מחר (ו') החל משעות הבוקר ועד אחרי הצהרים, יתקיים יום ניקוי החופים והים הגדול בעולם. הניקיון הגדול יעשה בכ-100 נקודות לאורך חופי ישראל, מראש הנקרה בצפון ועד אשקלון בדרום (כולל בחופי אילת והכנרת) ובהשתתפות אלפי מתנדבים, פעילי סביבה ואזרחים טובים. המטרה: להדגיש למקבלי ההחלטות, את החשיבות של שמורות ימיות וים נקי.
  
על פי הערכות שונות, מדי שנה מושלכים לימים ולאוקיינוסים, כ-8 מיליון טונות של פלסטיק. דוח ניטור לאומי של פסולת ימית, לשנת 2019, שנערך על ידי המשרד להגנת הסביבה והמכון לחקר ימים ואגמים, מעלה שכ-70 אחוזים מהפסולת בים מורכבת מחלקי שקיות ואריזות פלסטיק, והשנה נוספו גם מסכות וכפפות חד פעמיות, לפסולת בחופים.

>>לעוד פרטים והצטרפות למבצע הענק

במסגרת יום הניקיון, ימוקמו כ-100 נקודות לאורך החופים, בהן יופעלו תחנות מידע על סוגיות בים ובחוף ויתקיים כאמור ניקיון לאורך חופי הים התיכון, כולל חופי מפרץ אילת וחופי הכנרת. האירוע יתקיים, בין היתר, בחופים הבאים: ראש הנקרה, בצת, אכזיב, שבי ציון, בוסתן הגליל, חוף הדקל, חוף עכו, קריית ים, קריית חיים, החוף השקט, רמב"ם, בת גלים, התכלת, שקמונה, הכרמל, זמיר/דדו, הסטודנטים, חוף כרמל, נווה ים, הבונים, נחשולים, מעיין צבי, מעגן מיכאל, שדות ים, אולגה, מכמורת, בית ינאי, נעורים, בלו ביי, סירונית, ארגמן, פולג, השרון, געש, שפיים, אפולוניה, אכדיה, הצוק, תל ברוך, מציצים, הילטון, גורדון, פרישמן, בוגרשוב, מדרון יפו, גבעת עלייה, חופי בת ים, חופי ראשון לציון, חוף פלמחים, חופי אשדוד, חופי אשקלון, ניצנים, חופי אילת וחופי הכנרת.

מנקים את הים (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
גם צוללנים ישתתפו ביום הניקיון המיוחד | צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

 
חברת ורידיס איכות הסביבה, תקלוט את הפסולת שתיאסף בחופים, במפעל ה-RDF שמפעילה החברה, באתר חירייה. ההערכות של החברה הן שתיאסף כמות של בין 3 ל-5 טון אשפה. ורידיס תספק שתי מכולות איסוף לריכוז פסולת, אחת בקיבוץ פלמחים והשנייה בחוף ניצנים והיא תפנה את הפסולת משם. בחברה מציינים כי עשרות מעובדי החברה יצטרפו לאירועי הניקיון בחופים השונים.
  
"אנו מאמינים ומקווים, כי אירוע כזה, למרות התקופה הנוכחית המאתגרת, יהווה את יריית הפתיחה למיסוד אירוע ניקוי ענק שיחזור על עצמו בכל שנה מעתה", אומרת פזית שביד - שייט, מנהלת תחום קהילות ופעילות עירונית בחברה להגנת הטבע.
חוף ים מלוכלך (צילום: Shutterstock - By Chris T photography)
מנקים ומעוררים מודעות | צילום: Shutterstock - By Chris T photography

האירוע ביוזמה של קואליציית אנשי הים התיכון המורכבת משורה ארוכה של גופים וארגונים, ביניהם, אנשי הים התיכון, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, חיים וסביבה, מגמה ירוקה, צלול, אקואושן וארגון 'אנו'.

"הים הוא לא אינסופי, ובכדי להגן עליו, עלינו לתת לו את התנאים האופטימליים", אומר מייקל רפאל, רכז ארצי של קואליציית אנשי הים התיכון, מארגון 'אנו'. "שמורות טבע ימיות הן הפתרון המדעי היחיד שיכול לספק הגנה אופטימלית לים ולחי ולצומח החיים בו. אכיפה ותמיכה ציבורית הם תנאים הכרחיים להקמת שמורה ימית חזקה ומתפקדת. אנו מקווים כי מבצע זה יעורר מודעות בקרב מקבלי החלטות לפעול למען שמורות טבע ימיות שיבטיחו את עתידו של הים התיכון"

פעילות החברה להגנת הטבע ביום זה, הינה חלק מפרויקט הניקיון שיפעיל הארגון הסביבתי בחודשים הקרובים, בתמיכת ח"כ מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת.