לפני כ-20 ימים החליט משרד הבריאות להגדיר את רוב מדינות העולם ככתומות ולחייב את כל החוזרים מהן (גם מחוסנים ומחלימים) בבידוד של שבוע בארץ. אתמול, המתווה של הטסים לחו"ל השתנה פעם נוספת והוחלט שהחל מה-3.9 (יום שישי), כל מי שיחזיק בתו ירוק מעודכן יוכל לחזור מכל מדינות העולם, למעט ארבע מדינות אדומות (טורקיה, בולגריה, מקסיקו וברסיל), ויוכלו לצאת מבידוד כעבור 24 שעות לאחר הנחיתה (או ברגע שתשובות בדיקת הקורונה שעושים בנתב"ג יגיעו).

כך, החל מ-3.9, אלה האנשים שלא יהיו חייבים להיכנס לבידוד לאחר החזרה מחו"ל:

  1. מי שהתחסן חיסון שלישי (ועבר שבוע לפחות מאז קבלת החיסון)
  2. מי שהתחסן שני חיסונים - ולא עברה חצי שנה מהזריקה השנייה
  3. מחלימים - שטרם חלפה חצי שנה ממועד אישור ההחלמה
  4. מחלימים - שקיבלו מנת חיסון אחת לפחות
    נוסעים בדרך לטיסה בנתב"ג (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
    התורים בנתב"ג יחזרו? | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

ההחלטה הזו של משרד הבריאות מגיעה אחרי לא מעט תלונות של חברות התעופה וסוכנויות התיירות, על כך שההחמרה של הבידוד בארץ חלה גם על מי שמחוסן או החלים. את תחושת הכעס הזו הגבירה העובדה שאנחנו רגע לפני תקופת השיא של החגים והמספרים הראו שבכל יום שעבר בחודש אוגוסט חלה ירידה עקבית ביציאות של הישראלים לחו"ל.

חשוב לשים לב לאותיות הקטנות

יחד עם השמחה הרבה והעלייה המשמעותית של מאות אחוזים בכמות ההזמנות, תוך שעות ספורות מרגע ההכרזה על המתווה החדש, יש לשים לב שכל מי שלא חוסן או החלים, לרבות כמובן ילדים מתחת לגיל 12, עדיין מחויב בבידוד של שבוע לפחות בעת החזרה מחו"ל. נתון זה עשוי להקשות על משפחות שרוצות לצאת חופשה קצרה, היות ובין כל החגים ישנן גם מסגרות אליהם הילדים צריכים להגיע.

בנוסף, המתווה החדש מדבר כמובן על ההחלטה של משרד הבריאות הישראלי לגבי טיסות ליעדים שונים בעולם. מצד שני,  לאחר חודשים שישראל נחשבה למדינה ירוקה עבור האיחוד האירופי, אנחנו בדרך להגבלות כניסה מחדש וגורמים במשרד החוץ אישרו כי החל מהיום (ב') ישראל, ארה"ב ועוד 4 מדינות יוצאו מתוך רשימת המדינות הבטוחות לטיסה, שאזרחיהן יכולים להיכנס ללא כל חשש למדינות האיחוד. מה שזה אומר בפועל זה שאם תהיינה הגבלות הן יחולו על לא מתחסנים, מה שיקשה כמובן גם על כניסת ילדים מתחת לגיל 12 במדינות שיחליטו לקבל את המלצת האיחוד. כמו כן, מחוסנים ומחלימים יצטרכו להציג בדיקת קורונה שלילית שנעשתה עד 72 שעות לפני ההגעה.

זוג מתחסן לקורונה בישראל (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
רק בעלי תו ירוק ייהנו מהעדכון בהנחיות | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

מארה"ב ועד באטומי: לאן הישראלים יטוסו בחגים?

כאמור, חברות התעופה והתיירות, שכבר רגילות לשנות יעדים בהתראה קצרה, נערכות לפתיחת השמיים בצורה כמעט מלאה. גיל סתיו סמנכ"ל השיווק והמכירות של ישראייר ציין: "אנו שמחים שניתנה לישראלים
האפשרות לבחור לאן לצאת לחופשה. בנוסף לתגבור לוח הטיסות שלנו אנו עומדים בקשר עם בתי המלון המובילים ביעדים אליהם ישראייר טסה על מנת לייצר את החבילות האטרקטיביות ביותר ללקוחותינו.
החברה תפעיל טיסות לאתונה, רודוס, באקו, קפריסין, בודפשט, באטומי, פראג, מונטנגרו, מרקש, קייב, דובאי, וינה, ורשה וזלצבורג".

גם בחברת אל על מיהרו להודיע על הפעלת מספר רב של קווים. כך למשל, בחברה יתגברו את הטיסות לארה"ב ויטוסו גם ליעדים האהובים כמו לונדון, פריז, אמסטרדם, רומא, אתונה, מילאנו ואף פוקט ומרקש. בשורה משמחת נוספת היא הפעלת קו לברצלונה, החל מ-9.6, לאחר שספרד הייתה תקופה ארוכה מדינה אדומה שהטיסה אליה הייתה אסורה ולאחר מכן מדינה שמחייבת בידוד של שבוע בחזור.

ניר מזור, סמנכ״ל שיווק בקשרי תעופה, מציין שמאז שהודיעו על שינוי השיטה אתמול, היעדים המבוקשים הם בודפשט, פראג, ארה"ב, רודוס וכרתים. "אנו מברכים על ההחלטה של משרד הבריאות שתחזיר את האוויר לענף התיירות. קשרי תעופה נערכת להרחבת יעדי הנופש שהיא מציעה לאור ההנחיות החדשות המעניקות פטור מבידוד למחוסנים בחיסון השלישי. אנו מעריכים כי ההנחיות החדשות יעודדו אזרחים להתחסן בחיסון השלישי והביקושים לנופש בחו״ל בחגי תשרי צפויים לעלות."

צפון יוון  (צילום: בריזה טיולים)
יוון חוזרת ובגדול | צילום: בריזה טיולים

לדברי שירלי כהן עורקבי, סמנכ"ל אשת טורס: "אנו מברכים על ההחלטה של משרד הבריאות לפטור מבידוד ממדינות ירוקות או כתומות, ומתגברים את המוקדים שלנו בהתאם. מדובר בהחלטה שמשנה לגמרי את תמונת המצב ואנחנו צופים עלייה בהזמנות לחופשה בחגים, מתגברים מכירות לכל היעדים בהם תתאפשר חזרה ללא בידוד, ונפתח מחדש חבילות נופש וטיולים מאורגנים לבאטומי ומונטנגרו, איטליה וצפון יוון".

הגבלות תעופה בקורונה - לאן אפשר לטוס עכשיו

יעקב אמסלם, מנכ"ל ובעלים של קבוצת אמסלם טורס: "אנו עדים לזינוק אדיר בהיקפי ההזמנות במוקדים שאנו מפעילים החל מאתמול, כשהדגש הוא על ארה"ב, בריטניה, מזרח אירופה, תאילנד, איחוד האמירויות, מרוקו, איי יוון ועוד. התזמון של הודעת משרד הבריאות מגיע בזמן קריטי שיאפשר סוף סוף לישראלים רבים ליהנות מחופשה מפנקת בחגי תשרי במקביל לנסיעות עסקיות המשמשות כמנוע צמיחה הכרחי וחשוב למשק".

גם זיו רוזן, מנכ"ל קבוצת גוליבר, בירך על הודעת משרד הבריאות: "ישראלים רבים צמאים לטוס לחו"ל ולבלות תחת הקפדת הנחיות ושמירה על הבריאות, עד כה רק מספר יעדים מצומצם היה פתוח ללא חובת בידוד בחזור. כרגע מקומות רבים בעולם פתוחים ובאופן כללי חוזרים לשגרה עד כמה שאפשר על מנת שניתן יהיה לחיות ולבלות לצד הקורונה, בוודאי אם אנחנו הולכים לחיות לצד המגפה לפחות בשנים הקרובות, ואין שום סיבה שישראל לא תפעל בדומה".