התבטאויותיו האחרונות של ראש ממשלת טורקיה, טאיפ ארדואן, והמשבר הדיפלומטי עם השכנה הטורקית, הותירו ישראלים רבים שכבר תכננו היטב את החופשה שלהם במדינה חסרי אונים. "כבר בסוף השבוע שעבר התחלנו להתקשר ולנסוע לבטל את הנסיעה לאנטליה אבל סוכן הנסיעות ניסה להרגיע אותנו והסביר ששום דבר לא השתנה", מספרת נורית גלאפו, תושבת ראשון לציון, שהייתה אמורה לנסוע עם בעלה ושני ילדיה לטיול בר המצווה של הבן, "אבל המראות הלא נעימים, ההפגנות והדיווחים משם גרמו לבטן להתפכך ופשוט לא ראינו את עצמנו מסכנים את הילדים ונוסעים לשם. גם אם לא מדובר בסכנה ממשית, התחושה הייתה רעה והחלטנו שאנחנו לא נוסעים". 

>> עוד בחופש:

צב בהמבורגר: הדברים הכי הזויים שאנשים ניסו להבריח למטוס
המקום אליו הדיסקו הולך כדי למות

הרחק מכאן: המקומות הכי מרגיעים בעולם

"חסכתי כסף במיוחד בשביל הנסיעה הזו"

גלאפו חסכה את הבונוס שקיבלה מעבודתה במיוחד לטיול שהיה מתוכנן להיום בטופקפי אנטליה, אבל גם כשהודיעו לה שלא תקבל את כספה בחזרה – לא וויתרה. "חסכתי את הכסף הזה במיוחד בשביל הנסיעה הזו וידענו שאם אנחנו מפסידים את הכסף על הנסיעה, אנחנו מפסידים חופשה ולא נוסעים לשום מקום והילדים כבר התחילו לבכות. הטיסה הייתה מתוכננת ליום א' (20.7) בעשר בבוקר, אבל במקום זה התייצבנו בשעה שמונה במשרדי החברה בתל אביב. בהתחלה נאמר לנו שאנחנו נצטרך לספוג את ההוצאות, אבל בסופו של דבר הצלחנו לשנות יעד. למרבה המזל נתקלנו בנציגה נחמדה והחלפנו את הנסיעה לטיסה לקוסטה ברבה בספרד בשבוע הבא בתוספת של 1,450 שקלים לכל המשפחה (2 הורים ושני ילדים). ירדה לי אבן מהלב והילדים כבר לא בוכים יותר", היא אומרת.

גלאפו לא הייתה היחידה שפקדה את משרדי החברה. "בשמונה בבוקר משרדי החברה היו מלאים באנשים במצב דומה וגם אחרי המשיכו להגיע והייתה היסטריה", היא מספרת, "חלקם ביטלו וחלקם החליטו לנסוע בכל זאת". אבל לא כולם מצאו פתרון שירצה אותם. רביב ודניאל מתל אביב, הזמינו חופשה זוגית באנטליה ליום חמישי הקרוב באמצעות "איסתא" והתחרטו בעקבות אירועים הסופ"ש, אך נסיונותם לבטל נכשלו. "התקשרנו ביום שישי והסברנו שעקב החידוד של אזהרת המסע, בגלל החלטת משרד החוץ להעביר את משפחות הדיפלומטים ובגלל כל ההתרחשויות באיסטנבול ואנקרה, החלטנו שאנחנו רוצים להימנע מלנסוע לאזור ולעשות הכל כדי או לשנות יעד או לקבל לפחות החזר כספי אבל נתקלנו בסירוב מוחלט", אומר רביב (29), "נאמר לנו שניתן לבטל רק במקרה של צו 8 ובעצם נוצר מצב אבסורדי שמאלצים אותנו לנסוע ליעד שהוא מסוכן". 

מאיסתא נמסר בעניין הזמנתם של רביב ודני כי: "איסתא כפופה להחלטות קשרי תעופה, הבוקר הובהרו ללקוח נהלי דמי הביטול שהם 280 דולר לאדם". מחברת קשרי תעופה מנגד נמסר כי החברה כלל לא קיבלה פנייה מ"איסתא" בנושא. 

אדם, תושב תל אביב שהיה אמור לנסוע עם חבר לאיסטנבול ביום רביעי הקרוב, דווקא קיבל החזר מלא. "מהדירה שהזמנו ב-airbnb קיבלנו החזר מלא וגם בטורקיש ארליינס ביטלו לי את הטיסה ללא בעיה. הם מודעים למצב ומבטלים טיסות ללא עלות", אמר.

לבטל או לא לבטל? זאת השאלה

האם בכלל כדאי לבטל את הטיסה? אם תשאלו את ליה, ישראלית המבקרת חברה יהודיה באיסטנבול מסבירה שהיא דווקא לא מרגישה שהיא נתונה תחת סיכון. "הגעתי ברביעי בבוקר ומאז אני לא מרגישה את המצב המתוח. לא ראיתי הפגנות והכל, מנקודת המבט שלי, מתנהל פה כרגיל. אבל אולי זה בגלל שאני מסתובבת עם מקומית, או בגלל שלא ביקרנו ביעדים תיירותיים או בכיכרות המרכזיים".

אבל חברתה של ליה, לין, מסבירה שלמרות ההתנהלות הנורמלית, גם היא מקפידה להוריד מעט פרופיל ולנקוט באמצעי זהירות. "ביום שישי התחושה שלנו כיהודים בטורקיה הייתה קצת מוזרה. לא היה נעים לשמוע את כל הדיווחים, אבל גם לא שמענו על משהו רע שקרה ליהודים או ישראלים פה. יצאנו למסיבה והתנהלנו כרגיל בסופ"ש ובכל זאת, לא הכרתי את ליה לאנשים מקומיים כי העדפנו שלא ישאלו מאיפה היא מגיעה", היא אומרת. כמו כן, הפגנות אנטי-ישראליות ופרו-חמאס ממשיכות להתקיים באיסטנבול.

הפגנת פרו-חמאס באיסטנבול (צילום: mako)
הפגנת בעד חמאס באיסטנבול | צילום: mako

מה המדיניות של חברות הנסיעות?

בסוכנויות הנסיעות מבקשים להבהיר שאזהרת המסע שיצא לתקשורת לגבי טורקיה הנה רק תזכורת לאזהרה אשר כבר הייתה בתוקף מזה זמן רב. כמו כן, מסבירים שם, כי הספקים מחייבים אותן בתשלום מלא ולכן הן מתקשות לחרוג מנהלי ההחזרים שנקבעו מראש ולספוג סכומים גבוהים וגם הסיטונאים תלויים בתנאי הביטול של המלונות וחברות התעופה. ועם זאת, חלקם מנסים לבוא לקראת הנוסעים. "לצערנו לאור המצב מתמודדת חברתנו עם פניות של לקוחות החברה לביטול נסיעותיהם לטורקיה", מסביר מנכ"ל חברת "השטיח המעופף", אייל קשדן, "חברתנו שילמה לספקים וחברות תעופה בחו"ל מיליוני שקלים בעבור הזמנות הלקוחות מבעוד מועד. לנוכח המצב, שאינו תלוי ונכפה עלינו אנו פועלים ופעלנו משך כל סוף השבוע אל מול הספקים השונים בטורקיה על מנת למזער את דמי הביטול ולמנוע הפסדים ניכרים הן לחברה והן ללקוחות".

השטיח המעופף:

ביטול או אי הגעה לטיסות לטורקיה ו\או חבילות נופש שיוצאות החל מיום א' (20.7) ועד ליום ג' (22.7) כולל יחויבו בדמי ביטול מלאים. 

ביטול או אי הגעה לטיסות ו\או חבילות נופש לטורקיה שיוצאות החל מיום ד' 23.7 ועד ליום ה-2.8 כולל יחויבו ב-300 דולר דמי ביטול לנוסע.

ביטול חבילות נופש ו\או טיסות לטורקיה שיוצאות מיום 3.8 ועד ליום ה-9.8 כולל יחויבו בדמי ביטול בסך 200 דולר לנוסע. לחלופין לקוחות אשר רכשו חבילות או טיסות במועדים אלה ואשר יבקשו לשנות את חבילתם ליעד אחר למשך 6 חודשים מהיום יחויבו בדמי שינוי בסך 200 דולר בלבד לנוסע.

כל ביטול ו\או אי הגעה לחבילות ו\או לטיסות לטורקיה החל מיום 10.8 יחויב בדמי ביטול בסך 25 דולר בלבד לנוסע. יובהר כי בכל מקרה אם הביטול כפוף לחוק הגנת הצרכן הרי שנפעל על פיו.

קשרי תעופה: 

לקוחות המעוניינים לבטל את נסיעתם ליעד בטווח של 3-4 הימים הקרובים ייאלצו לשלם את דמי הביטול בהתאם למחויבות המלאה שלנו מול הספקים בחו"ל, אם כי אנו מטפלים בכל אחד ואחד מלקוחות אלו באופן פרטני בניסיון למזער את הנזקים עבורם . לקוחות המעוניינים שלא לטוס ליעד והזמינו את חופשתם לתאריכי יציאה מה-28.7 והלאה תינתן להם אפשרות להחליף יעד על בסיס מקום פנוי בכל היעדים שקשרי תעופה משווקת.

ישראייר:

לאורך השבועות האחרונים חברת ישראייר הקפידה לפעול ברגישות למול לקוחותיה גם במקרים בהם החוק לא חייב זאת. לגבי טורקיה, למרות שלישראייר יש עלויות למול הספקים וחברות השכר הזר החליטה החברה לספוג חלק ניכר מהעלויות האלו במקרים בהם הלקוח ישנה את יעד החופשה שלו - לקוחות אשר אמורים לצאת לטורקיה במהלך חודש יולי וחוששים מהמצב ישלמו 20 אחוז בלבד דמי ביטול עבור החבילה בטורקיה, זאת במידה ויזמינו חבילה ליעד אחר.

לקוחות אשר יבחרו לבטל את חופשתם לחלוטין מבלי להזמין יעד חלופי ישלמו דמי ביטול לפי חוקי הכרטיס.

לקוחות אשר אמורים לצאת באוגוסט יוכלו עד יום ג' ה-22.7  לשנות יעד ללא דמי שינוי/ביטול.  

קווי חופשה:

כל לקוח מקבל טיפול באופן פרטני ואישי. כל הזמנה מטופלת ע"י הסוכן שביצע את ההזמנה. ברשות הלקוח עומדות 2 אפשרויות: 1. ביטול עפ"י החוק להגנת הצרכן. 2. החלפת יעד החופשה/טיסה. ליציאות עד 22/07  נוסעים אשר מעוניינים בהחלפת היעד, ישלמו תוספת דמי שינוי בגובה 195 דולר נטו לאדם. במקרה של החלפת יעד בחבילה יקרה יותר, ישלם הנוסע גם את הפרש המחיר בין החבילות. ליציאות מ-23.7  החברה תגבש את מדיניותה לאחר בדיקה מול ספקי מלונות וחברות תעופה.

הטבה בלעדית לגולשי מאקו: רוכשים ביטוח נסיעות מ-wobi ונהנים מקפה ומאפה בדיוטי פרי מתנה