הכפר הציורי ביניבקה (Binibeca) במנורקה הפך זה מכבר לאבן שואבת לתיירים המחפשים את הקסם וההיסטוריה שלו. עם זאת, בשנים האחרונות נרשמה עלייה חדה במספר המבקרים, מה שמעורר חששות בקרב התושבים לגבי שמירה על אורח חייהם מול הרס שהמוני התיירים עלולים להביא עימם. במטרה להגיע לאיזון הכפר המנורקני האידילי המכונה "מיקונוס הספרדי" יוצא בצעד נגד תיירות היתר. תושבים, שמאסו בעומס, רעש ופסולת, יישמו מערכת של שעות ביקור.

ביניבקה, סמוך לקצה הדרומי של האי מנורקה, מקבל יותר מ-800 אלף תיירים מדי שנה, כולם להוטים לצלם תמונות של העיירה הציורית, שהיא למעשה העתק משנות ה-60 של כפר דייגים אותנטי. עבור התושבים המשמעות היא התמודדות עם רעש, התנהגות חודרנית ואשפה המכסה את הרחובות. "תיירים נכנסו לבתים, ישבו על כיסאות, הם לוקחים דברים, מטפסים על הקירות שלנו ויש להם מסיבות שתייה בחוץ", אומר אחד התושבים לאתר החדשות ElDiario.es בחודש שעבר. "אם זה לא יהיה מוסדר, זה יקרה בכל קיץ".

כפר ביניבקה מנורקה ספרד (צילום: Oscar Ortiz Cardona, shutterstock)
כמעט מיליון תיירים בכפר אחד קטן. ביניקה, מנורקה | צילום: Oscar Ortiz Cardona, shutterstock

הארגון שמייצג את 195 בעלי הבתים בכפר אינו מאשים ישירות תיירים. במקום זאת, הם רואים בכך אשמתן של רשויות שלא הצליחו להטיל תקנות להבטחת רווחת התושבים. ביניבקה מתוארת כ"בית משותף לנכסים פרטיים" באתר האינטרנט שלה, ובהתאחדות בעלי הבתים מעוניינים להבהיר כי מדובר באזור מגורים פרטי, וככזה הקבוצה לקחה את העניינים לידיים והטילה לוח זמנים לביקור.

מאז תחילת מאי תושבי הכפר ביקשו שאנשים יבקרו רק בין השעות 11:00-20:00. כמו כן, החל מה-1 ביוני המבקרים בביניקה יידרשו להקפיד על שעות ביקור ייעודיות, שייאכפו בקפדנות על ידי הרשויות המקומיות. הכפר יהיה פתוח לתיירים בין השעות 10:00-18:00 מדי יום, והכניסה מחוץ לשעות אלו אסורה למעט לתושבים וכוח אדם מורשה. בנוסף, נשקלים אמצעים כמו הגבלת קבוצות ויישום סיורים מודרכים לניהול נוסף של השפעת התיירות. תושבי הכפר גם מבקשים מתיירים להימנע מ"כניסה לבתים" ו"לא לטפס על מרפסות".

תיירים ביניבקה מנורקה ספרד (צילום: Sara Perez de Arenaza, shutterstock)
התיירים מטפסים על מרפסות ונכנסים לבתים | צילום: Sara Perez de Arenaza, shutterstock
תיירות ביניבקה מנורקה ספרד (צילום: JAIME REINA, getty images)
התושבים רוצים להכניס שעות כניסה לכפר | צילום: JAIME REINA, getty images
טיילת ביניבקה מנורקה ספרד (צילום: Wolf-photography, shutterstock)
המקומיים רוצים להחזיר את השקט לסמטאות הכפר הלבן | צילום: Wolf-photography, shutterstock

מעבר לשעות הביקור, הכפר טוען שהוא עלול להיסגר לחלוטין לתיירות אם ההתנהגות של התיירים תימשך. אוסקר מונגה, נשיא התאחדות בעלי הבתים, אמר שהתושבים יצביעו באוגוסט על סגירה סופית של המתחם למבקרים אם גורמים רשמיים ימשיכו להתעלם מהמצב. 

ההחלטה ליישם שעות ביקור זכתה לתגובות מעורבות מצד תושבים ותיירים כאחד. בעוד שחלק מהמקומיים מברכים על המהלך כצעד הכרחי כדי להגן על הקהילה ואורח חייהם, אחרים מביעים דאגות לגבי השפעתו הפוטנציאלית על הכנסות התיירות. באופן דומה, תיירים הביעו אכזבה מהגישה המוגבלת אך מכירים בחשיבות של כיבוד הכפר ותושביו.

ראש העיר מיגל טורס הדגיש את הצורך בגישה מאוזנת וקבע, "ביניבקה היא יותר מסתם אטרקציה תיירותית; היא הבית שלנו. אנו מקבלים בברכה מבקרים שמעריכים ומכבדים את הכפר שלנו, אך עלינו גם להבטיח את שימורו עבור הדורות הבאים". טורס הוסיף כי שעות הביקור יהיו כפופות לבדיקה על סמך משוב ונסיבות מתפתחות.