בהלת הקורונה: אחרי שמשרד הבריאות יצא במהלך התקופה האחרונה עם מספר המלצות ספציפיות להימנע מטיסות ליעדים כמו יפן, סינגפור ואיטליה, אתמול יצאה ההודעה דרמטית שממליצה לישראלים להימנע מנסיעות לחו"ל באופן גורף"אם אתם לא באמת צריכים לטוס - אל תעשו זאת", נאמר על ידי המשרד.

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש 

ההחלטה התקבלה לאחר שעוד ועוד מדינות הצטרפו לאזהרות המסע וישראל היא המדינה הראשונה שמוציאה המלצה מסוג זה. ההודעה הדרמטית הכתה בהלם בראש ובראשונה את חברות התעופה וגם את סוכנויות הנסיעות שרבות מהן טוענות בשיחה עם mako כי מדובר באיבוד פרופורציות ובהיסטריה מיותרת שתגרום לנזק כבד מאוד. 

"ההחלטה הדרמטית, לשקול נחיצות טיסות לחו"ל באופן כללי, היא החלטה קשה שעלולה להביא למכה קשה מאוד עד אנושה לענף התיירות ולכל העוסקים בענף ועל הכלכלה הישראלית כולה", אומרת טלי ייטיב, בעלת חברת ספיריט הפקות עולם. "אין ספק שיש לפעול במשנה זהירות ולעשות ככל שניתן על מנת להילחם בהתפשטות נגיף הקורונה, יחד עם זאת יש לשקול אמצעים מדודים והגיוניים שלא יביאו אסון כלכלי שהנזק שלו עצום וההתאוששות ממנו תיקח שנים אם בכלל. משרד הבריאות צריך לחשב מסלול מחדש ולבחון דרך חלופית להתמודדות עם המצב מבלי להמיט אסון כלכלי על ענף התיירות בישראל".

תיירים דרום קוריאנים ששבו מטיול בישראל
צילום: AHMAD GHARABLI, AFP

"הודעת משרד הבריאות בהחלט מעמידה את ענף התיירות כולו בתקופה מורכבת, אך אנחנו עדיין לא יודעים להגיד כיצד זה ישפיע על היקף התיירות היוצאת" אומר זיו רוזן, מנכ"ל חברת גוליבר, בשיחה עם mako, "מדינות המזרח הרחוק הן ללא ספק הנפגעות העיקריות, אך לצד זאת אנו רואים גידולים בהזמנות למדינות מזרח אירופה וכן גידול משמעותי בהזמנת טיסות לאמריקה שהפכו ליעדים החלופיים במקום המזרח הרחוק. יש לא מעט נוסעים שמזמינים ברגע האחרון אך הרוב הגדול של הלקוחות בוחרים לנצל את המחירים הזולים ותנאי הביטול הנוחים שמציעות חברות התעופה ומזמינים חופשת קיץ זולה במיוחד".

גם יעקב אמסלם, מבעלי קבוצת אמסלם תיירות ונופש הגיב להמלצת משרד הבריאות שההודעה הנה המלצה חריגה בנוף העולמי. "לא ניתן לסגור את המדינה כפי שלא ניתן לעצור את הנסיעה בכבישי הארץ", הוא אומר. "אנו לא מקלים ראש בהשפעות הנגיף, אך לא ניתן להתעלם מהעובדה שהסטטיסטיקה מצביעה על פער עצום בין 'מגיפה' למציאות. העולם ידע מגיפות כמו הכולרה, השפעת הספרדית והטיפוס אשר קטלו מיליוני אנשים- נכון לעכשיו, לא כך היא הקורונה שחוץ מהבהלה והפאניקה, הנזקים הבריאותיים שיצרה, פחותים משמעותית מכל שפעת רגילה. המספרים מלמדים שבמדינות עם תמיכה רפואית מתקדמת ומודרנית, החולים הצליחו לדחוק את הווירוס, להחלים ולחזור לשגרה תוך מספר ימים".

יעקב אמסלם
"הישראלים חזקים. צריך לשדר אופטימיות". יעקב אמסלם | צילום: דניאל אביגדור

אמסלם מסכם: "עם ישראל הוא עם חזק, חכם, שוחר חופש וגלובליזציה וקשה יהיה למנוע ממנו תנועה לאורך זמן. המלצתנו היא לשדר אופטימיות, אנרגיות טובות וחיוביות ולהחזיר במהירות את החיים למסלול הטבעי שלהם תוך הפעלת שכל ישר".

הבהלה שיצרה הודעת משרד הבריאות כבר הורגשה הבוקר בשדה התעופה בן גוריון, בו נרשמה נוכחות דלילה יחסית הבוקר. "רוב הישראלים מקשיבים להנחייה, אבל לפי החשיבה שלי, אם אלוהים רוצה לקחת אותי, הוא יקח אותי ככה או ככה", אמרו הבוקר נוסעים בנתב"ג, "זה לא משנה הדרך, אם זה קורונה או משהו אחר. זו טיסה ראשונה ואנחנו לא מתכוונים לוותר עליה. אנחנו נטוס, נהנה ונחזור, הכל יהיה בסדר. לא לקחנו מסכות".