עוד חוזר הסיפור: מאות ישראלים התלוננו לאחרונה על כך שנהגי המוניות באיסטנבול, טורקיה, עקצו אותם ודרשו מחירים גבוהים מאוד עבור נסיעות בתוך העיר ומשדות התעופה למלונות ומסרבים בתוקף להפעיל מונים. 

"נחתנו לפני שבוע וחצי בנמל התעופה, עצרנו נהג מונית וביקשנו שיסיע אותנו למלון שלנו קרוב מאוד לכיכר 'טקסים'. הנהג דרש 1,200 לירות (כ-67 יורו). כמה חודשים לפני, כשביקנו בעיר, שילמנו לא יותר מ-400 לירות (כ-22 יורו). מיד הבנו שעוקצים אותנו וביקשנו שיפעיל מונה אבל הוא סירב, וככה זה היה אצל כל הנהגים שהיו בשדה", זועמת איילת. "הם הקימו להם קרטל. זה לא קרה לפני הקורונה. אני ובעלי נוסעים הרבה לאיסטנבול ולא נתקלנו בדבר כזה בשום מקום. משדה התעופה 'אורלי' בפריז למלונות במרכז העיר שילמנו 25 יורו ופה בטורקיה הקפיצו מחירים. בסוף שילמנו 40 יורו כי לא הייתה לנו ברירה".

>> לא רק במוניות: כך עובד העוקץ ש הטורקים במסעדות

זו לא הפעם הראשונה כאמור שתיירים ישראלים מתלוננים על המחירים המופקעים שדורשים נהגי המוניות באיסטנבול. כבר לפני כחצי שנה פירסמנו שבעלי מוניות מסרבים להפעיל מונה ודורשים מחירים גבוהים. מי שלא מוכן לשלם אף מסתכן בכך שנהג המונית ישתמש באלימות כלפיו.

גם לרז ולרועי היתה לאחרונה קבלת פנים "חמה'" מצד נהגי המוניות בעיר: "אם הנהג היה מפעיל מונה משדה התעופה למלון, כשעה נסיעה, היינו משלמים לא יותר מ-350 לירות (כ-20 יורו). אבל הם מסרבים למונה ודופקים מחירים מטורפים. בתוך העיר המצב אפילו יותר גרוע והם דורשים על נסיעה של 15-20 דקות בין 800 ל-1,500 לירות (בין 45 ל-85 יורו)".

לדברי לא מעט תיירים ישראלים נהגי המוניות הסבירו להם את עליית המחירים הדרמטית בנסיעות עקב עלייה במחירי הדלק במדינה אבל מתקשים לתת הסברים מדוע לא להפעיל מונה.

יש גם ישראלים שהחליטו לא לתת לנהגי המוניות את הסכומים הללו והחליטו להשתמש בתחבורה ציבורית כמו מטרו ואוטובוסים שהם זולים באופן משמעותי מנסיעה במוניות. "עד לפני ארבעה חודשים מחירי המוניות היו יותר סבירים. תוך כמה דקות למדתי את הקווים של האוטובוסים והמחיר זול ביותר: 100 לירות לעשר נסיעות", סיפרה אירינה. "הייתי עם קבוצה של חברות והחלטנו לא לתת לנהגי המוניות את התענוג לגנוב אותנו. לקחנו משדה התעופה אוטובוס למלון וחסכנו בכל הטיול שלנו מאות יורו. נראה שנהגי המוניות מזהים תיירים ישראלים ועוקצים אותם. הם לא היו מעזים לדרוש כאלה מחירים מאזרח מקומי כי הוא היה מזמין להם מיד משטרה".