בלילה שבין חמישי לשישי נתב"ג חזר לעבוד במתכונת בו פעל לפני הסגר, כאשר ניתן כעת לקנות כרטיסים באופן חופשי ולטוס ליעדים הירוקים אשר לישראל יש הסכם איתן ללא צורך מבידוד (יוון וסרביה). בנוסף לאלה, ניתן לטוס למדינות אדומות אך כשחוזרים לארץ צריך להיכנס לבידוד של 14 ימים, כמו ארה"ב וטורקיה.

כזכור, עד הסופ"ש רק מי שרכש את כרטיסי הטיסה שלו לפני תחילת הסגר יכל לטוס וכעת, כאשר ניתן לטוס מחדש בצורה יחסית חופשית, הביקוש לחופשות מעבר לים זינק בצורה משמעותית כאשר המספרים הגבוהים צפויים להתחיל היום, לאחר סוף השבוע, בו אנשים קנו את הכרטיסים מחדש. כך, אתר "גוליבר" מדווח על עלייה דרמטית בהזמנת טיסות וחבילות לחו"ל. באתר זיהו זינוק של מאות אחוזים בהזמנת טיסות וחבילות נופש לאיי יוון ומזרח אירופה.

בין היעדים המבוקשים ניתן למצוא את כרתים, אתונה, רודוס, סופיה, בלגרד ואנטליה. במהלך הסופ"ש נרשמה עלייה של 265% בהזמנת חופשות לאתונה, זינוק של 220% בהזמנות לסופיה (חשוב לציין שבולגריה הוכרזה כמדינה אדומה במהלך סוף השבוע) ועלייה של 130% בהזמנות לאנטליה בטורקיה, למרות העובדה שטורקיה, שעדיין נחשבת למדינה אדומה, דורשת בידוד בחזרה לישראל.

אתונה (צילום: Milan Gonda, shutterstock)
מעל כולם. אתונה | צילום: Milan Gonda, shutterstock

"הביקושים ליציאה מהארץ משקפים את רצון הישראלים להשתחרר מהסגר ולהמשיך לחיות, אחד הדברים שהפתיעו אותנו היא מהירות התגובה מהרגע שנודע כי ההגבלה על הטיסות תסתיים ועד שהתחלנו לראות מאות הזמנות ליעדים השונים במדינות הירוקות לצד מספר מסוים של הזמנות למדנות אדומות, הדורשות בידוד בחזור.", אומר  זיו רוזן, מנכ"ל קבוצת גוליבר. "כמובן שחברות התעופה מציעות בימים אלה מחירים אטרקטיביים במיוחד ולכן זה לא מפתיע שהישראלים, שהעבירו את התקופה האחרונה בסגר, משתוקקים לצאת ולנפוש בחו"ל".


יעד נוסף שהפך למבוקש בעקבות הנסיבות הוא סרביה. בישראייר' שמפעילה טיסה יומית לבלגרד, הבירה, מציינים שכל הטיסות בשבועיים הקרובים כבר מלאות. הסיבה לכך היא שסרביה היא המדינה היחידה' מלבד יוון (בולגריה כאמור הפכה לאדומה), שמאפשרת כניסה של ישראלים ללא בבידוד בהלוך או בחזור. היתרון שלה על יוון הוא בעובדה שהיא מאוד זולה ולא צריך לעבור בדיקת קורונה כתנאי להיכנס אליה. 

לדברי גיל סתיו, סמנכ"ל השיווק והמכירות של ישראייר: "מיד עם פרסום ההודעה מטעם שרת התחבורה ושר הבריאות כי המגבלה על רכישת כרטיסי טיסה הוסרה, חל זינוק של מאות אחוזים בכמות ההזמנות באתר למדינות ירוקות שאין חובת בידוד בחזרה מהן. מגמה זו ממשיכה גם היום ואנו צופים שאלפים יזמינו כרטיסי טיסה. היעד הבולט ביותר לצד יוון הנו סרביה, אשר לא דורשת בדיקת קורונה בכניסה. מגמה זו משקפת את הצורך העז של הישראלים לצאת לחול ולהתאוורר מהסגר".

בלגרד (צילום: Leonid Andronov, Shutterstock)
לא צריך בדיקת קורונה כדי להיכנס. לגרד | צילום: Leonid Andronov, Shutterstock

בתוך כך, גם חברת אל על הודיעה היום (א') שתחל להפעיל טיסות ישירות לבלגרד החל מה-1.11. הטיסות ימריאו בימים א'-ו' ויחזרו בימים א'-ה' ובמוצ"ש. מחיר כרטיס יעלה החל מ-92 דולרים לכיוון. בלגרד מצטרפת ליעדי אל על האחרים אשר שבים לפעול: ניו יורק, פריז, לונדון, פרנקפורט, אמסטרדם, מיאמי, לוס אנג'לס, קייב ואתונה.

גם שירלי כהן עורקבי, סמנכ"ל השיווק והמכירות באשת טורס מציינת ש"בדרך כלל התקופה שבין סיום החגים לשנה האזרחית החדשה נחשבת לתקופת שפל בתיירות, אך סיום הסגר, דחיית הנופש מהחגים והעדר האפשרות לנפוש בארץ, צפויים לגרום לביקושים גבוהים. למרות זאת, המחירים יהיו דומים לתקופה המקבילה ואפילו נמוכים יותר בשל ההיצע הרב הקיים. יוון תרכז את מירב הביקושים ומאחר והעונה באיים הסתיימה, נראה מעבר לחופשות אורבניות - בעיקר אתונה וסלוניקי. במקביל, אנחנו נערכים לתחילת הטיסות לאיחוד האמירויות בסוף השנה או בתחילת 2021, ועובדים במרץ מול הספקים שם על שיתופי פעולה ליצירת חבילות נופש, טיולים מאורגנים ואטרקציות".

ומה יקרה בעתיד? "אנחנו מאמינים שהפיכת ישראל למדינה ירוקה בקרוב בשילוב פתיחת נתב"ג להזמנת טיסות עם צפי ליעדים ירוקים נוספים מלבד כרתים אתונה כיעד מוצא לחופשות תוביל לעקומת גידול בקצב ההזמנות בדומה לתקופה שהיתה ערב חגי תשרי בה ראינו גידול יומי בקצב ההזמנות לכדי כמה מאות ביום", אומר אילן שלו מנכ"ל קווי חופשה. "למרות זאת, חורף 2020 יהיה שונה מאוד מחורף 2019 מבחינת כמות טסים והדינמיקה של בחירת יעדי חופשה".