זוג קשישים יהודים מארצות הברית הורדו מהטיסה בגלל שסירבו להניח את ערכות התפילין והציצית מתחת לכסא, בנימוק שמדובר בפריטים קדושים. כעת הם תובעים פיצויים מחברת התעופה 'אמריקן איירליינס'.

המקרה הלא שגרתי התרחש באוגוסט השנה. בטיסה 322 ממיאמי לניו-יורק. בני הזוג רוברטו (76) ואלנה (71)  בירמן היו בדרכם ממיאמי לביתם בברוקלין שבניו-יורק.

לטענתם, אחת הדיילות התעקשה שהם יניחו את ערכות התפילין והציצית מתחת למושביהם ולא יחזיקו בהם במהלך הטיסה. לדבריהם, הדיילת החלה לבדוק את התאים העיליים לפני ההמראה, שלפה את תיק הטלית מהתא ושאלה, "של מי זה?". כשרוברטו אמר שהחפצים שייכים לו, היא לכאורה זרקה את התיק על ברכיו ואמרה שהוא חייב להיכנס מתחת למושב שלו.

"הדיילת התעקשה שנניח את הנרתיק מתחת למושב, הסברנו לה שמדובר בחפץ קדוש ושזה יפגע בקדושתו אבל היא התעקשה", שיחזר הבעל רוברטו בתביעה שהגישו הוא ואשתו  נגד חברת התעופה. "אמרתי לה שאני יהודי אורתודוכסי שאסור לו להניח דבר כזה על הרצפה אבל היא צרחה עליי ואמרה שזה לא משנה" אמר.

אשתו אלנה הוסיפה: "אמרתי לדיילת זה כמו לזרוק צלב על הרצפה. מה שהכי עצוב שאף אחד מהנוסעים לא בא לעזרתנו, לא אמר דבר. זה היה מביך. מה אנחנו פושעים? בעלי הרוס מכל הסיפור הזה".

דיילי החברה והטייס החליטו להוריד את בני הזוג מהמטוס. לטענתם, הם הפרו הנחיות טיסה.

אמריקן איירליינס (צילום: Edu Perez, shutterstock)
אף אחד לא עשה כלום, גם לא הקברניט, אמריקן איירליינס | צילום: Edu Perez, shutterstock

"לא האמנתי שזה קורה לי באמריקה", אמר רוברטו וציין, "אנחנו משתמשים בפריטים האלה כל יום כדי להתפלל."

בני הזוג סיפרו בכתב התביעה שהגישו נגד חברת התעופה כי הם נותרו ללא תרופות, מזון או מקום לישון בו, ונאלצו בלית ברירה לקחת מונית לבית של חבר במיאמי כדי לישון.

בני הזוג תובעים פיצוי על הנזקים הנפשיים שנגרמו להם ועל הפגיעה ביהדותם ועל כך שנזרקו מהטיסה בצורה גסה.

"התנהגות הטייס והדיילת הייתה פוגענית. מה שקרה היה לא הגיוני", טענו בני הזוג, "מה שעשו לנו היה חסר פרופרוציות".

דובר חברת התעופה אמריקן איירליינס אמר שחברת התעופה בוחנת את התביעה.