אזור לוס קאבוס במקסיקו, הכולל את הערים התאומות קאבו סן לוקאס וסן חוסה דל קאבו, מוכר בעולם בזכות קו החוף המדהים שלו, ומציע למבקרים שפע של פעילויות, מצפייה בלווייתנים ועד דיג בים ושנורקלינג. יותר מ-3 מיליון תיירים מכל העולם, ובעיקר מארצות הברית, מגיעים לאזור לוס קאבוס בעקבות מזג האוויר החם, חיבורי הטיסה הקלים ומקומות לינה מפוארים.

עם זאת, בעוד שהחופים החוליים וחיי הלילה הופכים את לוס קאבוס למקום נופש מעולה, שיעור מקרי הרצח באזור מספר סיפור אחר. עם 111.3 מקרי מוות לכל 100 אלף איש, ללוס קאבוס יש את המאפיינים המצערים שהופכים אותו לאחד האזורים המסוכנים במקסיקו, ואת הערים שלו ובראשן קאבו סן לוקאס למסוכנות ביותר. חלק ניכר מהאלימות מיוחס לפשעים הקשורים לסמים ולסכסוכי כנופיות, שהתעצמו בשנים האחרונות.

העיר קאבו סן לוקאס מקסיקו  (צילום: Matt Gush, shutterstock)
מהאזורים המתוירים ביותר במקסיקו. לוס קאבוס | צילום: Matt Gush, shutterstock
מלון קאבו סן לוקאס  (צילום: Lester Balajadia, shutterstock)
מלונות פאר וריזורטים לצד פשיעה גוברת. לוס קאבוס | צילום: Lester Balajadia, shutterstock

בעוד שהמל"ל לא פרסם אזהרת מסע לישראלים במקסיקו, מחלקת המדינה האמריקנית עדיין מסווגת את המקום ברמה 2 בסכנה בו, ומדגישה כי יש לנקוט במשנה זהירות בזמן החופשה באזור. זאת בעקבות עלייה בפשיעה בתקופה האחרונה שקשורה גם לשוד, חטיפות ודרישות כופר. העלייה הזו בפשיעה, בעיקר אלימות הקשורה לכנופיות, מובילה תיירים לשקול מחדש את תוכניות הנסיעה שלהם. תשומת לב תקשורתית שלילית ואזהרות מסע ממדינות מסוימות עלולות לדכא עוד יותר את התלהבות של התיירים בתקופת הקיץ הקרובה, פגיעה קשה נשמת אפה של כלכלת לוס קאבוס.

כאמור, למרות שיעור הפשיעה הגבוה, מיליוני תיירים ממשיכים לבקר בלוס קאבוס מדי שנה. תעשיית התיירות של האזור נקטה בצעדים משמעותיים כדי להבטיח את שלומם של המבקרים, עם כוחות שיטור תיירים ייעודיים, הגברת האבטחה באתרי הנופש הגדולים והגברת המעקב באזורים עתירי מבקרים. מאמצים אלה הרחיקו במידה רבה את האלימות מהאזורים המתוירים ביותר, ומאפשרים למבקרים ליהנות מחוויית חופשה בטוחה יחסית.

שוטרים לוס קאבוס (צילום: DANIEL SLIM, getty images)
הרשויות מתגברות את השמירה בחופים. קאבו סן לוקאס | צילום: DANIEL SLIM, getty images
קאבו סן לוקאס שוטרים רוכלים  (צילום: CactusPilot, shutterstock)
נלחמים גם ברוכלים לא חוקיים כדי להגן על התיירים | צילום: CactusPilot, shutterstock

ממשלת לוס קאבוס הודיעה לאחרונה על ההחלטה להציב 140 לוחמי משמר לאומי כדי לשמור על בטיחות התיירים, במיוחד לקראת תקופת חופשות הקיץ. יתרה מכך, השלטון המקומי שם בראש סדר העדיפויות שלו להגביר כל הזמן את רמות הבטיחות באמצעות שורה של יוזמות, לדוגמה, ובהן גם מאבק נגד רוכלי רחוב כדי למנוע מאנשים בלתי מורשים למכור שירותים בלתי חוקיים לתיירים ולנסות למנוע הונאות. כמו כן, מצילים נוספים יתווספו לחופים הפופולריים ביותר באזור כדי לשמור על בטיחות כל המתרחצים.