פעם נהוג היה לומר שבירושלים מתפללים, בתל אביב מבלים ובחיפה עובדים. נכון, אין כמו לראות את העולם בסטריאוטיפים, אבל חיפה - מעבר להיותה עיר נמל של סבלים – מציעה אטרקציות רבות שאין להן שום קשר לעבודה קשה. כיף נטו. אז קבלו הצעה ליממה חיפאית, שתחילתה במוזיאונים וסופה בפינוקי גוף ותצפיות נוף.

טיול בחיפה: מוזיאון הרכבת (יח``צ: איל שפירא,  יחסי ציבור )
צ'יק צ'יק צ'ק על הפסים | יח``צ: איל שפירא, יחסי ציבור

10:00 - אמנות יפנית או רכבות מן העבר?
הסיפתח של הבוקר מביא עימו דילמה – אמנות יפנית מרתקת או מוזיאון רכבות מדליק? את הדילמה יכול לפתור היום בשבוע. אם הגעתם בשישי או בשבת – מוזיאון הרכבות סגור. הלכנו על מוזיאון טיקוטין, הפותח צוהר אל התרבות היפנית באמצעות ציורים, ספרים מעוטרים, פסלונים, ואמנות ממגוון תקופות ואסכולות יפניות. כך למשל, בימים אלו מוצגת התערוכה "התבוננות במיתוס" – אמנות דיגיטלית של האמן סיישירו ג'יי טומיאוקה, המשלב בין עיבודי פוטושופ לאלים מיתולוגיים. פרטים באתר מוזיאון חיפה לאומנות.

וחזרה למוזיאון הרכבת. הוא פתוח רק שעות בודדות ביום, הוא סגור בסופי שבוע ואין בו תערוכות מתחלפות. אבל מה שיש בו הוא חלום של כל ילד ומבוגר – להיות נהג קטר. או לפחות לגעת בקטר אימתני או לדגום קרון אח"מים מתחילת המאה העשרים. עוד במוזיאון: מסמכים ולוחות זמנים היסטוריים, קטרים וקרונות מתקופות שונות, מכשור ומערכות איתות, אוסף בולים בנושא רכבות ועוד. המוזיאון נמצא בתחנת רכבת מזרח בחיפה (רח' חטיבת גולני 1), וכדאי להתקשר קודם ולוודא שאכן פתוח (04-8564293).

11:30 - בעקבות שודדי הים
מוזיאון אחד לא הספיק לכם? הנה מוזיאון חובה, במיוחד בעיר כחיפה. זהו המוזיאון הימי הלאומי, ומעבר לשם הלא מבטיח הזה מסתתר עולם ומלואו – הים. הים שבני האדם סגדו לו, ניווטו בו, קשרו בו אמונות טפלות, חקרו את צפונותיו ושרו לו שירי הלל. על הפנים הרבות של הים תוכלו ללמוד כאן – מספנות ומיתולוגיה ועד קרבות ימיים וארכיאולוגיה. אחת מתערוכות הקבע מוקדשת לשודדי הים, וגדושה במידע מרתק על התפתחות הז'אנר העברייני הזה. פרטים באתר המוזיאון הימי הלאומי.

13:00 - לאכול כמו פועל או מלך
שתי אופציות מומלצות לארוחות צהריים מייצגות שני קצוות בסקאלה. הראשונה היא "מעיין הבירה", מסעדת פועלים אמיתית, בלי פוזה, עם הרבה אווירה של עיר נמל ואוכל טוב בסגנון יהודי-מזרח אירופאי. וכמובן, הבירה עצמה, ששמה יצא למרחוק (רחוב נתנזון 4, טלפון 04-8623193).

ומהעממי עוברים לאריסטוקרטי: מסעדת "מסעדת הנמל 24", השוכנת – איך לא – ברחוב הנמל 24. אל תתנו לסביבה החיצונית להטעות אתכם. בפנים תמצאו אווירה אירופית חרישית, עם ריהוט עתיק ואוכל צרפתי עם ניחוחות מקומיים. קובה במילוי סרטנים היא רק דוגמה אחת (טלפון 04-8628899).

טיול בחיפה: מדעטק חיפה (יח``צ: איל שפירא,  יחסי ציבור )
חובה לכל ילד | יח``צ: איל שפירא, יחסי ציבור

14:30 - מדע בקצות האצבעות
אי אפשר בלי המדעטק – מוזיאון המדע המקומי. את תערוכת הדינוזאורים שמתקיימת בו בימים אלו כולם כבר מכירים, אבל למוזיאון זה, השוכן במבנה היסטורי יפה, נדבכים רבים נוספים ותערוכות קבע שמזמינות לגעת, למשש ולהפעיל. תערוכות חדשות יחסית כוללות את "אנרגיה ירוקה" ו-"הבית הירוק שלי". אל תפספסו את סינמטריX - קולנוע רב-חושי בתלת-ממד, בו מוקרנים סרטים על היקום, גוף האדם ועוד. אגב, בפורים (9-11 במארס) יתקיימו כאן הפעלות והרצאות לילדים, כמו גם "דינוידע" – חגיגת פורים מדעית. פרטים באתר מדעטק.

טיולים לצפון: נמל חיפה (צילום: איציק מרום)
המדרגות של חיפה | צילום: איציק מרום

16:30 – אלף מדרגות מההר אל הים
חיפה, כידוע, עולה מהחוף אל ההר. עולה, וגם יורדת. הטופוגרפיה הביאה את מתכנני העיר למקם בה גרמי מדרגות רבים, חלקם מפתיעים ביופיים ובנוף הנשקף מהם. למעשה, אפשר לעשות את כל הדרך מהכרמל לים באמצעות גרמי מדרגות, כאשר כל גרם כזה זכה לשם משלו. השקיעה, שאוטוטו מגיעה, תוסיף נופך מיוחד לטיול העירוני יוצא הדופן הזה. דרך מצוינת לקבל את הערב.

עמותת התיירות המקומית מיפתה ארבעה גרמי מדרגות כאלו, המשולטים היטב (וגם אם הולכים לאיבוד זה בסדר. פשוט ממשיכים לרדת לכיוון הים). הגעתם למטה והמכונית נשארה למעלה? חמש דקות במונית וחזרתם לנקודת ההתחלה. כך או אחרת, כל המסלולים מתחילים מ"מדרגות גדרה", הנמצאות ברחוב יפה נוף (לא הרחק ממלון הולידיי אין). המסלול המומלץ ביותר מוביל למושבה הגרמנית, והאחרים – אל וואדי ניסנאס, כיכר פריז או אל-פאשה. קחו בחשבון שבסך הכל, יש אלף וקצת מדרגות בכל אחד מהמסלולים הללו. מצד שני, תמיד אפשר למצוא גרם מדרגות קטן ואינטימי, לצד גן ציבורי חבוי, ולנוח שעה קלה מול הנוף.

אם אתם מתעצלים לרדת מההר לים, תוכלו לזכות בתצפיות מישוריות יותר באמצעות טיילת לואי הסמוכה. כולה כחצי קילומטר של מדרכה, עם נוף מדהים לים, לקריות לראש הנקרה ואפילו לחרמון.

טיולים בצפון: נוף חיפה (יח``צ: איל שפירא,  יחסי ציבור )
הרבה יותר מעיר פועלים | יח``צ: איל שפירא, יחסי ציבור

20:00 – משחררים שרירים
ועכשיו הגיע הזמן להירגע ולהחזיר לשרירים את הוויטאליות שלהם (ואם אתם מעל גיל ארבעים – את כושר התנועה בכלל). נסו את "Q ספא", המשלב בין מרכז ספא מפנק ומאובזר לבין לאונג' מעוצב לעילא. מפלט מהאורבניות, מהמדרגות, מהרעש, מעודף המוזיאונים ומהסבלים שלא פגשתם. יש כאן מינון מדויק של מוזיקה, תאורה, ריח ואווירה נכונה, אבל לפני שאתם מפנטזים על עטיפות בוץ, עיסוי שוודי או נמנום בקפסולת טיפול באמצעות מים – כדאי מאוד להזמין מקום מראש. פרטים באתר .
קינוח נוסף (או חילופי, אם תרצו) ליום הארוך הזה תמצאו בשדרות בן גוריון: בתי קפה, מסעדות ופאבים לצד אדריכלות טמפלרית יפה והווי של כמעט חוצלארץ.

22:30 – לילה טוב
מלון בחיפה חייב להיות כזה שמשקיף אל הים. אנחנו אהבנו את מרידיאן, ממש על החוף, שמספק מבטים הן לים והן לכרמל (מרכז הזמנות: 03-5110050). מבט גבוה יותר תמצאו על הכרמל, במלונות כגון דן פנורמה או גני דן (1-700-505080).

09:00 – נוף על הבוקר
אם טיול טוב מתחיל בתצפיות נוף, כאן נשאיר את הנוף לקינוח. יש לכם שתי אפשרויות לקבל מנה הגונה של נוף – הגנים הבהאיים או מסע קצרצר ברכבל המקומי. האפשרות הראשונה תשאיר אתכם עם טעם של חו"ל, בזכות הגננות המוקפדת, האסתטיקה הניכרת מכל עבר והסיפורים ההיסטוריים-אקזוטיים על הדת הבהאית (להזמנת סיורים ולמידע נוסף: טלפון 04-8313131). אל תפספסו, גם אם נדמה לכם שבמחוץ ראיתם כבר את הכל. כדאי להיכנס פנימה, ולו רק לחלק המערבי התחתון, הפתוח לקהל ללא צורך בסיור מודרך. א
פשרות נוספת היא להגיע לסטלה מאריס, לחקור במשך כשעה את האזור, להיכנס לכנסייה ולנוח מול הים. בשעה 10:00 מתחיל לפעול הרכבל הסמוך, היורד בסך הכל כמה מאות מטרים, אך מעניק מבט פנורמי, מתוך הקרונות העגולות והשקופות (טלפון 04-8335970).

>> 10 דברים לעשות בברצלונה
>> הטיסה בוטלה? חברת התעופה חייבת לפצות אתכם