רוצים להזמין חופשה? היזהרו מכיוון שהונאות הזמנת חופשות ברשת נמצאות במגמת עלייה לקראת הקיץ, וכמה יעדים פופולריים, כולל ספרד ודובאי הפכו למוקדם מרכזי לנוכלים. לפי Action Fraud, המרכז הלאומי בבריטניה להונאות ופשעי סייבר, תיירים הפסידו בשנה שעברה עשרות מיליוני דולרים בעקבות רישומי מקומות לינה מזויפים ומודעות כוזבות ברשתות החברתית – מהתרמיות הנפוצות ביותר.

ווני גאמוט, אחראי על אזור אירופה, המזרח התיכון ואפריקה ב-McAfee, חברת אבטחה ואנטי-וירוס למחשבים, אמרה: "תישארו ערניים ותנקטו בצעדים מוקדמים ויזומים לניהול האבטחה, הפרטיות והזהות המקוונת שלכם שהם חשובים ביותר לקראת עונת השיא של חופשות הקיץ. אם עסקה נשמעת טובה מכדי להיות אמיתית, עדיף להימנע מרכישה מיידית. עדיף ללכת ישירות למקור ולהזמין עם חברות מוכרות".

גאמוט מוסיפה כי "עם השימוש בבינה מלאכותית, ההונאות הופכות למתוחכמות יותר, מה שמקשה על הצרכנים לדעת מה אמיתי ומה. סימני ההיכר המסורתיים של הונאות כמו שגיאות כתיב ודקדוק לקוי הופכים לנחלת העבר, אך סימן מובהק אחד נשאר – לחץ לפעול מהר. האם זו ההזדמנות האחרונה לקנות כרטיסים? האם יש 'עסקת ענק' ליום אחד בלבד? פושעי סייבר משתמשים בטקטיקה הזו כדי לנסות לתפוס אתכם ולשמור את הפרטים שלכם".

בנידורם תיירים ים (צילום: Mikael Damkier, shutterstock)
הרבה הונאות עוד לפני שהתיירים מגיעים. בנידורם, ספרד | צילום: Mikael Damkier, shutterstock

על פי הבדיקה של Action Fraud, ישנם מספר יעדים ברחבי העולם שבולטים במיוחד בהונאות הזמנת החופשות שלהן. על פי הבדיקה, העיר בנידורם בספרד היא העיר שבה נרשמו הכי הרבה הונאות של תיירים ברשת, בעיקר כלפי מטיילים צעירים. העיר הספרדית היא יעד מרכזי בעיקר לצעירים בריטים שלא פעם מגיעים למקום כדי לחגוג, לעיתים מדי, ולכן הנוכלים מנצלים את הלהיטות שלהם לצאת לחופשה פרועה בקבוצות. 

יעד שני שבו ישנם נוכלי רשת רבים היא ברלין בירת גרמניה, ומיד אחריה נמצא האי איביזה, שבדומה לבנידורם גם הוא יעד למסיבות. המומחים מדגישים כי ניתן לזהות את ההונאות באיביזה על ידי דקדוק לקוי במודעות מכיוון שלעתים קרובות פרסומים שקריים מופיעים כאן עם טעויות בולטות.

ברלין גרמניה (צילום: Sergii Figurnyi, shutterstock)
גם כאן צריך להיזהר עוד לפני שמזמינים. ברלין, גרמניה | צילום: Sergii Figurnyi, shutterstock
דובאי (צילום: CreativeHymms, shutterstock)
הנוכלים מנצלים את הפופולריות של היעד. דובאי, איחוד האמירויות | צילום: CreativeHymms, shutterstock

בירת תאילנד, בנגקוק, היא יעד פנטסטי למי שמחפש מטבח טעים, חיי לילה שוקקים ותרבות מרתקת. אבל היא גם יעד שבו פועלים נוכלים רבים, אז הקפידו לבדוק אם מיקום המלון אמיתי לפני ההזמנה. גם דובאי, שנבחרה כיעד הטוב ביותר של טריפאדוויזר בשנה שעברה, היא לרוע המזל מוקד פעילות להונאות רשת, ולצידה ניצבת גם מדינת האיים המלדיביים, שבה נוכלים מצליחים לפתות תיירים עם מבצעים והנחות לחופשות היקרות במדינת האיים.

 היעדים עם הכי הרבה הונאות הזמנת חופשות ברשת:

  1. בנידורם, ספרד
  2. ברלין, גרמניה
  3. איביזה, ספרד
  4. ולטה, מלטה 
  5. אבולפיירה, פורטוגל
  6. בנגקוק, תאילנד
  7. האיים המלדיביים
  8. דובאי, איחוד האמירויות
  9. ניו יורק, ארצות הברית
  10. דבלין, אירלנד