לא משנה אם תתייחסו אליו כהיטהרות אנרגטית, כמדיטציה קבוצתית או כהפנינג הזוי לחלוטין: טקס שמאני הוא דבר שאתם פשוט חייבים לחוות. לפחות פעם בחודש, בלילות ירח מלא (אבל לא רק) עורך "הרוח הגדולה – בית הספר הישראלי לתרבות אינדיאנית ושמאניזם", טקסים כמיטב המסורת האינדיאנית. לא משנה באיזה טקס תבחרו – חגיגה עם אמא אדמה, חגי לבנה מלאה, חגי שמש, טקס היום הקצר או הארוך בשנה, טקסי ריפוי, הורדת גשמים או טקסי מעבר בחיים – מובטח לכם לזכות בהצצה אל חיים אקזוטיים.
הטקסים נערכים בטבע – בלב המדבר, במערה סודית-למחצה, בין חמוקי דיונות ובכל מקום שבו קיימת זרימה אנרגטית חזקה. אנחנו הגענו לטקס קבלת הלבנה המלאה, שהתקיים בליל ירח מלא – זמן של עוצמה המשפיע באופן משמעותי על חיינו.

אטרקציות בדרום: טקס שמאני במדבר (צילום: איציק מרום)
ואם אתה קצת ציניקן, בכל זאת זה צובט בלב | צילום: איציק מרום


בנקודת המפגש, אי שם בחולות מישור החוף, מצאנו כמה סקרנים כמונו וכמובן את המשתתפים הקבועים, שעטו מלבושים אינדיאניים מהממים. חלק מהם אחזו בידם "מקלות דיבור" אינדיאניים. לאחר כחצי שעת הליכה אל עומק השטח הגענו למתחם הטקס, שהואר בלפידים ובנרות.

לפני הכניסה אל מה שמכונה כאן "המעגל הקדוש" – סביב המדורה המרכזית – ערכו שתי שמאניות צעירות טקס היטהרות לאורחים: קערית קטנה, גדושה בעלי מרווה וגחלים לוחשות, הונפה מעל לראשינו וסביב גופינו. עשן עלי המרווה ושירתן הנעימה של המברכות, הכניסו אותנו לאווירה הנכונה. המרווה – כך הוסבר לנו מאוחר יותר – הוא אחד הצמחים המקודשים ביותר לשבטים האינדיאניים. אומרים שיש לו יכולת להביא לטיהור אנרגטי של בני אדם ומקומות. מה שבטוח, היה לזה ריח נפלא.
מרגע שהתמקמנו סביב למדורה ועד לסיום הטקס – שארך מספר שעות – הלכה ונשכחה שגרת היומיום. הישיבה במעגל שבמרכזו אש בוערת, השירים האינדיאניים הקצביים שמלווים בתופים, קרקושי הרעשנים שנועדו לקרוא לרוחות, הריקודים המשולהבים, המכשף שסיפר אגדות וסיפורי עם מרתקים – הכול הילך עלינו קסם. לא צריך להאמין. פשוט לזרום, ליהנות, ואפילו להצטרף לשירה.
כיאה למסורת הדוגלת בהרמוניה עם הטבע, חזר על עצמו כל הערב מוטיב הקשר החם והאוהב אל אמא אדמה. "המסורת השמאנית הועברה מדור לדור, משחר האנושות ועד היום", מסבירים לנו טרה ודב, מייסדי "הרוח הגדולה". "היא עברה נדודים עם ציידי הממותות, בנתה מקדשי ענק בלמוריה האבודה, יצרה פירמידות מסתוריות עם בני המאיה והאינקה, שרה שירי ריפוי בערבות סיביר, דהרה על סוסי הרוח במונגוליה, ודרך גלגולים רבים ושונים – הגיעה עד אלינו".

דוקטור של כישופים

אז מיהו בעצם השמאן? מדובר במכשף ומרפא, אדם שנבחר לנדוד בממדים אחרים ולהעביר מעולם הרוחות מסרים, דרכי ריפוי ופתרונות למשברים. במילים אחרות, הוא האיש (או האישה) שמחבר בין העולם הפיזי לעולם הרוחות. טרה מספרת שמרגע שאדם בחר להיות שמאן, הוא למעשה הופך למשרת של הקהילה. מדובר בדרך לא קלה, ומרגע שנבחרה, יש לדעת כיצד להתמודד עם השדים הפנימיים היוצאים אל פני השטח. לנו לא נותר אלא להתמסר להתרחשויות.
לאחר כשלוש שעות נחתם הטקס בארוחה שהוכנה על ידי השמאנים ובהתכנסות חברתית סביב המדורה. היה בהחלט שונה.

פרטים נוספים: ההצטרפות לטקסים הקבועים אינה כרוכה בתשלום. את מועדי הטקסים אפשר לברר בטלפון 08-6513697 או באתר "הרוח הגדולה". באתר זה אפשר למצוא גם מידע רב על סדנאות וקורסים כגון קורס בסיסי בשמאניזם, קורס ריפוי שמאני, ריקודי רוחות, מדיטציית שמש ועוד. לפרטים: www.shamansvision.com

לכל טיולי הלילה - לחצו כאן

* זוהי גרסת טיול מקוצרת מתוך הספר "טיולי לילה", מאת איל שפירא, צילומים: איציק מרום.
 הוצאת "מיל"