כמו כולם, גם בתי המלון קיוו שהסגר יבוטל והם יוכלו להמשיך ולארח במהלך החגים. לאחר שאתמול הוכרז על כך באופן רישמי, בתי המלון כבר החלו להיערך לסגירה הרמטית וכואבת הכוללת הוצאה לחל"ת של עשרות אלפי עובדים. רבים מבתי המלון לא יודעים מתי יצליחו לעמוד מחדש על הרגליים, אם בכלל, וההערכות מדברות שרבים מהם יוכלו לעשות זאת רק באפריל 2021.

"עם ההודעה הסופית והמצערת על סגר כללי לתקופה של שלושה שבועות, נערכים במלונות הרשת לסגירה הרמטית", אומרת מזי בן צבי מנהלת התשואה של רשת קראון פלזה מרשת בתי המלון העולמית ihg. "לכולנו ברור כי ההחלטה הינה סופית ולא תשתנה ולפיכך במרכז ההזמנות החל מהבוקר מתקשרים למאות האורחים שהזמינו חופשות לחגים על מנת לבטל את ההזמנות ומציעים להם הטבות להזמנות חדשות לאחר הסגר".

במלונות עצמם נערכים לסגירה של המלונות בדומה לסגירה הכללית בחודש מרץ, מלאי המזון הרבים חלקם נתרמים וחלקם לצערנו יושמדו. מתבצעות כל פעולות התחזוקה המתבקשות: סגירת קומות, כיבוי מערכות, פינוי כל החדרים, סגירת מטבחים, ניקיון כללי וסגירת שלטרים וכו פעולות אלה ימשכו בהדרגה עד סגירה סופית של המלונות ביום שישי הקרוב בבוקר".

קראון פלאזה תל אביב (צילום: יחסי ציבור)
סוגרים בשישי בצהריים. קראון פלאזה תל אביב | צילום: יחסי ציבור

ברשת מלונות מטיילים מציינים שלמרות הסגר התפוסה כרגע עדיין מאוד גבוהה. "הסגירה תהיה ביום שישי ב-11 ואז 85 העובדים ברשת יצאו לחלת עד ה-11.10", אומרת בת חן ישועה מנכ"לית מלונות מטיילים. "עשינו תוכנית עבודה לסגירה שנועדה לסגור את הקצוות ולטפל במלונות בזמן הסגר על מנת למנוע ונדליזם. אנו נתרום את האוכל לעמותות המזון השונות, וכך ניתן את חלקנו לסייע לישראלים הזקוקים לכך לקראת ראש השנה והחגים הצפויים. אני מקווה שמישהו יבין שיש איוולת בסגירת התיירות הכפרית, של בקתות או צימרים מבודדים בלב מרחבים גדולים ומבודדים, יעשה תיקון ויפתח קודם אותו, כדי לסייע לתיירנים לשיקום מצבם שניזוק משמעותית עוד מהסגר הקודם, כי אין סיבה שיסגר".

מלון מטיילים (צילום: רשת מלונות מטיילים)
"אין סיבה לסגור את התיירות הכפרית" | צילום: רשת מלונות מטיילים

גם במלון קרלטון בתל אביב כבר הבינו שהגזירה הקשה כבר התקבלה. "מדובר בנזק בלתי הפיך לענף המלונאות בכלל ולמלון בפרט", אומר יוסי נביא מנכ"ל מלון קרלטון תל אביב. "מתחילת המשבר בחודש מרץ המלון היה פתוח ברצף, אנחנו בהפסדים צבורים כבדים וציפינו להנמיך את ההפסדים ככל שמתאפשר בחגי תשרי יחד עם שמירת העובדים והמשך פעילות המלון תחת מגבלות התו הסגול.

מיותר לציין שנערכו לחגים, קנינו סחורות ומזון בעשרות אלפי שקלים, השקענו זמן, עמל רב ומאמצים אדירים בניקיון מסיבי ותחזוקת החדרים לקראת הגעת האורחים. גייסנו עובדים ונערכנו לקבל את האורחים בשיא המרץ לאחר תקופה בה המלון פעל בתפוסות אפסיותהמהלך הזה יגרום לסגירת מרבית בתי המלון שלא יוכלו לשרוד, פיטורים נרחבים של עובדים והרס מוחלט של ענף התיירות שמניע את הכלכלה ותורם להזרמת מטבע זר למדינה בתקופות שיא.

בדומה לסגר הקודם, נכון יהיה להתיר בידי המלונאים את האפשרות להמשיך ולהפעיל את בתי המלון תחת הקפדה מחמירה של התו הסגול ודאגה לשלום ובריאות האורחים, מה גם שאחוז התחלואה בבית המלון הוכח כנמוך מאד".

בריכות יפות, בארץ, קרלטון, צילום יחצ קרלטון (2) (צילום: יחצ קרלטון)
"לאפשר למלונות להיפתח תחת התו הסגול". מלון קרלטון תל אביב | צילום: יחצ קרלטון

רשת מלונות אסטרל, המונה 6 מלונות באילת, צפויה לסגור שעריה ביום חמישי הקרוב, 17 בספטמבר, על כלל מלונותיה, למשך תקופת הסגר, בכפוף לצו הממשלה ולהיפתח שוב בחלוף הסגר, אחרי שמחת תורה.

בשבוע הנוכחי הרשת עומדת על למעלה מ-90 אחוזי תפוסה בכלל מלונותיה ופועלת במתכונת רגילה בכפוף להנחיות התו הסגול. בנוסף, כמעט ולא נרשמו ביטולים לחופשות שהוזמנו למהלך השבוע עד יום חמישי, כל שכן נרשמו הזמנות חדשות לימים אלה של נופשים שרוצים להספיק וליהנות מחופשה לפני הסגר.

הנהלת הרשת מדווחת כי בניגוד לסגר הראשון שזרע בהלה בציבור וחוסר וודאות והביא לביטול אוטומטי של חופשות שהוזמנו לתקופת הסגר, כעת הרבה מהמזמינים מבקשים דווקא לדחות את החופשה למועד אחר, עם חלוף הסגר, כדי להבטיח את מקומם, ואף נרשמו הזמנות כבר לפסח 2021, זאת למרות שהרשת מאפשרת לבטל הזמנות שמתוכננות לתקופת הסגר ללא דמי ביטול, ואף פונה באופן יזום ללקוחות שביצעו הזמנות דרך מרכז ההזמנות הרשתי או אתר הבית לתקופה זו.

אילת ריקה (צילום: בצלאל רובין)
אילת לא רוצה את התמונות האלה פעם נוספת. העיר במהלך הסגר הראשון | צילום: בצלאל רובין

המתווה שמנסה לשמור את המלונות פתוחים

מנגד, ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, הציג הבוקר מתווה שיאפשר את פתיחת העיר לתיירות כבר בחג הסוכות. מטרת המתווה היא להגן על עיר התיירות הגדולה בישראל מפני המגיפה ומפני התרסקות כלכלית חסרת תקדים ולשמור עליה נקיה. מדובר בתוכנית מקיפה ופרטנית בשם "מגן אילת" הנסמכת על טכנולוגיה בשילוב מדיניות אכיפה קפדנית כמוה אין בישראל בהובלת פרויקטור שנשכר במיוחד - תא"ל בצלאל טרייבר, לשעבר ראש רח"ל.

"אין אנו יכולים לשבת מנגד בחיבוק ידיים ולראות את העיר גוססת לאיטה", אומר מאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת. "גמרנו בדעתנו לפעול באופן יזום על מנת להתמודד עם המשבר ולמנוע את כניסת המגיפה בשערי העיר, על מנת שהעיר על תושביה ואורחיה תחיה".

אסטרל אילת (צילום: אסטרל)
אסטרל פאלמה | צילום: אסטרל

עיקרי התוכנית כוללים את הפעולות הבאות:

  1. אילת תבצע בדיקות סקר שוטפות יומיות ושבועיות קבועות לעובדי ענף התיירות הבאים במגע עם תיירים. הסקר לעובדים ייעשה באמצעות טכניקת הפולינג (איגום) מבחנות המאושרת על ידי משרד הבריאות ויחל כבר במהלך השבוע הקרוב.
  2. אילת תציב 8-6 תחנות לבדיקות מהירות לנוסעים ברכב, שימוקמו בתחנות עצירה לאורך הכבישים בדרך לאילת ברגע שתאושר פתיחת העיר בשאיפה לקראת חג הסוכות.
  3. הטסים לאילת יבדקו עוד לפני המראתם בטרמינל בנתב"ג.
  4. האורחים המגיעים לעיר, יחויבו למסור את תוצאות הבדיקה במחסום בכניסה לעיר.
  5. הבדיקות תעשנה באמצעות הטכנולוגיות המתקדמות הזמינות בארץ, כדוגמת בדיקות הינשוף של חברת טרה גרופ, בדיקות נשיפה מהאף של חברה ננוסנט וטכנולוגיית מי פה של חברה ניו סייט, והמצויות בתהליכי אישור מתקדמים במשרד הבריאות.
  6. על מנת להבטיח ככל האפשר את אמינות התוצאות, כל נבדק שיימצא חיובי יהיה חייב לעבור בדיקת PCR בבית החולים יוספטל, שתוצאותיה יתקבלו לאחר שעה.
  7. אורחים שיעברו את שתי הבדיקות ויתגלו חולים, ישלחו חזרה לבידוד על פי כללי משרד הבריאות.
  8. לכל תייר ישראלי יתאפשר גם להציג אישור על תוצאות בדיקת קורונה שלילית שהתבצעה עד 48 שעות לפני ההגעה לאילת. אישור כזה יחסוך את הצורך בבדיקה בכניסה לעיר.
  9. תיירים אשר חלו בקורונה והבריאו יוכלו להציג אישור על כך ויוכלו להיכנס לעיר ללא בדיקות.
  10. בתי המלון בעיר יפעלו בהתאם לכללי התו הסגול המחמיר (תפוסה של 35% בחדרי האוכל, הגבלת התקהלויות, 7 מ"ר בבריכה וכיוב').