טיולים בצפון: נחל כלח
לפעמים צריך להתיישב ולגלוש במפלים קטנים | צילום: ערן גל-אור
כניסה: ללא תשלום.
משך המסלול: שעתיים – שעתיים וחצי.
אורך המסלול: 4 קילומטר.
מפת סימון שבילים: מספר 4 – הכרמל.

איך מגיעים: המסלול מתחיל ומסתיים בנקודות שונות, ולכן יש צורך ב-2 מכוניות. מגיעים למחלף עתלית על כביש החוף ומשם לצומת אורן, בה פונים ימינה לכביש 721 לכיוון בית אורן.
לאחר כ-7 קילומטר מגיעים לצומת, בה פונים חצי-שמאלה לרחבת עפר שנמצאת ליד מסעדה וחוות סוסים, וחונים את המכונית הראשונה. עם המכונית השנייה ממשיכים בכביש 721 לכיוון מזרח, ולאחר כ-2.5 קילומטר נוספים מגיעים לצומת דמון, פונים ימינה לכיוון עוספיא ולאחר כ-100 מטר פונים שוב ימינה לחניון אלון.

טיולים בצפון: נחל כלח
סלעים קטנים וירקרקים מהלחות. נחל כלח | צילום: ערן גל-אור

המסלול
בין הרכסים המיוערים של הכרמל מתפתל ערוצו של נחל כלח, המכונה גם "שוויצריה הקטנה", ומציע לנו מסלול טיול נעים ונוח ביער ממש כמו באגדות - עצים ירוקים ומצלים, צמחייה סבוכה, שבילים מפותלים, אוויר קריר ואווירה קסומה.
את המסלול אנו מתחילים בחניון אלון, על שביל צר המסומן בכחול לכיוון מערב שמגיע לאחר 5 דקות של הליכה מתונה לכביש 721. נחצה את הכביש ונפנה על השביל הכחול לעבר ערוץ נחל כלח.
לאחר כ-10 דקות מוביל השביל אל תוך ערוץ הנחל המוצל ואל האגדות שבתוכו. השביל עובר בין סלעים קטנים וירקרקים מהלחות. חלק מן ההליכה בשביל נוחה וקלילה, וחלקים ממנה מאתגרים מעט יותר, ודורשים מאיתנו למתוח רגליים או להתיישב ולגלוש במפלים קטנים.
לאחר כ-2 קילומטר מתחילת המסלול נגיע לגשר שעובר מעל ערוץ הנחל. השביל עולה על הגשר מימין ונפגש עם שביל אדום, אליו נפנה שמאלה ונתחיל לעלות לכיוון בית אורן.
לאחר כ-30-25 דקות של עלייה והליכה מתונה, נגיע לרחבת העפר שלצד המסעדה וחוות הסוסים.

טיולים בצפון: נחל כלח
כמו באגדות: צמחייה סבוכה ושבילים מפותלים | צילום: ערן גל-אור
אוכל: אפשר להביא איתכם ולעשות פיקניק יפה בחניון האלון. אפשר וגם מומלץ לאכול באחת מהמסעדות הדרוזיות הרבות ב"עיר הכרמל" (הן דליית אל כרמל ועוספיא, שאוחדו למועצה עירונית אחת).

למידע מפורט על המסלול: באתר ובסדרות הספרים מסלולים > להתאהב בארץ מחדש

>>מסלולי טיול נוספים בארץ