במשך ארבעה חודשים העיר אילת דמתה לעיר רפאים. הסגר שהוטל בארץ וסגירת בתי המלון מחשש להתפשטות נגיף הקורונה גרמו לענף התיירות ולתושבי העיר המתפרנסים ממנו לנזק של מאות מיליוני שקלים.

אך בשבועות האחרונים נראה שאילת חזרה לימים היפים של לפני המגיפה, וחודש אוגוסט מזכיר את זה של 2019. על פי נתוני התאחדות בתי המלון, הרוב המוחלט של המלונות באילת פתוחים לתיירים ונמצאים בתפוסה שנעה בין 85 ל-95 אחוז של נופשים. במספרים, מדובר על כ-100 אלף נופשים ששוהים כעת בעיר הדרומית וממלאים את האטרקציות שבה בצפיפות רבה ולעתים מבלי לשמור על מרחק.

"במרץ היינו בטוחים שהקורונה לא תסתיים לעולם, שהעיר תגסוס לאיטה עד שתמות ובתי המלון יהפכו לפילים לבנים", אומר מלונאי ותיק בעיר. "עכשיו הנתונים מדהימים. די זהים לאוגוסט בשנה שעברה. אצלנו יש כרגע תפוסה של 85 אחוז והביקוש לחדרים עולה מיום ליום. הפחד החדש הוא שהנופשים שלא מקפידים על חבישת מסיכות ושוהים בצפיפות רבה יגרמו לסגר נוסף לקראת החגים. גם בתוך בתי המלון אנחנו מעירים לאורחים על החשיבות של שמירת מרחק ועטיית מסיכה אבל לא כולם מקשיבים להנחיות והיו כבר עימותים עם אורחים סביב הנושא הזה".

"בחלק מבתי המלון התפוסה גם חצתה את רף 90 האחוזים שזה משמח מאוד אחרי מה שקרה בקורונה", אומר יו"ר התאחדות בתי המלון בעיר, שבי ישי. "מצד שני, אני ולא מעט מלונאים די מוטרדים מכך שאנשים לא חובשים מסיכות במרחבים הציבוריים כשהם מטיילים בעיר ולא מקפידים על מרחק אחד מהשני. אם יהיה סגר נוסף בעיר זה אומר מכה אנושה מאוד שספק אם נתאושש ממנה. אני רואה את התמונות של הצפיפות וזה מדאיג אותי".

אילת ריקה (צילום: בצלאל רובין)
כך העיר נראתה בחודש אפריל האחרון | צילום: בצלאל רובין

ישי ציין כי בבתי המלון וברחבי העיר יש עובדים שכל מטרתם היא להעלות את המודעות בקרב הנופשים על החשיבות בחבישת מסיכה, שמירה על מרחק והיגיינה. "יש עובדים בבתי המלון שעוברים בין האורחים, בין המרחבים השונים בתוכם ובודקים שהאורחים מקפידים על הנהלים, אבל יש כאלה שמעירים להם הערות בעניין ולפעמים זה נגמר באלימות. לנו כמלונאים אין יכולת לשלוט בנופשים רגע אחרי שהם יוצאים מהמלון, לחופים, לקניונים ולשאר האטרקציות", הוסיף ישי. "אנחנו עושים הכול שבמלונות תהיה הקפדה בעניין".

"שלא יבכו שסוגרים את העיר"

לימור בנאנו כהן, תושבת באר שבע, שנופשת עם בני משפחתה באילת די מודאגת ממה שראו עיניה במהלך החופשה בעיר והיא תיעדה את בצפיפות הרבה בטיילת אתמול בערב. "זה מפחיד מה שקורה כאן. אין פה אכיפה על נופשים שלא חובשים מסיכות. בטיילת אנשים צמודים האחד לשני בלי שמירה שום על מרחק. המון אנשים מסתובבים בלי מסיכות ואף אחד לא מעיר להם", טענה בנאנו-כהן. "אתה יודע מהולך בחופים? אסון טבע. שמו הצללות ושמשיות וכולם יושבים מתחתם בלי מסיכות. אנשים לא חושבים על הבריאות בכלל".

לדבריה, בתי העסקים בעיר לא מקפידים על עטיית מסיכה של נופשים ושמירת המרחק וחושבים רק איך לעשות כסף. "שאנשים לא יבכו אחר כך למה הממשלה עושה סגר ברחבי הארץ ושסוגרים את המלונות והעסקים בעיר. גם להם יש אשמה בעניין לא רק לנופשים".

"כשהזמנו את החופשה תכננו לנצל כמה אטרקציות בעיר ולא שנשב כל היום במלון", אומרת נופשת נוספת שבילתה בעיר עם משפחתה בשבוע שעבר, "בפועל, בכל מקום יש כרגע תורים ארוכים - מהקניון, דרך המצפה התת ימי ועד הריף. העיר פשוט מפוצצת ועדיף למען הבריאות והעצבים פשוט לא לצאת מהמלון במהלך היום".