אישה שטיילה בטיילת ראש הנקרה, מעדה ונחבלה ברגלה עקב שבר באחת המדרגות תקבל פיצוי של 1.2 מיליון שקל, כך קבעה שופטת בית משפט השלום בחיפה, רויטל באום.

המקרה הלא שגרתי התרחש לפני כשמונה שנים. נ', בת 45, מהנדסת טקסטיל במקצועה, טיילה בטיילת ראש הנקרה. בעיצומו של הטיול, היא טיפסה על אחת המדרגות, מעדה, איבדה את שיווי משקלה ונחבלה בקרסול רגלה הימנית.

נ', אושפזה בבית החולים במשך 18 יום כשהיא סובלת מפגיעה קשה ברגלה. רק כעבור כשלושה חודשים היא חזרה לעבודתה, התקשתה מאוד לתפקד וזמן קצר לאחר מכן החליטה להתפטר מאחר וחשה שהיא לא מצליחה למצות את יכולותיה קודם הפציעה.

לפני כשנתיים נ', הגישה תביעת נזיקין לבית משפט השלום בחיפה נגד קיבוץ ראש הנקרה, מצפה ראש הנקרה והמועצה האזורית מטה אשר הטיילת נמצא בתחום אחריותה.

ראש הנקרה (צילום: אילן מליסטר)
התובעת טענה כי מחדלים קשים ורשלנות מצד הנתבעים גרמו לכך שהיא נפלה | צילום: אילן מליסטרבכתב התביעה על סכום של 2.5 מיליון שקל טענה נ', כי מחדלים קשים ורשלנות מצד הנתבעים גרמו לכך שהיא נפלה ונחבלה וכתוצאה מכך הפסיקה לעבוד. לטענתה, על הנתבעים היה לתקן את גרם המדרגות המשובש ובכך למנוע את נפילתה. לדבריה נגרמה לה נכות פיזית ונפשית אשר ילוו אותה לכל ימי חייה.

מנגד מועצת מטה אשר הגישה כתב הגנה בו התנערה מאחריותה למקרה והטילה את האחריות על רשות הטבע והגנים שמנהלת את הטיילת, הנחשבת כגן לאומי. לדברי המועצה, היא אינה רשאית לבצע שום תיקונים בשטח אלא באישור הרשות.

אורתופד מומחה מטעם בית המשפט קבע ל-נ' נכות לצמיתות בשיעור של 30 אחוז. השופטת, רויטל באום, שסיירה במקום כדי להבין את עומק המחדל ציינה בפסק הדין כי המועצה היא זו שאחראית לאירוע ומתחה עליה ביקורת כיוון שהיא בכלל לא פנתה לרשות הטבע והגנים כדי לבקש אישור לתקן את המדרגה השבורה. השופטת קבעה כי למועצה יש אחריות ישירה לתאונה באתר ולכן עליה לפצות את נ'.

השופטת חייבה את המועצה לשלם ל-נ' פיצוי של 1.1 מיליון שקל בגין הפסדי שכר, פנסיה ונכות ועוד הוצאות משפט בסכום של 130 אלף שקל.