפשו מקומות קדושים בעלי מוניטין שמתעדפים את רווחת אותם נמרים והימנעו מאינטראקציה איתם. באופן כללי כדאי להימנע מאטרקציות שכאלה מכיוון שמקומות רבים מחזיקים לעתים קרובות את בעלי חיים בתנאים גרועים, לוקחים גורים מאמם לצילומי תיירות, ואולי אפילו מעורבים בסחר בלתי חוקי בחיות בר.