בזמן שלא מעט ישראלים מוציאים בשנים האחרונות דרכון פורטוגלי, גם הדרכון המרוקאי כבר הפך ללהיט ואלפי אנשים שהוריהם נולדו במרוקו מוכנים לשלם הרבה מאוד כסף עבורו. אך כמו כל דבר, גם בתחום הזה בין הדורשים השונים ישנם עשרות עבריינים שעבורם הדרכון יכול סייע לעשות עסקים במדינה שלה אין הסכם הסגרה לישראל. כמו כן, העובדה שישנם לא מעט מטיילים מישראל במדינה, מעודדת את העבריינים להשתקע ולפתוח עסקים במקום.

>> לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

"יש ביקוש גדול לדרכון מרוקאי והישראלים מוכנים לעשות הכול כדי לקבל אותו, גם אם זה אומר לשלם 7,000 ו-10,000 דולר. לפעמים צריך גם לשחד פקידי ממשל שיזייפו מסמכים ושיזרזו הליכים", גילה גורם בקהילה היהודית במרוקו. "במקום שהישראלים יעברו דרך הקהילה היהודית כפי שמקובל בהליך זה, הם פונים לכל מי מאכערים ומסתכנים בכך שעלולים לחסום את כניסתם למדינה ולעצור אותם".

ההליך "המקובל" עליו מדבר אותו הגורם, מצריך להצטייד בתעודות לידה של ההורים, בכתובה - מסמך החתונה שלהם בארץ או במרוקו ובכל מסמך שיכול להוכיח את השייכות של המבקש למדינה. בהליך זה התשלום עבור קבלת דרכון ואזרחות עולה בסביבות 1,500 יורו לכל היותר.

לישראלים רבים שחסרים מסמכים קריטיים לקבלת דרכון, כגון תעודות לידה של הוריהם יש את האפשרות לפנות לפקידי ממשל מקומיים, שוטרים ואפילו פקידי משרד הפנים, המסייעים להם תמורת אלפי דולרים לקבל את הדרכון המיוחד כשהם דואגים לזייף עבורם את תעודות הלידה.

מרכז קזבלנקה (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
הישראלים השתלטו על הוויזות והדרכונים במרוקו. קזבלנקה | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

"חברי הרשתות האלה מקבלים שוחד במאות אלפי דולרים בשנה כדי לסייע לישראלים, שלא מעט מהם עבריינים בארגוני פשיעה, לקבל דרכון מרוקאי", טוען הבכיר בקהילה היהודית במרוקו. "בגלל שבשנות החמישים והשישים לא היה מחשוב בבתי החולים ומי שטוען שהוריו מרוקאים צריך לנסוע לבתי החולים ולהביא משם תעודות לידה, דבר שלעתים הוא בלתי אפשרי, אז נעזרים ברשתות הזיוף שתמורת כסף יעשו הכל".

"המצב עלול לפגוע בישראלים"

על פי החשד, בראש הרשת עמד ישראלי מדרום הארץ שהיה מעורב בזיוף הדרכונים והוויזות. כ-50 בני אדם פעלו ברשת הזו בסך הכל. 

בימים האחרונים משטרת מרוקו עצרה רשת של עשרה חשודים שהיו מעורבים בזיוף תעודות לידה של אזרחים ישראלים שביקשו להנפיק עבורם דרכונים מרוקאים. בין העצורים היו גם שוטרים, שופטת שאישרה את מתן האזרחות ואזרח מרוקאי שהודה בשיתוף פעולה עם יהודים וישראלים. המשטרה במרוקו הפעילה שלושה סוכנים סמויים אשר תיעדו בהקלטות את חברי הרשת וסייעו להפללתם. בימים הקרובים צפויים מעצרים נוספים גם של ישראלים.

"הפרשה מסעירה את מרוקו וזה עלול לפגוע במתן ויזות לישראלים או לעכב את אישורם", טוען ישראלי המתגורר בקזבלנקה. "זה עלול לגרום גם לעיכובים במתן דרכונים. זה פוגע בשמה של מדינת ישראל". בכוונת רשויות אכיפת החוק במרוקו, שהסתייעו בגורמי משטרה בארצות הברית, לאתר עוד חברים ברשת כדי להעמידם לדין ולהגיש נגדם כתב אישום.

"הפרשה הזו עלולה לפגוע בישראלים שבאים עם מסמכים אמיתיים כדי לקבל דרכון והם עלולים עכשיו להמתין זמן רב עד שהרשויות במדינה יבדקו את זכאותם. עד היום ההמתנה הייתה כחודש וחצי ועכשיו היא עלולה להימשך כחצי שנה ויותר", הסבירו בקהילה היהודית. "אנחנו ממליצים לכל הישראלים שזכאים לדרכון לעבור דרכנו, לפעול על פי החוק ולא להסתבך".