סמים, נפצים, אלכוהול, התפרעויות בטיסה, הברחת סיגריות, נפצים וגניבות מעגלות מזון - אם לא די בתעשיית הזנות שפורחת באומן, דיילים בחברות תעופה טוענים, כי הטיסות ליעד זה הפכו לבלתי נסבלות בשנים האחרונות, עד כדי כך שלא פעם הם נאלצים לסרב לטוס, או שהם עושים זאת בלית ברירה מטעמי פרנסה, מחשש שיפוטרו.

מדי שנה טסים כרבע מיליון בני אדם לאומן להשתטח על קבר רבי נחמן מברסלב. מספר הטסים גדל בשנים האחרונות בעשרות אחוזים. דיילות ששירתו את הטסים נתקלו ביחס מחפיר שכלל הטרדות מיניות מילוליות, מה שהביא לכך שדיילות סירבו להמשיך לטוס ליעד זה ואת מקומם תפסו דיילים.

עוד ב-mako חופש:

תל אביב על המפה: גן החשמל בין השכונות הכי היפסטריות בעולם
קיץ על הים: מלונות החוף הטובים בעולם
אושרי כהן ממליץ: חוף נודיסטים וטיול עם גמדים

"טיסה לאומן זה סיוט של כל דייל. אף אחד לא רוצה לעבוד בטיסות הללו. דיילות הפסיקו לטוס לשם כבר מזמן בגלל שהנוסעים התנהגו בצורה לא ראויה ולא מכובדת - קיללו, הטרידו מינית וגם מילולית, עד שזה הפך לבלתי נסבל עבורן. במקביל, גם הרבנים ביקשו שרק דיילים ישרתו את הנוסעים כך שהדיילות לא טסות יותר לאומן", הסבירה דיילת לשעבר.

דיילים שטסים בקו קייב ומשם בנסיעות לאומן, עושים זאת, לדבריהם, בלב כבד. לטענתם מדובר בסיוט אחד גדול של שלוש שעות שאורכות כנצח. "חלקם עולים לטיסות כשהם מסוממים, שיכורים, מתפרעים בטיסות, שרים בקולי קולות, לא מקשיבים להוראות הבטיחות, מקללים, מעשנים סיגריות. חלקם מתנהגים בצורה ברברית ומאיימת. זה ממש לא נעים לטוס איתם. הרבה דיילים מנסים להתחמק. אלו נחשבות לטיסות סיוט", טוען דייל ותיק, "הם עושים מה שבא להם בטיסה והדיילים מפחדים להתעמת איתם".

דיילים אחרים סיפרו, שלא פעם כמה מהטסים מתגנבים לחדר המזון במטוס וגונבים פריטי מזון ודיוטי פרי. "הגרעין הקשה של הטסים מטיל את אימתו על הדיילים וצוות הטיסה והאחרונים משתדלים לא להתעמת. הם מקללים ומאיימים, חושבים שהמטוסים שייכים לאבא שלהם. פשוט מפחיד. אתה מתפלל שהטיסה תעבור בשלום", הוסיף דייל אחר.

בשנים האחרונות היו מקרים שחסידים שטסו לאומן נתפסו בחזרה לישראל כשעל גופם כמויות גדולות של חשיש, אקדחי צעצוע ונפצים. חלקם אף התעמת עם שוטרים ופקידי המכס שעיכבו אותם לחקירה. "כשמתחילה עונת הטיסות לאומן לקראת ראש השנה, אנחנו בכוננות ספיגה", הודה גורם ברשות המיסים, "הם חוזרים באלפים, חלקם מסרב להיבדק, תפסנו עליהם חשיש, סיגריות שהם קונים בזול באומן ומנסים להבריח בכמויות גדולות לישראל. יש כאלה שמתפרעים, אז אנחנו מזעיקים את המשטרה שתטפל בהם".