איי פארו, מדינת איים קטנה השוכנת בצפון האוקיינוס האטלנטי, החליטה לאחרונה לבצע צעד לא שיגרתי ולסגור את גבולות המדינה לשלושה ימים בין ה-25-27 באפריל. באותם ימים אף תייר לא יוכל לצאת או להיכנס, במטרה לתת תשומת לב לשמירה והגנה על הנוף הייחודי של המקום. רק 100 אנשי תחזוקה שיגיעו להשתתף במאמץ השימור יקבלו אישורי כניסה מיוחדים.

>> לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

באותו סוף השבוע, בו שמורות הטבע יהיו ריקות מאנשים, המתנדבים ישקמו שבילי הליכה, יוסיפו שלטי הכוונה וניווט ויעזרו לשקם אזורי מחיה של חיות בר, אחרי שכל אלה נפגעו מכמות התיירים האסטרונומית שמגיעה לטייל במדינה בכל שנה. ראש ממשלת איי פארו, אקסל יוהנסן (Aksel V. Johannesen), טוען שאם ההשבתה הזו תביא תוצאות טובות, ישקלו במדינה להפוך את המהלך למסורת שנתית. 

איי פארו (צילום: עמרי ואורית גלפרין)
הכל כאן מיוחד ויפה | צילום: עמרי ואורית גלפרין

בשנים האחרונות המדינה הקטנה הפכה להיות מוכרת ופופולרית בקרב תיירים שאוהבים לטייל ולנפוש בטבע. בנוסף, גם הסצנה הקולינרית של המדינה גורם לכך שהיא הפכה למוקד תיירות מרכזי. המספרים הרישמיים מראים שכ-150 אלף תיירים הגיעו לאיי פארו (שגרים בה 50 אלף תושבים) בשנת 2018 ואתרים מרכזיים כמו CBS ופורבס הכתירו אותה כיעד התיירות המוביל לאותה שנה. 

"אנחנו שמחים על כך שיותר אנשים מגלים עד כמה האיים שלנו יפים ומיוחדים - הנוף, דרך חיינו, המזון שלנו והעם שלנו", אומר גורי היגהארד (Guðrið Højgaard), מנהל מועצת התיירות של איי פארו. "מבחינתנו, התיירות היא לא רק מספרים. אנחנו מקדמים בברכה כל מי שרוצה להגיע בכל השנה, אך יש לנו גם אחריות על הקהילה ועל הסביבה היפה שלנו. המטרה הגדולה היא להגן ולשמור על האיים ולהבטיח צמיחה בריאה ואחראית".

בעיית "תיירות היתר" (overtourism), היא בעיה מוכרת בלא מעט מדינות באירופה. בספרד, סקוטלנד, איטליה ואיסלנד, כבר סולבים כמה שנים מפגיעה בעקבות כמות המבקרים שמגיעים למדינה, והמקומיים ממש החלו להלחם בתיירים בחלק מהמקרים. באיי פארו מקווים להקדים תרופה למכה, אחרת גם הם ימצאו את עצמם קורסים תחת ההמון.