בשבוע האחרון עלו לא מעט טענות על בדיקות הקורונה הלא מהימנות שעושים לתיירים בבתי החולים הציבוריים בסיישל, כחלק מהנוהל לפני החזרה לארץ. כך, ישראלים נמצאו חיובים לקורונה ונאלצו להישאר בבידוד בסיישל לשבועיים נוספים, למרות שכולם היו מחוסנים, ללא תסמינים, קיבלו תשובות שליליות לפני שיצאו לחופשה וחלקם אף קיבלו תשובה שלילית בבדיקות שעשו באופן פרטי. המקרים הרבים ההלו הובילו לשלל קונספירציות.

כעת, לשכת התיירות של סיישל  יוצאת בהצהרה בה היא דוחה את הטענות השונות על מתן תשובות חיוביות בכוונה. "שלטונות סיישל מפריכים באופן מוחלט את ההאשמות שהועלו בדיווחים בתקשורת ובמדיה החברתית בישראל ואשר על פיהם שלטונות סיישל מסרו במכוון תוצאות בדיקות 'לא מדויקות' למספר אזרחים ישראלים שנמצאו חיוביים במסגרת בדיקות לקראת צאתם מהיעד בחזרה לישראל", נכתב.

"שלטונות סיישל מדגישים כי אין זו כוונתם או מטרתם 'לתסכל' את אורחיהם לקראת עזיבתם, על אחת כמה וכמה בימים שהמדינה משקיעה מאמצים לקידום התיירות אשר חשובה ביותר על מנת לבנות מחדש את כלכלת המדינה."

מנכ"לית לשכת התיירות של סיישל, שרין פרנסיס (Sherin Francis), מסרה כי: "התערבות בתוצאות בבדיקות ה-COVID אינם מהווים בשום אופן מטרה מכוונת של שלטונות סיישל, גם מכיוון שהדבר יגביר את הנתונים הסטטיסטיים השליליים של האי וישקף באופן שלילי את מצבו של היעד. לאחר חודשים ארוכים של מאבק שכל מטרתו הייתה להתניע ולהפעיל מחדש את ענף התיירות שלנו, סיישל מחויבת להבטיח שכל האורחים יבלו זמן איכות בלתי נשכח באיים שלנו ויהיו מאושרים בסוף שהותם,  זה יהיה בניגוד לכל היגיון ובלתי יעיל לנהוג בכל אופן אחר".

במקביל, הסבירה הגברת פרנסיס כי אף על פי כן ולמרות האמור לעיל, סיישל אינה יכולה לאפשר לאורח לצאת ממדינה אם הוא נבדק ונמצא חיובי לוירוס, זאת בהתאם למדיניות סיישל והמדיניות הבינלאומית העכשווית בהקשר להגבלות הנוגעות לבריאות והיגיינה.

"כל אורח שנבדק במהלך שהותו ונמצא חיובי צריך להישאר בהסגר במשך עשרה ימים לפני שיתאפשר לו לחזור לביתו בארצו, זו הנורמה המצופה מאיתנו והיא כזו בכל מקום, על כן אנו נאלצים לבקש מכל האורחים אשר נקלעו למצב הלא נעים, למלא אחר הנחיות ההסגר".

איי סיישל (צילום: אילן ארנון)
צילום: אילן ארנון

שר החוץ והתיירות, סילבסטר רדגונדה (Sylvestre Radegonde), אישר גם כי מדינת סיישל מחויבת למעקב אחר כל אמצעי הבטיחות והפרוטוקולים הקיימים כדי להגן הן על מבקריה והן על האוכלוסייה המקומית. "סיישל משקיעה מאמצים וכספים רבים על מנת לוודא שחווית האורחים תהיה נעימה וללא הפרעה, עם זאת, ניתן להשיג זאת רק אם המבקרים ישמרו כראוי גם על אמצעי הבטיחות ודרישות הבריאות במקום. שום מדינה בעולם לא יכולה לטעון בוודאות שהיא נטולת COVID לחלוטין. הממשלה וכל השותפים בתעשיית התיירות המקומית מחויבים להבטיח שאיי סיישל יישארו בטוחים עבור כל האורחים ושבדרך זו האורחים שלנו ייהנו וישמרו את הזיכרונות הטובים ביותר מחופשתם בסיישל. זה לא האינטרס של סיישל, של השותפים שלנו או של האורחים שלנו לנהוג אחרת, מאחר ידוע וברור עד כמה הכלכלה שלנו נשענת על ענף התיירות".

בתוך כך, מעבדה פרטית חדשה פתחה את שעריה מוקדם יותר השבוע. המעבדה בעלת היקף הבדיקות הגדול ביותר בכל מדינות האוקיאנוס ההודי, יכולה להבטיח את קבלת התוצאות בתוך פחות מ-24 שעות. שתי מרפאות פרטיות נוספות מציעות גם הן את שירותיהן עבור ביצוע בדיקות COVID עם הבטחת מתן תוצאות תוך 24 שעות.


יחד עם זאת, נראה שבסיישל חווים באופן כללי עלייה במספר החולים היומי. כך, הממוצע השבועי עומד על כ-130 נדבקים ביום, כפול מהמספרים שהיו בתחילת החודש, אז נרשמו כ-60 מקרים ביום. בעקבות כך, נעשו מספר צעדים על מנת לצמצם את המשך עליית התחלואה, אך בתי המלון בעיר ממשיכים לעובד כרגיל, תחת הנחיות התו הסגול המקומי.