אחרי לא מעט שמועות ואכזבות בעבר, אפשר להגיד בזהירות שהפעם השמיים בדך להיפתח. אתמול אישר קבינט הקורונה לשרת התחבורה, מירי רגב, ליצור תכנית שתאפשר את פתיחת השמיים, ולמרות שהדברים עדיין לא לגמרי ברורים, מסתמן שב-16.8 יחל מתווה שיאפשר טיסה למדינות בודדות באירופה מבלי הצורך להיות בבידוד.

כרגע המדינות אליהן נוכל לטוס כחלק מהמתווה החדש עדיין לא פורסמו באופן סופי, מכיוון שהן יבחרו על פי רמת התחלואה שבהן בכל רגע נתון, ויותר חשוב מזה, הן צריכות להסכים לקבל את התיירים מישראל, אשר נחשבת למדינה אדומה.

למרות זאת, על פי ההערכות המדינה הראשונה שנוכל לטוס אליה תהיה מונטנגרו. גורמים בישראייר ציינו כי "הכל עוד תלוי בהסכמים ובמתווה שיאושר, אך אם יהיה ניתן, אנחנו מאמינים שמונטנגרו תהיה בין היעדים הראשונים".

חוף במונטנגרו (צילום:  יחסי ציבור )
נעים להכיר: מונטנגרו | צילום: יחסי ציבור

בתכנית הבוקר הביע מנכ"ל ישראייר, אורי סירקיס, אופטימיות בניגוד לפעמים קודמות: "אני מאמין כי הפעם זה אחרת. בעבר לא הייתה החלטה של קבינט הקורונה וגם לא מתווה ברור שהוצג על ידי שרת התחבורה. הפעם אנחנו שם. אנחנו מאוד אופטימיים ומאמינים שזה באמת הולך לקרות. זה תחילתו של תהליך ואלה חדשות משמעותיות עבורנו. הבעיה היא בתחלואה, לא בתעופה, ועל הרקע הזה אפשר לפתוח את השמיים".


בעבר ישראייר ניסתה לשווק 2 טיסות למונטנגרו וכ-20 נוסעים כבר רכשו כרטיסים, לאחר שהמדינה מהבלקן הסכימה לקבל את התיירים מישראל, למרות רמת התחלואה שבה. לבסוף הטיסות בוטלו, לאחר שבדיקות הקורונה שהיה צריך לעשות לפני הטיסה היו יקרות יותר מכרטיס הטיסה, מה שהפך את העסק ללא כדאי. כעת, עם המתווה החדש, מקווים בישראייר שגם בדיקות הקורונה יסובסדו או יהיו נגישות יותר, ולכן מונטנגרו היא מדינה נוחה לטוס אליה ראשונה.

ומה יש לעשות בפנינה מהבלקן? מונטנגרו ("ההר השחור", כינוי לו זכתה בימים בהם רכס ההרים כוסה בעץ אורן שחור) שוכנת בחלקו המערבי של הבלקן ונחשבת לאחת המדינות הצעירות באירופה. סקירה זריזה מראה שיש בה לא מעט פיתויים לתייר הישראלי: שטחה הקטן (כמחצית מישראל) המאפשר לתור אותה בקלות, מספר תושביה הנמוך (כ-614 אלף בלבד) המשאיר מרווח נשימה, הקירבה לים האדריאטי שמספקת לא מעט חופים תכולים, הנופים הירוקים שמזמינים אותך לטפס על הרים, הערים העתיקות עם ההיסטוריה המסקרנת, מזג האוויר הים תיכוני והמחירים הנמוכים - כל אלה הופכים אותה לאטרקטיבית במיוחד, בין אם אתם מכוונים לסופ"ש בטן-גב או שבוע באירופה שעוד לא הכרתם.

טיסה לאיטליה (צילום: אילן ארנון)
התגעגענו. הדיוטי פרי הריק | צילום: אילן ארנון

מלבד מנטנגרו, מדינות וערים נספות שנמצאות במתווה שהחל לגבש משרד התחבורה ומשרד הבריאות, בדרך לפתיחת השמיים, הן: יוון, בולגריה, ברלין, קפריסין ובודפשט. "אנו שמחים על האור הירוק שניתן בקבינט הקורונה וממתינים לקבלת אישור סופי על המתווה לפתיחת השמיים ואת רשימת המדינות הירוקות. כפי שנראה כרגע בסבירות גבוהה הטיסות הראשונות יהיו למונטנגרו, בולגריה יוון וקפריסין", נמסר מישראייר.