נתוני התחלואה של הקורונה באוקראינה, שנחשבת לאחד היעדים המבוקשים על ידי הישראלים, ירדו באופן דרמטי בתקופה האחרונה (ממוצע של 5,300 חולים בשבוע האחרון), אבל משרד הבריאות לא ממהר להוציא אותה מרשימת שבע המדינות שאסור לטוס אליהן והחזרה מהן לישראל כרוכה בשהייה בבידוד גם למחוסנים (אוקראינה, אתיופיה, ברזיל, הודו, דרום אפריקה, מקסיקו וטורקיה).

"זה לא הגיוני ששוויץ, שזו מדינה מאוד קפדנית בכל הנוגע לענייני בריאות ובכלל, הוציאה אותה מרשימת המדינות האדומות ומתירה לאזרחים אוקראיניים להיכנס אליה ורק בישראל היא מדינה אדומה שזה ממש אבסורד", זועמים סוכני נסיעות.

גם גורם בכיר בענף התיירות לא מבין מדוע אוקראינה עדיין מדינה אדומה ואסור לטוס אליה. "זה נראה לי יותר סיבות פוליטיות מאשר מקצועיות", העריך הבכיר. "אין שום סיבה בעולם להשאיר את אוקראינה אדומה. זה פוגע באלפי ישראלים שרוצים לטוס אליה כמו חסידי ברסלב, וגם פוגע כלכלית בסוכני הנסיעות מאחר וזו מדינה די מבוקשת עבור הישראלים. חברות הנסיעה מפסידות המון כסף שלא לדבר על תקופה הקורונה שגרמה לפגיעה אנושה בענף. במשרד הבריאות צריכים להתעורר".

על פי נתוני הימים האחרונים באוקראינה התגלו כאמור כ-5,300 חולים ביום עומת למעלה מ-17,000 לפני שבוע ושבועיים.

בעקבות כך, חברת כספי תעופה הגישה עתירה לבג"ץ נגד משרד הבריאות, משרד התחבורה וממשלת ישראל,  בדרישה להסיר את אוקראינה מרשימת המדינות האדומות. לטענת החברה אוקראינה הוא יעד חיוני וחשוב וסגירתו פגעת אנושות בחברה מאחר והיא החזירה עובדים מחל"ת ולא ייתכן שהיא תישאר במדינת האדומות שרמת התחלואה של הקורונה נמוכה מאוד.

לדברי החברה אוקראינה יצא מסגר שבו הייתה שרויה בשבועות האחרונים וניתן לאפשר לישראלים לטוס אליה. "לא ייתכן שבצרפת, איטליה ומדינות אחרות באירופה יש מידי יום עשרות אלפי חולי קורונה ומתירים לישראליים לטוס אליהן, בעוד שבאוקראינה יש ירידה דרסטית וכמה אלפים בודדים של חולי קורונה, ומקבלי ההחלטות מונעים מאזרחים ישראליים לטוס אליה", קבלו בחברה.

ממשרד הבריאות נמסר: "כלל הנכנסים, שאינם בעלי תעודת החלמה או חיסון שהונפקה על-ידי משרד הבריאות בישראל, מחויבים בבידוד בעת כניסתם לישראל מכל יעד. מכאן, שנכון להיום כל מדינות העולם אדומות ולא מתקיים סיווג, כפי שהיה נהוג בעבר, למדינות אדומות וירוקות.

בנוסף, ישנה רשימת מדינות מסוכנות, אשר כלל הנכנסים מהן (כולל מחלימים ומחוסנים) מחויבים בבידוד בעת כניסתם לישראל ואסורה יציאה אליהן למעט חריגים (מצ"ב לינק להנחיות לנכנסים לישראל, כולל רשימת המדינות הנ"ל).

רשימת המדינות המסוכנות תדון בתדירות שבועית, על-ידי וועדה ייעודית, ותתעדכן בהתאם להחלטת הועדה. אוקראינה נמצאת ברשימה עקב שיעור החולים, הגבוה במיוחד, מכלל הנכנסים ממנה. נכון להיום, אוקראינה לא צפויה לצאת מהרשימה."