תופעה מרתיחה: עשרות תיירים מרוסיה שהגיעו לאחרונה בטיסות לאו-קוסט לאילת, החליטו לחסוך בעלויות האוכל היקרות במסעדות לטובת ארוחות חינם בבית התמחוי 'בית רפאל' בעיר. התיירים ניצלו את העובדה שעובדי המקום לא בודקים בכניסה את זהות האנשים הנזקקים, והאם מדובר בישראלים או תיירים, והגיעו בהמוניהם לאכול ארוחות צהריים.

"בהתחלה באו כמה תיירים מרוסיה לאכול ואפילו לא שמנו לב לכך", חשפה מנהלת המקום ז'ילי גרוסמן. "העובדים לא בדקו את זהותם וחשבו שמדובר בנזקקים מהעיר ולא בתיירים, אבל כמה ימים לאחר מכן הם הגיעו בכמויות גדולות יותר. הם פשוט עברו את הגבול".

גם סוכני הנסיעות באילת הופתעו לגלות על הטרנד החדש מפי התיירים הרוסים בעצמם. "תיירת התקשרה אליי לברר משהו בנוגע לטיסה שלה ואז היא סיפרה לי שהיא אכלה את האוכל הכי טעים בחיים שלה בבית רפאל: קוסקוס וקציצות", חשפה סוכנת נסיעות. "שאלתי אות איך היא נכנסה והיא סיפרה שנותנים לכולם להיכנס ותיירים רבים הולכים לאכול שם.

כך, מסתבר שגם תיירים מאוקראינה שהגיעו לנפוש באילת למשך שבוע, נהגו לאכול בבית רפאל וכדי לחסוך בעלויות של בתי המלון הם אף ישנו באוהלים ושקי שינה על החופים. "תיירת מאוקראינה סיפרה שהיא נפשה בצורה הזו במשך חמישה ימים", ציינה סוכנת נסיעות.

השלט שנתלה מחוץ לבית התמחוי

על מנת למגר את התופעה פנתה גרוסמן, מנהלת בית התמחוי, לחברה טובה שלה שעוסקת בתחום התיירות בעיר וזו הציעה לה לכתוב שלט באנגלית שמציין שהכניסה למקום היא רק בהצגת תעודת זהות ישראלית. "בית רפאל קיים 20 שנה. אנחנו מוציאים כל יום 400 מנות לנזקקים, לבתים שלהם או שהם אוכלים אצלנו. כשהבנו שמדובר בתיירים לא נזקקים החלטנו לטפל בזה בעדינות כדי לא לפגוע בכבודם ולהסביר להם שאם הם זקוקים לאוכל נסייע להם", ציינה גרוסמן, "אבל לא כדי שיוכלו לחסוך בעלויות. מאז שתלינו את השלט הם כמעט ולא באים לפה יותר".