בתקופה האחרונה אנחנו שומעים על לא מעט מקרים בהם טיסות נקלעו למערבות קשה, כאשר אחת מהן אף גרמה למותו של נוסע. על פי מומחי תעופה, זה לא צירוף מקרים מצער, אלא שינויי האקלים שגורמים ליותר מערבולות קשות, וייתכן שבשנים הקרובות הן אף יתרבו.

> מה זה כיס אוויר?

> אלה הטיסות עם הכי הרבה כיסי אוויר בעולם

גם, ריאן סקוט מקליפורניה, שטס עם משפחתו לחופשה בהוואי, נקלע לפני שבוע למערבולת אוויר, לא קשה יותר מדי לטענתו, אך מסכות החמצן ירדו מהתקרה, והוא מתאר איך זה נראה ומרגיש מבפנים: "בהתחלה היו הרבה צעקות ואז היה שקט מוחלט. המחשבה הראשונה שעברה לי בראש היא שאנחנו מעל הים ושאין לנו יכול לבצע נחיתת חירום בנמל תעופה קרוב. זה השלב שבו הגרוע מכל עבר לי בראש".

הוא ממשיך: "אמרתי לאישתי שהבנות שלנו ילחצו מאוד אם נגיד להן עכשיו להתכופף. אמרתי לה לתפוס את הדרכונים והציוד החשוב ולשים אותם בכיסים שלה. בדקתי איפה נמצאת הדלת דלת הקרובה והכרזתי שאם צריך אני אתפוס את הבנות כדי לצאת במהירות מהמטוס". 

כיס אוויר פצע 23 (צילום: Minutouno)
אילוסטרציה | צילום: Minutouno

לדבריו, חלק מהנוסעים החלו להיכנס לפאניקה ולפחות אדם אחד בקרבתו נכנס להיפר-ונטילציה. "אנשים בכו, אחרים היו מאוד מאוד מפוחדים. לאנשים היתה תחושה שהם הולכים למות".

על פי סקוט, זה היה השלב שהדיילות ביקשו מהנוסעים לשים את מסכות החמצן במהירות, מה שנתן את האישור הסופי שיש משהו באמת לא בסדר. לבנות שלו היו אוזניות קטנות והן ראו סדרות ילדים ואישתו אמרה להן שהן יצפו מעכשיו עם המסכות. על פי סקוט, הרוגע של הדיילות והדוגמה האישית שלהן מאוד עזרה במהלך האירוע. 

לאחר כ-20 דקות של טיסה עם המסכות, בהן בעיקר היה שקט, הנוסעים הורידו אותן מהפנים והטיסה המשיכה ליעדה, תוך כדי שכולם נרגעו לאט לאט. על פי תיחקור האירוע, נראה שהמסכות ירדו שלא לצורך. "אנשים קיבלו משקאות קלים ומי שרצה קיבל גם אלכוהול", הוסיף סקוט.

חגורת בטיחות במטוס (צילום: aldorado, Shutterstock)
חגורת בטיחות במטוס | צילום: aldorado, Shutterstock

על מטוס הבואינג 777 היו כ-360 נוסעים וכולם הגיעו ליעד בשלום. "כשיצאנו מהמטוס אנשים מחאו כפיים ונישקו את האדמה. זה הרגיש כמו חלום רע".