בכל שנה לקראת הקיץ קופצת ההשוואת המחירים בין החופשות בארץ לחופשות בחו"ל והתלונות על הפער הגדול בין חופשה באילת למשל לחופשה הכל כלול מעבר לים, מגיעות די מהר. השנה, כך נראה, בגלל שבחו"ל מנסים להתאושש ולמשוך תיירים שוד לא מגיעים מצד אחד, והמלונות בארץ נמצאים בתפוסה גבוהה מאוד מצד שני, הבדלי המחירים גבוהים מהרגיל. בזמן שבחו"ל מורידים מחירים ומציעים הנחות, בארץ קורה בדיוק ההיפך.

"העובדה שהביקוש לנופש בשבועות המשתלב בחלקו גם עיד אל פיטר, מייצר ביקוש חסר  תקדים לנופש בארץ", אומר ניר מזור, סמנכ״ל שיווק של קשרי תעופה. "מיותר לציין שהיצע המלונות ופתרונות האירוח אינו מותאם להיקף כזה של ביקושים ובהתאם לכך כבר כעת אנחנו נתקלים במלונות מלאים לחלוטין או במחירים גבוהים ביותר. טיסה  לחו"ל לעומת זאת הינה זולה השנה לנוכח העובדה שיעדי הנופש רק מתחילים להיפתח בתחילת מאי והביקושים עדיין נמוכים יחסיתבהתאם לכך הזדמנויות הנופש במלונות ,שבדרך כלל קשה למצוא בהם מקומות או שהמחירים בהם גבוהים ב-30% יהיו נגישים מאד לישראלים".

"פער המחירים בתיירות בין ישראל לבין מדינות אחרות התקיים לפני הקורונה, ומתעצם בעקבותיה", מוסיף ד"ר ערן כתר, יועץ וחוקר במחלקה לניהול תיירות ומלונאות, המכללה האקדמית כנרת. "פער המחירים הנוכחי מבוסס על שלושה גורמים. ראשית, עלויות התפעול, כח האדם וחומרי הגלם בישראל היו ונותרו יקרים ביחס לרוב מדינות העולם. שנית, בעלי עסקים רבים עם חובות עמוקים בעקבות שנת הקורונה, וכעת על המחירים הגבוהים לסייע בהשבת ההלוואות. שלישית, כרגע בישראל יש עודף ביקושים בגלל הגבולות שסגורים הלכה למעשה, מה שמאפשר להעלות את המחירים לשיא".

יהודה זפרני, מומחה תיירות ותעופה, ומנהל תחום התיירות במועדון הצרכנות הוט, מציין שהפער הקיים היום במחירי החופשות בין ישראל ליעדים הפתוחים מתעתע. "מחירי החופשה מושפעים בעיקר מהיצע וביקוש ולכן ככל שמתקרבים למועד ובית המלון נמצא בתפוסה מלאה יותר, כך המחיר יעלה", הוא אומר.

ורנה, בולגריה (צילום: reuters)
חופשת קיץ בוורנה, בולגריה, תעלה הרבה פחות | צילום: reuters

"ישראלים שלא חיכו לרגע האחרון והזמינו כבר לפני כמה חודשים חופשה נהנו ממחירים הזולים ב-30% למול 2019 באותם התאריכים, וככל שמתקרב מועד חופשת הקיץ, כך נראה את המחיר מטפס כלפי מעלה. סיבה נוספת למחירים הגבוהים היום היא שחלק גדול מהמלונות בחרו לא לפתוח עוד את שעריהם ויש לכך השפעה על המחיר. כאשר מסתכלים על  תיירות החו"ל, אנחנו רואים שהמחירים כיום רחוקים בהרבה מהמחירים שהיו לפני הקורונה ואפשר לראות זאת למשל במבצע של אלעל שמציעה טיסה הלוך ושוב לניו-יורק בשש מאות ושלושים דולרים, כמעט חצי מחיר ממה שהיינו משלמים טרום הקורונה."

זפרני מציין שככל שנראה יותר יעדים אליהם אפשר לטוס, דוגמת איי יוון, בטומי ועוד, כך נראה את המחירים צונחים וחברות תעופה נוספות יערכו מבצעים. "אני מאמין שאנחנו נראה מחירים הרבה יותר זולים מהתקופה טרום קורונה, אבל שוב, ככל שנתקרב לחגים, המחיר יעלה." לדבריו של יהודה, ההשוואה בין מחירי החופשה בישראל לחופשה בחו"ל כיום היא בעייתית כי מדובר על מוצרים תיירותיים שונים, עם תימחורים שונים ועלויות שונות."

כמה זול השנה לטוס לחו"ל? מצאנו כמה חבילות נופש במחירים נמוכים:

איסתא

רודוס - 16-20/5 - במלון ארבעה כוכבים Bel Air על בסיס חצי פנסיון - החל מ-363 דולר לאדם.

סלוניקי - 16-20/5 במלון מלון ארבעה כוכבים על בסיס א.בוקר - החל מ-414 דולר דולר לאדם.

פאפוס - 16-20/5 - מלון אסוס קורל ביץ ברמת ארבעה כוכבים על בסיס א.בוקר - החל מ-414 דולר לאדם.

חופשה בפאפוס (צילום: ניר סלונים)
צילום: ניר סלונים

קשרי תעופה

סופיה בשבועות - 14-17.5.21 - 3 לילות על בסיס א. בוקר במלון 4 כוכבים (Best Western Plus Bristol Hotel) החל מ-489 דולר. מלון 5 כוכבים (Anel) החל מ-574 דולר.

סופיה למשפחות (זוג+2 ילדים) - 14-17.5.21 3 לילות, על בסיס א. בוקר במלון 4 כוכבים (Geneva) החל מ-441, 5 כוכבים (Arena Di Serdica) החל מ-604 דולר

דובאי במלון חמישה כוכבים 11-16/5 599 דולר לאדם בחדר זוגי על בסיס לינה וארוחת בוקר.

כרתים במלון חמישה כוכבים 13-16/5 550 דולר לאדם בחדר זוגי הכל כלול.

רודוס במלון חמישה כוכבים 13-16/5 522 דולר לאדם בחדר זוגי הכל כלול.

סיישל במלון ארבעה כוכבים 15-19/5 1,593 דולר לאדם בחדר זוגי ע"ב לינה וארוחת בוקר.

איי סיישל  (צילום:  ESB Professional | Shutterstock)
אפילו בסיישל אפשר למצוא מחירים אטרקטיביים | צילום: ESB Professional | Shutterstock

ישראייר

ורנה - 16-20/5 - במלון אינטרנשיונל ברמת חמישה כוכבים על בסיס חצי פנסיון - החל מ-453 דולר לאדם

אתונה - 16-20/5 - במלון שלשה כוכבים על בסיס ארוחת בוקר - המחל מ-338 דולר לאדם.

דובאי - 15-19/5 במלון ארבעה כוכבים על בסיס ארוחת בוקר - החל מ-494 דולר לאדם.