היום ב-01:00 לפנות בוקר נחתה טיסת ישראייר ממילאנו ועליה 100 נוסעים ישראלים וכעבור שעתיים נחת בארץ מטוס שהוביל 160 ישראלים מרומא.

כחלק מגל חילוץ הישראלים שנמצאים מעבר לים, גם הישראלים הנמצאים באיטליה, בה נגיף הקורונה כבר הדביק עשרות אלפים והוביל למותם של אלפים, זכו לחילוץ משלהם. הטיסות דרשו מהטייסים וצוות הדיילים הערכות מיוחדות הן בהיבט המיגון של הצוות שיצא בחליפות מיוחדת והן בהיבט שירות הטיסה בו הוחלט שהצוות יבוא בכמה שפחות מגע עם הנוסעים.

כך, במהלך הטיסה היתה הפרדה של תאי השירותים לצוות ולנוסעים, לכל נוסע חיכה על כיסא המושב כריך ושתיה בנוסף כל נוסע חתם על תצהיר לפני שעלה על המטוס בוא הוא מתחייב להיכנס מידית לבידוד. לאחר שנחתו בארץ בשלום כל הנוסעים עברו בצורה סטרילית למלון בצפון הארץ לבידוד.

למבצע טיסת החילוץ של ישראייר סייעו גם משרד החוץ והבריאות. "למרות ההגבלות המוטלות על מרחבים אוויריים רבים כולל באיטליה בוצעה עבודת רקע נרחבת כדי להוציא לפועל את הטיסה ולקבל את כל האישורים הנדרשים לכך בסיוע משרדי החוץ והבריאות", אמר חגי כנען, קברניט הטיסה.

"לפני שידענו שאנחנו חוזרים לארץ היה כאן מאוד מותח כי לא היה ברור מה הולך לקרות", אומרת עדן, סטודנטית לרפואה באיטליה, שחזרה באחת הטיסות לארץ. "המצב קשה כאן באיטליה ואני שמחה שהחילוץ יצא לפועל כי מלחיץ להשאיר כאן לבד כסטודנטית וזה מרגיע יותר לחזור למשפחות". 

אורן, גם הוא סטודנט לרפואה, חיזק והוסיף: "בעוד שבועיים נצא בעזרת השם בריאים ושלמים מהבידוד בדיוק לפני ליל הסדר נגיע הביתה ונחבק את המשפחות".

חילוץ מאיטליה
חילוץ מאיטליה | צילום: באדיבות ישראייר

"שמחנו לחלץ את הישראלים מרומא ומילאנו", אמר גיל סתיו סמנכ"ל שיווק ומכירות של בחברת ישראייר. "אלו היו טיסות מאוד מורכבות שגורמים רבים וביניהם השגרירות, משרד החוץ וחברי כנסת נרתמו כולם למבצע המורכב. לאור בקשת משרד החוץ הכפלנו את כמות הטיסות החילוץ והשבוע נפעיל עוד 14 טיסות חילוץ מרחבי אירופה".