איסטנבול בטורקיה היא אחד היעדים המבוקשים, כאשר בחודשים האחרונים הפכה טורקיה למדינה המובילה אליה יוצאים הכי הרבה ישראלים. עם זאת, כבר תקופה ארוכה שישראלים ששבים ארצה מספרים על התנהלות בעייתית, בין היתר על עוקצים במסעדות, וכעת עולות טענות גם על הונאות בחנויות התכשיטים.

"נכנסתי לחנות תכשיטים באיסטנבול, וראיתי צמידי זהב. בארץ הם עולים בסביבות 2,500 שקל ולפעמים יותר. המוכר אמר שיעשה לי הנחה ומכר לי כל צמיד ב-200 דולר. פחות מחצי מאשר בישראל", מספרת שמחה, "הוא נתן לי תעודה ואמר שזה זהב אמיתי ואין לי מה לדאוג".

עם זאת, כאשר שבה שמחה לארץ, היא החליטה בכל זאת לקחת את הצמידים לצורף וותיק, שבבעלותו גם חנות תכשיטים בתל אביב, וזה פסק אחרי כמה שניות שהצמידים מזויפים ואינם עשויים מזהב כלל.

"בעל החנות באיסטנבול עקץ אותי והוא כנראה עשה את זה לעוד תיירים מישראל", טוענת שמחה, "למדתי לקח לא לקנות יותר תכשיטי זהב בחו"ל אלא רק בארץ. גם אם זה יקר יותר".

חנות תכשיטים באיסטנבול (צילום: John Wreford, shutterstock)
אילוסטרציה. חנות תכשיטים באיסטנבול | צילום: John Wreford, shutterstock

שמחה אינה לבד, וסיפורים דומים מגיעים מתיירים ישראלים נוספים: "היו המלצות על חנות זהב יוקרתית באיסטנבול. קניתי שני צמידי גברים מזהב לבן וצהוב", נזכר אריק, "שילמתי 450 דולר. המוכר אמר שאין לי מה לדאוג שכולם קונים אצלו. כשנחתתי בארץ אשתי אמרה לי ללכת לחנות תכשיטים כי זה המחיר של הצמידים נראה לי זול מאוד ולא הגיוני. הגעתי לחנות תכשיטים גדולה באשדוד ובעל החנות אמר לי שלא מדובר בכלל בצמידי זהב. שהמחיר של הצמידים הוא 150 שקל במקרה הטוב".

גם לגל קרה אירוע דומה עם טבעת זהב משובצת יהלומים שרכשה באחד ממרכזי הקניות באיסטנבול. "היו כמה חברים בקבוצה שאיתה טיילתי שהמליצו על החנות. ראיתי טבעת זהב עם יהלומים שמצאה חן בעיניי. בעל החנות ביקש סכום של 750 דולר ואחרי משא ומתן הורדתי אותו ל-600 דולר. טבעת כזו שווה בארץ לפחות 4,000 שקל", ציינה גל.

כעבור כמה חודשים גל הבחינה בכתמים מוזרים בטבעת. היא לקחה אותה לבדיקה בחנות תכשיטים יוקרתית בנתניה, ושם נאמר לה שמדובר בזיוף והטבעת סך הכול מצופה בזהב, ויהלומים הם לא יותר מאשר זירקונים זולים. "הייתי בהלם של החיים שלי. לא האמנתי שככה יעקצו אותי בצורה כזו", סיפרה גל.