על רקע המתיחות הגוברת מול האיראנים וההיערכות לתגובה ישראלית בעקבות מתקפת הטילים והכטב"מים ששוגרו לעבר ישראל במוצ"ש האחרון, לא מעט ישראלים מגיעים לבלות במדינה שיעית, מוסלמית, שחולקת גבול עם האיראנים - אזרבייג'ן. המדינה הפכה בשנים האחרונות ליעד פופולרי עבור הישראלים ועבור מטיילים רבים בעולם, הודות למחירים הנוחים, האטרקציות המגוונות והנוף הפראי, וכמובן מרחק הטיסה הנוח מתל אביב שעומד על כשלוש שעות בלבד.

ישראלים רבים שעברו להתגורר באזרבייג'ן מספרים על יחס חם, אוהב, ותמיכה גורפת בממשלת ובמדינת ישראל. "יש פה תחושת ביטחון מאוד גבוהה מצד הממשלה, וגם האזרחים מעניקים לנו ביטחון. אזרבייג'ן תמיד הייתה מדינה רב תרבותית, אהבו פה ויאהבו יהודים תמיד", מספר אמיל שמאילוב, ישראלי שמתגורר בעיר הבירה, באקו.

מטיילים ישראלים באזרבייג'ן באקו (צילום: Tour Guides Go | Ruven Travel)
הישראלים ממשיכים להגיע ולא מוותרים על אזרבייג'ן | צילום: Tour Guides Go | Ruven Travel
מטיילים ישראלים באזרבייג'ן תיירים (צילום: Tour Guides Go | Ruven Travel)
תחושה של ביטחון ברחבי המדינה. ישראלים באזרבייג'ן | צילום: Tour Guides Go | Ruven Travel

אליהו, יליד באקו שמשמש כמורה דרך, מספר על קהילה יהודית מלוכדת וחזקה: "יש כאן המון אופציות עבור היהודים, החל ממסעדות כשרות ועד לבתי כנסת, כולם מרגישים כאן בנוח. חגגנו כאן פורים יחד, וגם נחגוג את חג הפסח. אין לנו ממה לפחד, הממשלה שומרת עלינו היטב. לנשיא אזרבייג'ן יש קשר מיוחד לעם היהודי, בתו ובנו נשואים ליהודים, היחס כאן מאוד חם ומחבק לאורך כל ההיסטוריה".

כמו טיסות ליעדים רבים ברחבי העולם, גם הטיסות המתוכננות לבאקו שובשו בשל המתקפה האיראנית, וכעת נראה שהמצב חזר לקדמותו: "רק הבוקר אספתי קבוצה של ישראלים, המטוס מנתב"ג היה מלא. ויש כאלו שכבר סגרו איתי לסופ"ש הקרוב וגם לשבועות הבאים, אין פחד אלא תחושת ביטחון", תיאר ראובן ניסנוב, יליד אזרבייג'ן שעובד כנהג ומדריך טיולים במדינה. 

מטיילים ישראלים באזרבייג'ן (צילום: Tour Guides Go | Ruven Travel)
מדינה בטוח פסע מאיראן. ישראלים באזרבייג'ן | צילום: Tour Guides Go | Ruven Travel

בין ממשלת ישראל לבין הממשל באזרבייג'ן מתקיימים יחסים דיפלומטיים מלאים מאז שנת 1992. מערכת הביטחון הישראלית היא אחת מהספקיות העיקריות של מערכות נשק מתקדמות ואמל"ח לצבא אזרבייג'ן בעקבות הסכמים לשיתוף פעולה ביטחוני שנחתמו בין המדינות. בתחילת חודש נובמבר האחרון, כחודש מפרוץ הלחימה בעזה, סוכל פיגוע בשגרירות ישראל בבאקו לאחר שכוחות הצבא המקומי עצרו אזרח איראני שניסה להיכנס למתחם.

"אזרבייג'ן אירליינס", חברת התעופה הלאומית, חזרה להפעיל טיסות מישראל לפני כחודש, והיא הפכה למדינה המוסלמית הראשונה שהחזירה את הטיסות לנתב"ג בזמן מלחמת "חרבות הברזל". החברה מפעילה כיום 9 טיסות שבועיות בין ישראל לבאקו. בנוסף, אזרבייג'ן היא המדינה המוסלמית היחידה ששלחה נציגים מטעמה לכנס התיירות שנערך בתל אביב לפני כשבועיים.

"במרחק של שלוש שעות טיסה אזרבייג'אן מעניקה לתיירים הישראלים תחושת ביטחון ותיירים ישראלים לא יצטרכו לפחד ממקרי אנטישמיות. אנחנו מזמינים את כל הישראלים והיהודים לבוא לאזרבייגן ולגלות את הקשר החזק שיש בין שני העמים", אומרת ג'מילה, מנהלת לשכת התיירות של אזרבייג'ן בישראל.