כ-50 אלף ישראלים הגישו באחרונה בקשות לוויזות לשגרירות מרקו בישראל, אך רק כמה מאות קיבלו את האישור המיוחל שבאמצעותו אפשר לטייל במדינה שנפתחה השבוע לתיירים הישראלים.

"אם זה לא ישתנה בקרוב חברות התעופה וחברות הנסיעות יפסיקו לשווק את מרוקו והקו שנפתח לא מכבר למרקש עלול להיסגר", אומרת ל-mako סוכנת נסיעות שמשווקת טיולים למרוקו, "אלפי ישראלים הזמינו טיסות ומלונות מראש ולא מקבלים את האישורים, מה שיביא גם לאובדן כספם".

הסיבה לאי מתן הוויזות היא מחסור בכוח אדם בשגרירות מרוקו, שלא לקחו בחשבון את הכמות הגדולה של הישראלים שירצו לטוב למדינה ברגע שיחלו הטיסות אליה.

לפני חתימת הסכמי השלום עם מרוקו, כל אזרח ישראלי שרצה לטוס למדינה היה פונה לסוכן נסיעות לבקש ויזה והיה מקבל רק אם היה חלק מקבוצה. הסוכן היה מעביר את פרטיו למשרד תיירות המרוקני וזה היה מאשר זאת תוך 48 שעות. למרוקו ניתן היה להגיע רק דרך טיסות קונקשן.

היום כל התהליך השתנה לגמרי. מלבד הוצאת ויזה דרך סוכני הנסיעות ניתן לפנות גם באופן פרטי לשגרירות של מרוקו ברחוב הירקון בתל אביב תמורת 180 שקלים דמי טיפול, וזה מעכב את אישורי הוויזות בעשרה ימים לפחות מאחר ומדובר בעובד אחד בלבד שמטפל בכל הבקשות.

"התרענו בפני גורמים במשרד התיירות במרוקו ובמשרד החוץ שלהם שצריך לתגבר את השגרירות בעוד כוח אדם שיטפל בוויזות וקיבלנו תשובה שלילית", אומר גורם באחת מחברות התעופה שהשיקה השבוע את הקו החדש ליעד המבוקש, "יש ביקוש אדיר לקו למרקש דבר שלא נתקלנו בו שנים רבות. ההחלטה הזו תגרום לכך שהמטוסים שלנו ימריאו למרוקו ריקים ברובם ונפסיד מיליוני שקלים. אם ההחלטה לא תשתנה בשבועות הקרובים זה יגרום לסגירת הקו למרקש".

כבר כעת נרשמים ביטולי טיסות מצד חברות התעופה עקב מטוסים שלא מצליחים להתמלא כי נוסעיהם לא קיבלו את האישור המיוחל. "סוכן הנסיעות שלי אמר שזה ייקח יומיים ואז התברר שאולי יותר מעשרה ימים אז ביטלתי את הנופש למרוקו", אומר ל-mako נוסע שביטל את טיסתו, "נטוס עם כל המשפחה למיקונוס. פשוט יותר ובלי המתנה לוויזות ועצבים מיותרים".

בכירה במשרד התיירות במרוקו אישרה את הדברים בשיחה עם mako וציינה כי נעשים מאמצים רבים לזרז את הטיפול בוויזות לישראלים וכי כבר עשתה פנייה לבכירי משרד החוץ המרוקני ובחצר המלך מוחמד השישי.

"קיבלנו הרבה תלונות ואנחנו מקווים שמדובר בחבלי לידה ראשונים. השאיפה היא שישראלים יקבלו את הוויזות למרוקו תוך 48 שעות. פנינו בעניין גם לבכירים בחצר המלך שיתערבו בסוגיה הזו", חשפה בכירה במשרד התיירות במרוקו.

גם בשדה התעופה במרקש מאות הישראליים שהגיעו בטיסות ראשונות השבועות נתקלו בהמתנה ארוכה לאישור הוויזות. שני פקידים בלבד יושבים בשני חדרים ומטפלים במאות הישראליים. ההליך נמשך כשעתיים של המתנה. ישראליים שאיבדו את הסבלנות נאלצו להשתמש בדרכונים זרים כדי להיכנס למדינה ללא צורך באישור וויזה.