כעת כשחופשות הפסח ואפילו הקיץ בפתח, רבים מהישראלים מתחילים לחשוב על החופשה הבאה שלהם. לא מעט מהם מעוניינים להגיע לדובאי, אחד היעדים האהובים והמבוקשים ביותר לתייר הישראלי. עם זאת, לאחרונה עלתה סוגיית הפערים בנושאי האבטחה בין ישראל לאמירויות, אירוע שיכול להוביל לעצירה של טיסות חברות התעופה הישראליות לדובאי. 

במידה והתחזית הזו אכן תתממש, כנראה שהאלטרנטיבה הבאה תהיה טיסה ישירה לאבו-דאבי. על אף השינויים האפשריים, בענף התיירות ברובו לא צופים אירוע דרמטי מדי, כאשר נכון להיום, הביקושים לדובאי לא יורדים במיוחד, וחלק אף טוענים שהם דווקא עולים.   

לדברי ניר מזור, סמנכ"ל קשרי תעופה, "לפי שעה, ישנה עלייה משמעותית בביקוש לחופשה בדובאי שנמצאת בשיא עונת התיירות שלה עם מזג אוויר פנטסטי. גם במקרה שבו החברות הישראליות, המהוות רק חלק מהיצע הטיסות ליעד, יופנו לנחיתה באבו דאבי השכנה, אנחנו לא צופים ירידה בביקוש. הבדל הנסיעה הוא כ-40 דקות ורבים ינצלו את ההזדמנות לבקר גם באבו דאבי המרשימה כשלעצמה".

"העסקים כרגיל וישראלים עדיין מזמינים ללא חשש טיסות לדובאי", אומר הדר כרמל, מנהל חטיבת הנופש באמסלם טורס. "מהידוע לנו לפי שעה, מדובר בעניין נקודתי שאמור להפתר בקרוב מאוד כך שהכל יחזור למסלול הרגיל והדברים יסתדרו על הצד הטוב ביותר".

 

דובאי אנשים (צילום: Mo Azizi, shutterstock)
הביקושים לכאן רק עולים. דובאי | צילום: Mo Azizi, shutterstock

גם בחברת פאנטסתי מסרבים להתרגש מהאירוע ומציינים כי "לא מורגשת ירידה בביקושים לדובאי, אבל יש כאלו שמבקשים מראש לטוס עם חברות זרות כדי לא להגיע למצב שהם יצטרכו להחליף טיסה ברגע האחרון", אומרת פזית בר עוז, מנכ"לית החברה.

"אבו דאבי מדהימה ומרתקת, והישראלים עוד לא גילו אותה מספיק כמו שגילו את דובאי. נחיתה באבו דאבי זוהי הזדמנות נהדרת לבקר בה. במרחק נסיעה קצר אפשר להגיע לדובאי, ולשלב חופשה מושלמת בשני היעדים הקסומים", הוסיפה בר עוז. 

בחברת הטיולים מסעות, מדגישים כי הם דווקא מרגישים שהביקוש עולה, בייחוד עד לסוף חודש מרץ, אז מסתיימת תערוכת האקספו: "יש ביקוש מאוד ער. אנו לא מזהים מגמת ירידה אלא להיפך, הישראלים מאוד רוצים לשלב את התערוכה בטיול לכן הם מבקשים להירשם לכל התאריכים עד מועד זה", אומר המנכ"ל גיא רווה. 

השפעה מינורית שחוזרת על עצמה כל כמה חודשים

"למרות השיח התקשורתי בימים האחרונים סביב מחלוקות במישור האבטחתי בין רשויות הביטחון בדובאי למערך התעופה הישראלי, לא ניכרת השפעה על ביטול טיסות בקרב הישראלים או בבחירת יעד חלופי", אומר אייל שמואלי, מיזמי תערוכת התיירות הבינלאומית IMTM. "מדובר בפעילות פנימית בין הגופים שצפויה להגיע להסדר בקרוב. כבר עכשיו אנחנו רואים ביקוש לחופשות פסח וקיץ בדובאי, אמנם בהיקפים קטנים יותר מלפני עידן הקורונה, אך הביקוש מעיד על ביטחון בקרב הישראלים בטיסה ליעד".

"אין ספק שפרסום החשש מליקויי האבטחה בדובאי ישפיע בדרך זו או אחרת על הביקוש לחופשות ביעדים אלה. אנחנו מעריכים כי הצרכנים שתכננו בימים האחרונים להזמין חופשה, כרגע מחכים לעדכונים וממתינים עם ביצוע ההזמנה", לדברי יהודה זפרני, מומחה ניהול תיירות ותעופה ומנהל תחום התיירות במועדון הצרכנות הוט.

"נכון, ברגע שהטיסות לדובאי יפסיקו תהיה זו מכה אך בשילוב הטיסות לאבו דאבי או ראס אל חאמה, היעד המדובר החדש, בסופו של דבר ההשפעה תהיה מינורית, תלוי במספר הטיסות שייקבעו", מוסיף זפרני, "אם אבו דאבי תהפוך להיות היעד המרכזי לא תהיה השפעה בטווח הרחוק. בטווח הקצר נראה חשש של הצרכנים להזמין חופשות ביעדים אלו בעקבות בדיקות השב"כ".

לדברי אפרים קרמר, מנכ"ל אשת טורס: "מאז תחילת היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות מתעוררות כל כמה חודשים בעיות סביב נושא האבטחה. תמיד פתרו את הבעיות עד כה, ואנחנו צופים שיפתרו גם את המשבר הנוכחי. גם אם זה לא ייפתר, אין כאן השפעה דרמטית – אבו-דאבי נמצאת במרחק של שעה וחצי נסיעה מדובאי. במילא יש רבים שמשלבים בין היעדים במסגרת טיולים מאורגנים או עצמאית, כך שזה לא משנה איפה נוחתים ומהיכן ממריאים בחזרה".