זה לא סוד שהמלונות בארץ יקרים. מאוד יקרים. אך בניגוד לשנים עברו, בהן תמיד התלוננו על יוקר החופשות בארץ בזמן החופש הגדול והחגים (ובצדק), נראה שהשנה הזעקה היתה גדולה מתמיד.

כך, בזמן שהטיסות לחו"ל עדיין לא היו זמינות (ובטח שלא לחופשו משפחתיות בהן הילדים מחויבים לבידוד בחזור), היה נראה שהמלונות ניצלו את העובדה שאנחנו קהל שבוי במטרה לכסות (לכאורה) על ההפסדים של שנת הקורונה והעלו מחירים בצורה קיצונית. 

"כמעט כל מי שפנה להזמין דרכי חופשה לאילת לקח הלוואה מהבנק. זה לקוחות קבועים שלי המון שנים", חשפה סוכנת נסיעות ותיקה בכתבה שהתפרסמה לפני כשלושה חודשים. "אנשים נמצאים במלכוד, הם חוששים לטוס לחו"ל כדי לא להידבק בקורונה או שהילדים לא התחסנו, אז אין להם ברירה אלא לקחת חופשה בעיקר באילת או בטבריה. המחירים מטורפים אז הם לוקחים הלוואות."

עד כמה המחירים היו גבוהים בחגים?

לילה בסוויטה באילת שכוללת שני חדרי שינה, מטבחון סלון לזוג ושני ילדים טיפסה עד ל-18,000 שקל באחד המלונות הגדולים בעיר. במלון אחר, סוויטה דומה על בסיס הכול כלול עלתה בין 16 ל-20 אלף שקל. בחדרים יותר בסיסיים המחירים למשפחה בסופ"ש נעו סביב ה-8,000 שקל, על בסיס ארוחת בוקר. ואם רצית לשלם בזול, בחדר הכי בסיסי במלון לא יוקרתי, ניתן היה למצוא לילה בכ-2,500 שקלים

אילת (צילום: shutterstock, Nadezda Barkova)
מלונות באילת | צילום: shutterstock, Nadezda Barkova

גם בתל אביב וירושלים המחירים בשיא העונה לא היו מאוד זולים, למרות שסבלו מחוסר תפוסה. כך למשל, לילה לזוג, בחדר בסיסי, באחד מהמלונות הגדולים בעיר, לא ניתן היה למצוא בפחות מ-1,200 שקלים והמחירים אף טיפסו מעל ל-2,000 שקל ללילה. במלונות הבוטיק המחירים התחילו ב-2,000 שקלים ללילה לזוג וטיפסו עד מעל ל-3,000 שקלים. אותו סדר גודל של מחירים היו גם בירושלים.

בעקבות המחירים הגבוהים וזעם הציבורי, כתבה שרה מאיר, בעלת משרד המתמחה במיתוג כי "כדאי לאותם המלונות להחליף דיסקט במהרה, כשסולידריות היא שם המשחק. אולי הם ירוויחו פחות בהווה, אך בטווח הארוך ואף הקצר ייצאו נשכרים."

ומה קורה אחרי החגים?

כעת, לאחר שהחופש נגמר וכולם חזרו לעבודה או הלימודים והתיירים מחו"ל עדיין לא נחתו, אחוזי התפוסה, שגם ככה היו נמוכים ברוב המקומות, ירדו בצורה משמעותית ואיתם כמובן גם מחירי הלינה. "עשרות רבות של מלונות התיירות הנכנסת נמצאים, בשלב זה, בצומת החלטה קריטית עבורם: האם לסגור את שעריהם עד לפתיחת השמיים ולחזרת התיירות הנכנסת לישראל בצורה משמעותית או לנסות לפעול בצורה חלקית ולנסות לארח ישראלים בסופי שבוע בעיקר", נמסר מהתאחדות המלונות.

ישרוטל אגמים (צילום: רוני בלחסן, יח"צ)
החל מ-1,700 שקלים לחדר משפחתי על המים. ישרוטל אגמים | צילום: רוני בלחסן, יח"צ

בעקבות כך, המחירים בכל הארץ ירדו כאמור בצורה משמעותית. באילת למשל, חדר לזוג בסופ"ש בתחילת נובמבר, במלון ישרוטל אגמים, מתחיל בפחות מ-1,000 שקלים בלבד (מינימום שני לילות) ומטפס עד ל-1,700 שקלים ללילה לחדר משפחתי על המים. הסוויטה הנשיאותית במלון רויאל ביץ' באילת, החדר הכי יקר במלון היוקרתי, תעלה לכם כ-9,500 שקלים ללילה בתחילת נובמבר (מינימום שני לילות). 

ברשת מלונות דן, המגמה דומה. כמעט בכל המלונות של הרשת, כולל באילת, מציעים כרגע 25 עד 50 אחוזים הנחה. בדן פנורמה אילת, מצאנו מחירים המתחילים בפחות מ-800 שקלים ללילה ומטפסים עד למחיר הכי יקר של 2,500 שקלים ללילה בסוויטה. במלון נפטון המחירים בתחילת נובמבר מתחילים בפחות מ-900 שקל ומטפסים עד ל-1,600 שקל ללילה בסוויטה

דן פנורמה אילת (צילום: אורי אקרמן)
מחיר התחלתי של פחות מ-800 שקלים ללילה בדן פנורמה | צילום: אורי אקרמן

ברשת מלונות פתאל, מחיר ללילה לזוג בסופ"ש, בתחילת נובמבר, במלון הרודס פאלאס, מתחיל בכ-1,200 ללילה ומטפס עד 7,000 שקל ללילה בסוויטה הנשיאותית. במלון לאונרדו פלאזה מצאנו מחירים המתחילים בכ-1,000 שקלים ללילה ומגיעים לכ-3,700 שקלים ללילה בסוויטה הנשיאותית

גם במלונות הבוטיק בתל אביב נראה שהמחירים נחתכו כעת בחצי וניתן למצוא חדרים שבחגים עלו כ-2,000 שקלים, בפחות מ-900 שקלים. במלונות הגדולים המחירים ההתחלתיים אף נמוכים יותר.

ארמונות הרודס (צילום: יח"צ מלונות פתאל)
1,200 שקלים ללילה בהרודס פאלאס | צילום: יח"צ מלונות פתאל

*כל המחירים שנבדקו היו בתאריכים 4-6.11. חלק מהמחירים הם לאחר הנחה של חברי מועדון.


לא רק במלונות - גם בצימרים ווילות האירוח המחירים ירדו

באתר הנופש צימר לנד על ירידת מחירים בחודשים אוקטובר-נובמבר. "התקופה שאחרי חגי תשרי הפכה לאטרקטיבית ביותר עבור נופש כי הצימרים ומתחמי האירוח ברחבי הארץ מציעים חבילות במחירים נמוכים משמעותית לעומת תקופת הקיץ והחגים", אומרת אילנה אלוני, מנכ"לית אתר הנופש צימר לנד.

כך למשל, דירות נופש בחוף אכזיב, שעלתה באוגוסט החל מ-2,000 שקלים ללילה מתחילה כעת ב-1,300 שקלים ללילה ומציעה מבצע של לילה שלישי חינם באמצע השבוע ולילה שני בחצי מחיר בסופי השבוע. 

ב-לונה בלנקו, במושב זרעית – מתחם אירוח המציע לינה ביורטים עם בריכה פרטית, לילה באוגוסט התחיל ב-1,000 שקלים וכעת המחיר ההתחלתי עומד על 700 שקלים ולילה שני בהנחה של 50 אחוזים. 

The Kees, מושב חוסן - ריזורט עם 6 חדרי שינה וחלל משותף עלה באוגוסט 7,000 שקלים ללילה וכעת מתחיל ב-4,000 שקלים לעד 12 נפשות.