התרגשות, צהלולים ואפילו דמעות של שמחה מצד הנוסעים ליוו את הטיסה הראשונה אי פעם של חברת תעופה ישראלית לעיר מרקש בדרום-מערב מרוקו. בשדה התעופה נערכה קבלת פנים מיוחדת שארגן משרד התיירות המרוקאי שכלל להקה, ריקודים וחלוקת פרחים, תה ועוגיות לנוסעים הישראלים.

"אתה לא מבין מה זה בשבילי לטוס למרוקו", מספר יוסי שנכח בטיסת הבכורה, "כל הגוף שלי רועד מהתרגשות, זה הרבה יותר מסגירת מעגל. זה משהו שקשה להסביר במילים. זה לחזור למולדת השנייה שלך. זה היה צריך להתרחש לפני שנים רבות וזה כנראה יותר מסמלי שזה קרה דווקא בתקופת הקורונה".

"אנחנו מתרגשים כמו ילדים", מודה אחת הנוסעות, "יש אנשים שראו את מרקש רק בתמונות. אני מאמינה שהקו הזה יהיה מפוצץ בנוסעים רבים שלא לכולם להם קשר ישיר למרוקו. זה יעד מסקרן ומרתק". על הטיסה המדוברת של חברת ישראייר היו כמאה נוסעים ושלוש שעות אחריה המריאה גם טיסה של אל על עם 150 נוסעים.

הטיסה הייתה אמור להמריא בינואר השנה אבל נדחתה בגלל הסגר וסגירת נמל התעופה בן גוריון כדי למנוע התפשטות נגיף הקורונה. דיילות ודיילי הקרקע של החברה לבשו כיפתאנים-לבוש מרוקאי מסורתי כשרמי לוי מבעלי חברת ישראייר, עמד כמו חתן ביום חפותו בכניסה למטוס.

ישראלים ראשונים נחתו במרוקו (צילום: שמעון איפרגן​)
רגע לפני הנחיתה | צילום: שמעון איפרגן​
ישראלים ראשונים נחתו במרוקו (צילום: שמעון איפרגן​)
בכניסה לשדה התעופה | צילום: שמעון איפרגן​

"אני נרגש מאוד. עשינו היסטוריה. הקו הזה יהיה הצלחה. זה עניין של זמן", אמר לוי, "כשרואים את כל הנוסעים הללו זה מחמם את הלב. זו רק ההתחלה". בישראייר מאמינים שהקו למרקש יהיה להיט למרות מגבלות הקורונה. 

טרם הקורונה כ-100 אלף ישראליים טסו למרוקו בטיסות המשך דרך איטליה מלטה, ספרד וצרפת וההערכות הן שבקו למרקש עתידים לטוס עשרות אלפי ישראלים. החשש כרגע הוא שמרוקו תוגדר בשבועות הקרובים כמדינה אדומה במידה והתחלואה בה תמשיך לעלות מה שיגרום לישראלים לחשב מסלול מחדש אם כדאי להם לטוס ולהיכנס בחזרה לבידוד.

אתמול אובחנו במרוקו כ-2,810 חולים, אך לוי בטוח שזה לא יפגע בקו שעתיד להיות פופולארי מאד לדבריו. "אנחנו אופטימיים שהקו יצליח", אומר לוי, " יהיו לנו עוד הרבה טיסות למרקש".