ריינאייר (צילום: cherylkeit.com)
האם ריינאייר תחולל מהפכה בענף התעופה? | צילום: cherylkeit.com
מהפכה בשוק התעופה: טיסה ב-10 דולר לאמריקה. חברת הלואו קוסט ריינאייר הודיעה כי תשיק טיסות מאירופה לארה"ב ב-10 אירו לכיוון. "אנחנו מרוויחים ממושב של 99 סנט לאירופה", אמר מנכ"ל חברת התעופה האירית, מייקל אולירי. "ובדיוק באותה השיטה נוכל לתמחר מושבים ב-10 אירו לארה"ב. אמנם לא כל המושבים יתומחרו כך, יהיו מושבים לאנשי עסקים במחירים גבוהים יותר, אבל זה אפשרי", הוא הוסיף. 

הטיסות יצאו מ-14 ערים מרכזיות באירופה ויגיעו ל-12 יעדים בארה"ב, כגון בוסטון וניו יורק. המחיר המינימלי לטיסת הלוך לארה"ב יגיע ל-10 אירו ואילו טיסת חזור תעלה רק 10 דולר. חברת הלואו קוסט אינה מציעה דבר נוסף מלבד המושב עצמו - עבור אוכל שתייה, כרטוס, בחירת המושבים, והוספת מטען נוסף יאלץ הנוסע לשלם כסף נוסף. התוכנית של ריינאייר לארה"ב תחל חצי שנה לאחר רכישת צי מטוסים חדש שיאפשר לטוס למרחקים ארוכים, פרק זמן שעלול להימשך עד 5 שנים.

התוכנית של ריינאייר נשמעת כמו חלומו של כל נוסע אך האם היא אפשרית בענף התעופה? ווילי וולש, מנכ"ל חברת התעופה בריטיש איירווייז מפקפק. וולש אמר לטלגרף כיי: "טיסות טרנס אטלנטיות לעולם לא יוכלו לרדת ל-10 אירו בגלל המיסים שמשלמים בטיסות לטווח ארוך". לדבריו, המיסים כיום מגיעים ל-69 דולר לכרטיס. 

>> עוד בערוץ החופש:
להכיר את העולם בחינם

חופשה באיי סיישל: שש שעות לגן העדן

ריינאייר עוד לא התחילה את פעילותה בישראל אך היא אמורה להצטרף למגוון חברות הלואו קוסט שפועלות בארץ במסגרת הסכם "השמיים הפתוחים"."אני מעריך שהתוכנית תצא לפועל עוד כשנה וחצי, אך מההיכרות שלנו עם חברת ריינאייר, שהינה חברת הלואו קוסט הגדולה ביותר באירופה, הרצינית והרווחית ביותר יש לקחת את הצהרת המנכ"ל ברצינות", אומר יהודה זפרני, משנה למנכ"ל אופיר טורס, ל-mako. לדבריו, כרטיסים במחיר של 10 אירו מאירופה לארה"ב ו-10 דולר בחזור בהחלט אפשריים, "אלו מחירים ריאליים, זו חברה רצינית שכבר מכרה כרטיסים מדבלין ללונדון בדולר אחד, נכון שיהיה מדובר במקומות בודדים אבל זו המהות של הלואו קוסט", הוא מדגיש.

ניו יורק בלילה - אורטל דהן (תמונת AVI: אורטל דהן)
טיסה מניו יורק לאירופה ב-10 דולר בלבד | תמונת AVI: אורטל דהן

"הישראלים יקבלו כרטיס טיסה לארה"ב בחצי מחיר"

ואם חשבתם שזה לא ממש קשור אליכם, כדאי שתדעו שגם הנוסע הישראלי יכול לגזור רווח לא קטן מההצהרות האחרונות של ריינאייר. "הישראלים יקבלו כרטיס טיסה לארה"ב בחצי מחיר. הם יטוסו לאירופה ב-500 דולר ויוסיפו 10 אירו לארה"ב, עם ריינאייר", אומר זפרני. ואפשר אפילו להיות יותר חכמים מזה. "אם הנוסע הישראלי ימצא טיסת לואו קוסט למילנו או בודפשט ב-300 דולר, הוא יטוס לארה"ב ב-350-400 דולר וזו בהחלט בשורה", הוא מוסיף. לשם השוואה, מחיר כרטיס טיסה לארה"ב עולה כ-1000 דולר בממוצע.

ההכרזה של ריינאייר אכן מסמלת מהפכה בשוק התעופה שעד כה כלל חברות לואו קוסט רבות שמציעות מחירים זולים לאירופה, "זה חידוש גדול מאוד, לראשונה יהיו טיסות לואו קוסט מאירופה לארה"ב, האם זה ישפיע על הנוסע הישראלי? "כאשר יכנסו חברות לואו קוסט נוספות לשוק הישראלי המחירים ירדו. ריינאייר היא חברה בעלת עוצמה ולכן כניסתה לישראל תכניס בין 20-50 טיסות בשבוע ותייצר תחרות רבה", הוא מוסיף. "אני מאמין ששנת 2014 תשבור שיאים ביציאה של ישראלים לחו"ל וכניסה של תיירים לארץ".

"מדובר בגימיק, רק 2-4 נוסעים יזכו לשלם רק 10 דולר"

דודו מחלב, סמנכ"ל השיווק של ארקיע, חולק על דבריו של זפרני, "זה גימיק, 10 אירו שהם 50 שקלים אפילו לא שווים לאגרת הנחיתה של המטוס. המטרה היא לייצר מודעות לקו, לכל חברת תעופה יש עלויות מינימליות ולכן לא ניתן למכור מטוס ב-10 אירו", הוא מדגיש. "2-4 נוסעים יזכו בכרטיס טיסה במחיר של 10 אירו, זה מהלך שיווקי שנועד להצליח לתקופה מסוימת", הוא אומר.

מחלב טוען כי עלות המיסים בטיסה לארה"ב לא מאפשרת למכור כרטיסים ב-10 אירו בלבד אחרת חברת התעופה תפסיד, "היום מיסים לניו יוק נעים בין 60-95 דולר לכרטיס", הוא אומר. "בתיאוריה קיימת האפשרות שישראלי יזמין כרטיס טיסה חצי שנה מראש לאירופה ב40 יורו לכיוון וגם יצליח לזכות בכרטיס טיסה של ריינאייר ב-10 יורו אבל הסיכוי לכך הוא קלוש".

אז איך בכל זאת נרוויח מזה? מחלב טוען כי חברת התעופה ריינאייר היא אחת החברות המצליחות בענף התעופה ותצליח לייצר בישראל תחרות רבה, "כאשר היא תחל לפעול בישראל, אני מניח שהיא תוציא מהמגרש חברות תעופה קטנות ובינוניות", הוא אומר. "ב-2015 התחרות של הסכם שמיים פתוחים תגדל, בשביל התייר הישראלי זו תהיה הנאה צרופה, הוא ירוויח כרטיסי טיסה לאירופה בהיצע סביר ב-200 דולר לכרטיס".

>> אי שם במעמקי הים: חופשה רומנטית בתוך צוללת