טיסת איזיג'ט שהמריאה מנמל התעופה של ברמינגהאם, בריטניה, לפלמה, עיירת חוף באי הספרדי מיורקה, חוותה נחיתה קשה עם ההגעה ליעדה ביום חמישי האחרון (26 באוקטובר). עם הנחיתה, הסתערו על המטוס כעשרים סוכנים של המשמר האזרחי והמשטרה הלאומית הספרדית כחלק מקריאת חירום שנשלחה אליהם.

לפי אתר החדשות National World, מי שהדליק את אותה קריאה היה דווקא הטייס, שהפעיל בטעות התראת חטיפה רגע לפני שהמטוס עמד לנחות. הקריאה העלתה את רמת הכוננות, כשצוותי ביטחון התכוננו להסתער על המטוס ברגע שיינחת. חלק מהשוטרים אף כיוונו את נשקיהם לעבר המטוס לאחר נחיתתו, בעוד שאחרים התקרבו למטוס ולפי הדיווחים דיברו עם הטייס מ"מרחק בטוח" דרך חלון תא הטייס הפתוח.

במטוס נערך חיפוש כאמצעי זהירות לפני שהנוסעים על הסיפון הורשו לרדת. לאחר שגילו כי התראת החטיפה נבעה מטעות של הטייס, נסוגו השוטרים מיד.

איזיג'ט  (צילום: Piotr Wawrzyniuk, shutterstock)
הטייסים יכולים לשדר אות מצוקה בחשאי. מטוס איזיג'ט | צילום: Piotr Wawrzyniuk, shutterstock

טייסים יכולים להודיע בחשאי על חטיפת מטוס

באמצעות דובר החברה, איזיג'ט אישרה כי "טיסת EJU7254 מברמינגהם לפלמה ב-26 באוקטובר נבדקה על ידי שירותי החירום עם ההגעה לפלמה, כאמצעי זהירות בלבד. בטיחות הנוסעים והצוות היא תמיד בראש סדר העדיפויות של איזי ג'ט", הוא מדגיש.

בשלב זה לא ברור כיצד הופעלה התראת החטיפה. עם זאת, יש לציין שלעיתים טייסים יכולים להודיע "בחשאי" לבקרת התעבורה האווירית על חטיפה אפשרית. לשם כך, הם משדרים קוד התערבות בן ארבע ספרות, וקוד זה מביא לגיוס כוחות הביטחון כחלק מפרוטוקול תגובת חירום כמו שקרה במקרה הנוכחי.