ברקוד בריו דה ז'נרו (צילום: www.dailymail.co.uk)
גם יפה וגם חכם. פסיפס שהוא ברקוד | צילום: www.dailymail.co.uk
אם אתם מוצאים את עצמכם מתפעלים מפסיפס מרהיב בטיול הבא שלכם לריו דה ז'ניירו שבברזיל, אולי כדאי שתסתכלו קצת יותר מקרוב. יכול להיות שנתקלתם בברקוד שיספק לכם שפע של מידע על המקום שבו אתם מטיילים.

גורמי התיירות בריו דה ז'ניירו החלו בהטבעת קודים דו ממדים בשחור לבן על המדרכות. ייעודו של הקוד הנקרא QR, Quick Response (תגובה מהירה) - הוא לעזור לתיירים למצוא את דרכם ברחבי העיר.

הברקודים הראשונים הותקנו בחוף איפנמה שבמחוז ארפואדור, והוטבעו תוך שימוש באבנים שחורות ולבנות שמעטרות את המדרכות בפסיפסים של גלים, דגים ודימויים מופשטים.

איך זה עובד?

התיירים מוזמנים להוריד יישום לטלפונים החכמים או לטבלט שלהם ואז לסרוק את הסמל. האפליקציה קוראת את הקוד ומפנה את המשתמש לאתר אינטרנט שמספק מידע תיירותי בפורטוגזית, ספרדית או באנגלית, כמו גם מפה של האזור. המידע שיקבל התייר על אתר איפנמה דרך הקוד, למשל, כולל את העובדה שהגלים העצומים הופכים אותו לחוף חם עבור גולשי גלים, או שהחוף הסמוך (500 מטר משם), נקרא "חופו של השטן".

ברחבי החופים ובאתרים ההיסטוריים של ריו דה ז'ניירו מתוכננים להטביע בסך הכל 30 קודי QR, לטובת התיירים הרבים שמבקרים בעיר.

ברקוד בריו דה ז'נרו, אנשים (צילום: www.dailymail.co.uk)
מידע בפורטוגזית, ספרדית או באנגלית | צילום: www.dailymail.co.uk

 לא רק בריו דה ז'ניירו

קודי QR הפסיפס הראשונים הותקנו בצ'יאדו שבליסבון לפני כשנה והם חיקו את האמנות הפורטוגזית העתיקה של האובניים בתוך הריצוף המעוטר.

גם העיירה מונומות' שבדרום מזרח ווילס בבריטניה, עשתה היסטוריה כאשר הפכה ב-2012 ל"עיר הויקיפדיה" הראשונה. המבקרים באתרי העיר יכולים להשתמש בטלפונים חכמים כדי לסרוק ברקודים בנקודות מסוימות בעיר (כ-1,000 ברקודים) במוזיאונים, באתרים היסטוריים ואפילו בפאבים ולקבל מיידית את דף הוויקיפדיה עם המידע על האתר. ולמי שדואג לגבי אפשרויות גלישה, במקום דאגו גם לאינטרנט אלחוטי חינם ברחבי העיר.

>> פחד גבהים: צילום פנורמי ראשון מהבניין הגבוה בעולם