כשבועיים אחרי שבאוסטרליה הציגו תוכנית לפתיחת הגבולות לתיירים, כעת הגיעה גם תורה של ניו זילנד לספק חדשות משמחות: הממשלה במדינה, שהגבולות שלה היו סגורים כמעט לגמרי במשך שנה וחצי, פרסמה לראשונה את תחזית פתיחת הגבולות שלה לתיירים בתחילת 2022.

כך, גורמים רשמיים ציינו שנכון לעכשיו התוכנית היא לאפשר כניסת תיירים ראשונים, שיהיו מחוסנים ויגיעו ממדינות עם רמת תחלואה נמוכה באותו הזמן, ויוכלו להגיע ולטייל כבר בעוד מספר חודשים. ההצהרה הזו מגיעה לאחר תקופה ארוכה שבניו זילנד העדיפו להיסגר מפני העולם, דבר שהוביל לכך שלאורך כל התקופה רמת התחלואה בה הייתה נמוכה מאוד וזיכתה אותה לשבחים מסביב לעולם.

>> אלה המקומות שאסור לפספס בניו זילנד

בשבוע האחרון ממוצע הנדבקים בניו זילנד עמד על 5 נדבקים חדשים ביום, מתוך אוכלוסייה של מעל חמישה מיליון תושבים. בנוסף, לאורך כל התקופה, דווח על 26 מתים בלבד.

יחד עם זאת, אנשים רבים הטילו ספק שהמדינה תצליח לשמור על רמת תחלואה נמוכה ברגע שתיפתח לתיירים ונוסעים ממדינות שונות. בניגוד אליהם, ראש הממשלה, ג'סינדה ארדרן, ציינה שפתיחת הגבולות נעשית בתיאום עם מומחים והיא תיעשה תוך פיקוח מהודק וגמישות לשינויים.

ג'סינדה ארדרן (צילום: Mark Mitchell - Pool, GettyImages)
האם פתיחת הגבולות לתיירים תק]יף את כמות החולים? ראש ממשלת ניו זלינד ג'סינדה ארדרן | צילום: Mark Mitchell - Pool, GettyImages

ארדרן ציינה שפתיחתה תחל רק כשמרבית האוכלוסייה תהיה מחוסנת. נכון לעכשיו קצב מתן החיסונים בניו זילנד נמוך בהשוואה למדינות המפותחות - כ-29% מהניו זילנדים קיבלו מנה אחת של החיסון ו-17% התחסנו במלואם - אך ראש הממשלה שומרת על אופטימיות שהקצב יוגבר בקרוב.

אחד הצעדים שהחליטו לעשות במדינה, עד שייפתחו בה הגבולות, היא לחסן כמה שיותר תושבים במנה הראשונה, זאת בעדיפות על פני מתן מנה שנייה לכל אלה שכבר התחסנו פעם אחת. הציפייה היא שברגע שכולם יהיו מחוסנים פעם אחת יהיה קל יותר להשלים את החיסון השני במהירות.

נכון לעכשיו, במדינה לא יצרו דירוג של מדינות ירוקות, ומחכים לרגע התפיחה כדי להחליט עליהן.