גל של ביטולים ושינויים באטרקציות ברחבי הארץ, בעקבות ההסלמה בדרום שהגיעה אף למרכז ובעקבות המהומות שהיו בערים שונות ברחבי הארץ.

"בשעות האחרונות אנחנו רואים עליה של כ-20 אחוזים בביטולים לחופשת סופ"ש ושבועות בישראל", אומרת שירלי כהן עורקבי, סמנכ"ל אשת טורס. "רוב הלקוחות מתקשרים לברר ולשאול שאלות אך כרגע יושבים על הגדר עד להתבהרות המצב, ובמקביל נכנסות הזמנות חדשות לחודשי הקיץ. אנחנו מאפשרים ללקוחות לדחות את החופשה בארץ למועד אחר ללא חיוב דמי ביטול או להמיר את החופשה בארץ לחופשה בחו"ל. העובדים שלנו בכל הארץ, גם מהמוקד באשקלון שנתון להפגזות, מטפלים בפניות ובעזרה ללקוחות."

גם באזור עכו התיירותית מתמודדים כעת עם מצב לא ברור לאחר שהוצתו בעיר שתי מסעדות ובית מלון ומוקדים תיירותיים נוספים. מעמותת זמן גליל מערבי - עמותה לקידום התיירות, נמסר ש"העיר עכו, שבימים כתיקונם היא מופת של דו קיום, או כמו שמכנים זאת המקומיים 'קיום', נפגעה בהתפרעויות שהתרחשו בה מאז תחילת המבצע. נכון לרגע זה, האירועים והפעילויות באזור סגורים. כולנו תקווה שהשקט יחזור במהרה לעכו, ולכל המדינה."

כמו באירופה (צילום: StockStudio, shutterstock)
עכו העתיקה | צילום: StockStudio, shutterstock

גם ברשות הטבע והגנים מסרו שכל האתרים במרכז הארץ סגורים היום (12.5)בשל המצב הביטחוני. האתרים הסגורים הם: תל באר שבע, פארק הבשור, אשקלון, פלמחים, בית גוברין, מערת הנטיפים, חאן שער הגיא, קסטל, עין חמד, עין חניה, פארק אפק/ירקון, מגדל צדק, אפולוניה. כמו כן חניוני הלילה אשכול, אשקלון, ירקון וקסטל סגורים.

ומה קורה בטיסות לחו"ל? מחברת ישראייר נמסר ש"יש מעט בקשות לביטול ושינוי וכל הטיסות מתקיימות כרגיל". נכון לעכשיו, נתב"ג חזר לשיגרה רגילה, לאחר שאתמול עצרו את ההמראות והנחיתות לזמנים קצרים. יחד עם זאת, חברת דלתא ואמריקן איירליינס האמריקאיות, כבר הודיעו שיבטלו את הטיסות לימים הקרובים. "טיסות ua90 ua91 מניו יורק לישראל ובחזרה להיום מבוטלות כמו גם טיסות ua140 ua141 משיקגו ובחזרה של היום", נמסר מחברת אמריקן איירליינס. חברת לפוטהנזה הגרמנית ואייר פראנס הצרפתית גם משנות את לוח הטיסות שלהן. 

יירוט מעל נתב"ג
יירוטים מעל נתב"ג אתמול

גם באילת חוששים מביטולים בשבועות

גורמים בבתי המלון באילת חוששים מגל של ביטולים בעקבות המצב הביטחוני הקיים ומאי הגעת ישראלים בחג השבועות, חג בו העיר צפויה להיות מלאה לגמרי. "בנינו על החג הזה ואם יהיו ביטולים נפגע קשה מבחינה כלכלית. שנה שעברה פעלו עשרה בתי מלון בדיוק פתחנו והסגר הוסר והשנה התפוסה היא מלאה. עד שהתאוששנו והעיר חזרה לחיים אי הגעת נופשים תגרום לנו נזק כבד מאוד. כרגע יש מעט ביטולים, אבל אם המצב הביטחוני יישאר על כנו הנופשים יישארו בבית וזה מה שמדאיג אותנו", הסביר בכיר באחד מבתי המלון בעיר.

לאילת אמורים להגיע לסופ"ש הקרוב ולחג השבועות כ-70 אלף ישראלים ששילמו מחירים גבוהים מאוד יחסית לשנים עברו עבור נופש בבתי המלון בגלל הביקוש הרב. "הביקוש בבתי המלון בעיר הוא בשיאו יותר מאשר שנים עברו. אין כמעט חדר פנוי. אני מקווה שהמתיחות הביטחונית לא תגרום לגל ביטולים. בתי המלון נערכו לקבל את אלפי הנופשים. העיר סוף סוף שיקמה את עצמה כלכלית, ישראלים העדיפו לשלם יותר כסף על נופש בעיר מאשר בחו"ל כדי ליהנות והחשש שלנו שאנשים יחששו לצאת מהבית ויבטלו את הנופש בעיר", ציין יו"ר התאחדות בתי המלון באילת, שבי ישי.

אילת בחול המועד
באילת מחכים לתיירים ומפחדים מביטולים

בינתיים, אצל המתחרה של אילת - סיני, עשרות ישראלים ביטלו את החופשה בחג השבועות ומציעים את האגרות שלהם למכירה. החשש של חלק מהישראלים שהם יותקפו בסיני על ידי דאע"ש או מקומיים בגלל המצב הנפיץ בישראל.

"החלטנו למכור את האגרות שלנו כי הפחד שלנו שאולי בסיני יפגעו בנו כל מיני גורמים איסלמיים קיצוניים. זו פעם ראשונה שלנו עם הילדים והחלטנו שלא לקחת סיכון", הסביר אורי, "הבנתי שיש עוד כמה זוגות שביטלו. נחכה שהעניינים יירגעו ואז ניסע".