לפני שבועיים מצא את עצמו ג', ישראלי שיצא לטיול אחרי הצבא בדרום אמריקה, בסיטואציה שכל מטייל מפחד ממנה - שוד אלים באוטובוס לילה בו נסע בקולומביה.

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

ג' החליט לשתף את הסיפור שלו בקבוצות הטיולים בפייסבוק. הוא סיפר שנסע על אוטובוס לילה שעשה את דרכו ממדיין (מדג'יין) לסנתה מרתה. לדבריו, בעיצומה של הנסיעה חמישה גברים חמושים עצרו את האוטובוס בעזרת בול עץ גדול שהשליכו על הכביש. הנהג נאלץ להאט את הנסיעה ואז השודדים השתלטו עליו ואיימו לירות בו אם לא יפתח את הדלתות. אחרי שעשה זאת, הם פשוט עברו ושדדו את הנוסעים באיומי אקדח.

מדיין (צילום: Fotos593, shutterstock)
לא כך דמיין ג' את שתראה חופשה שלו במדיין | צילום: Fotos593, shutterstock

"הם היו רעולי פנים וחמושים", כתב ג'. "מלבד עיניים לא ראיתי כלום. במשך רבע שעה האוטובוס המשיך לנסוע ותוך כדי שדדו את מי שהיה עליו. אף אחד לא העז להתנגד. לי לקחו את התיק הקטן שכלל 800 אלף פסו קולומביאני, 100 דולר, דרכון, שלושה כרטיסי אשראי, אייפון 6 וג'קט. כמובן שהמשטרה פה לא עשתה כלום. אפילו לא ניסתה להשיג את הדברים של המקומיים ושלי". בתום השוד הנועז, השודדים ברחו לג'ונגל הממוקם בסמוך ונעלמו כלא היו.

בפוסט שפירסם, ג' נתן מספר עצות על מנת שסיטואציה כזו לא תקרה למטיילים אחרים. הוא הציע לגולשים לפצל את הדברים שלהם. כלומר, לא לקחת את כל הכסף וכרטיסי האשראי על הגוף, אלא גם להכניס לתוך תיק הגב שנמצא בתא המטען.

כמו כן, הוא ממליץ לקנות חגורת כסף, לא פאוץ', ולהכניס אליו כמה שטרות. בנוסף, לחשוב על מחבוא זריז וטוב שיימנע מהשודדים לאתר את הטלפונים הסלולריים. מומלץ גם לצלם את הדרכון כדי שאפשר יהיה להנפיק חדש במהירות, ולנסות לעלות עם כמה שפחות דברים יקרי ערך. אם מצאתם את עצמכם בסיטואציה לא נעימה כמו שעברה עליו, לא להתעמת עם השודדים כי הם באמת יכולים להשתמש בנשק שלהם. 

"אם מישהו תוהה, אז לא פגעו באף אחד על האוטובוס. אני לא רוצה להלחיץ רק לפתוח לכם קצת את העיניים. כן זה קורה ב-2018" כתב ג'. "כמה שזה נשמע שוד של סרט, זה אמיתי. אם חלילה  זה קורה למישהו אחר, אני רוצה שהשודדים יצליחו לקחת את המינימום כדי שתוכלו להמשיך בטיול שלכם כמה שאפשר".

לא לעלות על נסיעת לילה בקולומביה

למרות הרצון הטוב של ג' לחשוף את הביפור שלו לעורר מודעות לתופעה, חלק מהגולשים זעמו עליו בגלל שהסכים לחסוך בכסף ולסכן את חייו בנסיעת לילה באוטובוס, במקום לשלם על כרטיס טיסה כ-100 דולר.

אוטובוס בתאילנד (צילום: nitinut380, Shutterstock)
עדיף לטוס ולא לנסוע באוטובוס לילה. אילוסטרציה | צילום: nitinut380, Shutterstock

"חלילה לא בא לשפוט אותך. נכון שנסיעה באוטובוס זולה מטיסה אבל עדיין עדיף לשלם את הכסף הזה ולטוס בראש שקט", כתב אחד הגולשים.

גולש אחר הוסיף: "בקולומביה לא עולים על נסיעות לילה. אני מכיר סיפורים כאלה מהטיול שלי לפני קרוב לעשור... עדיף לטוס בקולומביה טיסות פנים, מאוד זולות". גולש אחר הסכים והוסיף: "תראה מה קורה שמנסים לחסוך 100 פזו על טיסה". גולש נוסף היה בוטה יותר:" סוגרים טיסה וחוסכים את כאבי הראש האלה במקום כמה שקלים אחי".