ביום חמישי שעבר (13.8) הכריזה שרת התחבורה, מירי רגב, על ההסכם שנחתם מול יוון, בולגריה וקרואטיה, אשר יאפשרו לתיירים מישראל להגיע לנפוש בהן מבלי להיכנס לבידוד בהלוך או בחזור (בהתאם להצגת בדיקת קורונה שלילית). 

כבר בשבוע שעבר מאות ישראלים טסו לשלושת היעדים הללו והחל מהשבוע כמות הטיסות צפויה לגדול משמעותית לקראת סוף החופש הגדול והחגים. הכוונה היא לחזור לאט לאט לשגרה ולפתוח עוד יעדים שיסכימו לקבל את התייר הישראלי מבלי שיהיה חייב להיכנס לבידוד.

נתב"ג (צילום: יחסי ציבור)
נוסעים בנתב"ג בשבוע שעבר בדרך לדוברובניק, קרואטיה | צילום: יחסי ציבור

על הנייר, המטרה היתה שאחת לשבועיים יכריזו על מדינות ירוקות חדשות אליהן ניתן לטוס, במקביל להכרזה על מדינות שהפכו לאדומות. נכון להיום, עדיין לא ברור מה יהיו היעדים הבאים שיסכימו לקבל ישראלים והאם בכלל קיימים כאלה. בישראל מצב התחלואה עדיין מאוד גבוה והיא נחשבת למדינה אדומה, כך שקשה למצוא מדינות שיסכימו לחתום איתנו על הסכם. בנוסף, רמת התחלואה בקרואטיה ממשיכה להיות גבוהה ובלא מעט מדינות באירופה היא נחשבת למדינה אדומה. גם ביוון החלו בהגבלות חדשות לאור עליית התחלואה בשבוע האחרון.

על פי גורמים שמעורבים בעניין, שני היעדים עליהם מדברים ככאלה שנוכל לטוס אליהם לחופשה הם קפריסין וגאורגיה. על פי לוח הזמנים, ההכרזה על המדינות הבאות אמור להיות ביום חמישי הקרוב וכרגע הדיאלוג מולן נמצא באחריות משרד החוץ ומשרד התחבורה ומשם צפוי להגיע להחלטה בקבינט הקורונה.

פאפוס, קפריסין (צילום: Leonid Andronov, shutterstock)
השקיעה בפאפוס, קפריסין | צילום: Leonid Andronov, shutterstock

מה יש לעשות בגאורגיה?

מה יש לעשות בקפריסין?

גם בישראייר, שכבר מפעילה טיסות לשלושת היעדים שנפתחו, מקווים שהסכמים חדשים ייחתמו בקרוב והנוסע הישראלי יוכל לטוס ליעדים נוספים. "אנחנו ממתינים להנחיות הרשמיות של משרד הבריאות ושרת התחבורה", אומר גיל סתיו סמנכ״ל השיווק והמכירות של ישראייר. "נכון לעכשיו יש 3 יעדים ואנחנו מפעילים טיסות אליהן יוון קרואטיה ובולגריה. אנחנו מקווים מאוד שיפתחו כפי ששרת התחבורה אמרה קפריסין וגאורגיה, אבל אנחנו ממתינים".

נכון להיום (א'), בגאורגיה יש 245 חולים בקורנה ובקפריסין ישנם 519 חולים.