בארה"ב לוקחים מאוד ברצינות את עניין הבטיחות בשדות התעופה במיוחד אחרי אירועי ה-11.9, אבל האם יכול להיות שהפעם הם הלכו צעד אחד רחוק מדי? הניו יורק טיימס חשף השבוע שה-TSA (סוכנות הבטיחות בשדות התעופה באמריקה) יצרה בחודש פברואר רשימה בשם "רשימה 95" בו היא מפרטת בחמישה עמודים, 95 דברים שיכניסו אתכם, הנוסעים, לרשימה השחורה שלהם.

>> לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

במסמך החסוי, נכתב בין היתר ש"פעולה המהווה סכנה פיזית למאבטחים בטחוניים, או כל פעולה שנתפסת כלא מוצדקת", יכולה להכניס נוסע לרשימה. כמו כן, אנשים שמסתובבים בחשדנות, או מתנהגים בצורה "לא שיגרתית", או סתם כאלה שלא מתנהגים כפי שמצופה מהם במהלך הבידוק, יכולים למצוא עצמם מסומנים. לפי מקורות, מתחילת יישום עקרונות המסמך, נכנסו לרשימה לפחות 50 אנשים. 

חשוב לציין של-TSA אין יכולת לעכב אדם, לעצור או למנוע מאדם לעלות לטיסה רק על פי נוכחותו ברשימה הזו וכל תכליתה היא לפקח על אוו הנוסע בפעם הבאה שהוא מגיע לשדה תעופה כלשהו ברחבי ארה"ב. היחידים שיכולים ממש למנוע מאדם לעלות על טיסה, מבלי שעשה דבר קיצוני כמו להתפרע במטוס, אלה ה-FBI המחזיקים ברשימה שחורה כזו משלהם המכילה למעלה ממילון אנשים. 

הרשימה החדשה שנחשפה גרמה ללא מעט אנשים מהתחום להרים גבה, גם בגלל שאין לה באמת יכולות אכיפה על הנוסעים וגם בגלל של-FBI כאמור כבר יש רשימת מעקב כזו. "האם אנחנו באמת זקוקים לרשימת מעקב נוספת"? תוהה פרד ברטון, קצין ביטחון ראשי בשדה תעופה בינלאומי בטקסס. "אם אני מאחר לטיסה ומתנהג בחוסר בסלנות בעקבות כך, האם אני גם אכנס לרשימה של ה-TSA"?

A post shared by TSA (@tsa) on

חשיפת המסמך הגיעה גם לבית הנבחרים, שדרשו מהאירגון לעביר נימוק לצורך שקיים ביצירת והפעלת רשימה שכזו ודרשו לקבל את רשימת האנשים שנוספו אליה. ב-TSA טענו שריבוי מקרים רבים של תקיפת אנשי בטחון בשדות התעופה, מחייבת רשימה שכזו. "אנחנו רוצים להבטיח שלאנשי הבטחון שלנו תהיה הגנה", טען דובר ארגון ה-TSA מת'יו ליס.

בינתיים, עד שתתברר חוקיות המסמך, אנחנו ממליצים לכם לא לעורר חדש בשדות התעופה בארה"ב. חבל שתכנסו לרשימה שחורה כזו או אחרת.