פרשת הקטטה האלימה בנהר הירדן, שהתרחשה לפני כחמישה חודשים ב"טיילת עמי" ובעקבותיה נפצעו כמה צעירים, הגיעה אתמול לסיומה. זאת לאחר ששופט בית משפט השלום בקרית שמונה גזר על שני המעורבים המרכזיים בה עונשי מאסר של שבעה ותשעה חודשים בפועל ותשלום פיצויים לאחד הצעירים שהוכו על ידם.

כזכור, במהלך האירוע שתי חבורות של צעירים מצפת ומקריית שמונה הגיעו לטיילת לחגוג יום הולדת לתלמידת תיכון בת 16 שהזמינה כמה מהם, אך במקום לחגוג לה יום הולדת, כמה מהצעירים החליטו לפגוע ב-א', בן 18 מצפת, זאת בגלל שקינאו בו שיצא עם התלמידה.

"במקום לחגוג יום הולדת המקום הפך לזירת קרב", שחזר אחד הצעירים. בקבוקים, אלות, ברזלים ואבנים הושלכו לעברו של א' וחבריו.

"אחד מהם בעט בי כשהייתי על הרצפה, נתן לי כאפות ואיים להרוג אותי", סיפר א' בעדותו בתחנת משטרת קריית שמונה. "הם אמרו לי ולחברים שלי שמפה אין לי יציאה. שהם יהרגו אותנו ושנמות. שלא אצא מכאן חי. עשו בי לינץ. תקפו אותי באגרופים בבעיטות, באלה. אחד מהם שבר לי על הראש בקבוק זכוכית".

כמה מחבריו של א', שניסו לסייע לו, הוכו גם הם על ידי שלושת הצעירים בשנות העשרים לחייהם. בעיצומה של הקטטה אחת הבנות שחששה לחייה התקשרה למוקד 100 של המשטרה להזעיק עזרה. שוטרי תחנת קריית שמונה הגיעו למקום והשלושה שהבחינו בשוטרים נמלטו מהזירה. כעבור זמן קצר השוטרים הצליחו לעצור אותם. הם הכחישו שתקפו את א' וטענו כי הוא וחבריו התגרו בהם והם אלה שיזמו את אירוע האלימות כלפיהם ואילצו אותם לפעול מתוך הגנה עצמית.


לשכת התביעות במשטרת המחוז הצפוני הגישה נגד השלושה כתב אישום לבית משפט השלום בקריית שמונה. הם הואשמו בעבירות של תקיפה, פציעה בנסיבות מחמירות, התנהגות פרועה במקום ציבורי וגרימת חבלה.

סנגוריהם של שניים מהנאשמים, עורכי הדין מיכאל כרמל ודן אסלנוב, חתמו על הסדר טיעון מקל לפיו תיגזר עליהם פחות משנת מאסר בפועל, זאת למרות חומרת מעשיהם. הם ציינו שהם עברו הליך שיקומי ומביעים צער וחרטה על מעשיהם.

השופט דחה את טיעוני הנאשמים כי המתלוננים התגרו בהם וכי הם אלה שהותקפו ונאלצו לפעול מתוך הגנה עצמית. השופט ציין כי למזלם של הנאשמים מקרה האלימות בו היו מעורבים יכול היה להסתיים בצורה קטלנית.

השופט גזר על השניים עונשי מאסר של תשעה ושבעה חודשים בפועל וחייב כל אחד מהן מהם לפצות את א' בסכום של 2,500 שקל.