אם אתם רוצים לתור את הארץ אבל לא ממש מתאים לכם לעשות זאת ברגל, אתם תמיד יכולים לראות נופים מרהיבים גם דרך שמשת המכונית. מסלולי הטיול עם הרכב לא פחות יפים מאלו שניתן להגיע אליהם רגלית, והם מתאימים לכל המשפחה. ריכזנו 5 מסלולים כאלה בכל רחבי הארץ, רק תיכנסו כבר לאוטו ותיסעו.

מסלול נסיעה בדרך השלום

יוצאים ממושב עידן בכביש סלול לכיוון דרום, הדרך מוליכה בנוף בראשיתי של אבני חוואר רכים, היוצרים צורות קסומות בנוף, כאילו עברו כאן פסלים ויצרו גן פסלים מרשים ביותר. ממשיכים בנסיעה בכביש עד מצפור השלום – נחל הערבה נפרס במלוא הדרו והרי אדום נמתחו מעלה בגדתו הנגדית, הטבע העצמתי עומד פרוס זרועות. אפשר לשבת ולצפות אל הגבול הישראלי. אח"כ עולים לרכב וממשיכים לנסוע, עוברים את מושב חצבה אל בטן מטע תמרים מסוג מג'עול, הסוג האהוב על מלך ירדן, ומשם הישר אל מצפור ג'בל חופירה הנמצא ממש מול החממות של מושב עין יהב.
"דרך השלום" מסתיימת בכניסה למושב עין יהב, נכנסנו עם השלט ליוגורטריה, אפשר להצטייד בגלידת יוגורט עם הרבה תוספות ולנסוע ללקק אותה בפארק ספיר.
(עדי מטמון, מורה דרך מעין יהב)

אין תמונה
בסופה אפשר ללקק יוגרט. דרך השלום

מסלול נסיעה מרהיב ברמת הגולן

בכביש 91 פונים מזרחה ועולים לגולן דרך גשר בנות יעקוב, עוברים מעל הירדן ונוסעים במעלה הגולן. עוברים את הפניה לקיבוץ אורטל ובפניה הבאה שמאלה פונים לכיוון מרום גולן והר בנטל .לפני הכניסה לקיבוץ פונים ימינה ועולים לפסגת הר בנטל. עוצרים לתצפית נוף מרהיבה על הגליל הגולן ועל סוריה. מהר בנטל יורדים לכביש, פונים שמאלה וכעבור כ 500 מ' פונים שוב שמאלה, חוצים את הלוע של הר הגעש, עוברים בין מטעי התפוחים שנהנים מקרקע בזלתית פורייה. בכביש 98 פונים ימינה – דרומה, בצומת עין זיוון ממשיכים בכביש 98 לעבר הישוב אלוני הבשן. זהו הכביש המזרחי ביותר בארץ. בנסיעה אפשר ליהנות ממראה טורבינות הרוח בהר חזקה.
לאחר שעוברים את הטורבינות פונים בכביש צר שמאלה לעבר הר חזק, עולים בכביש המתפתל ועוקבים אחרי סימון שביל הגולן. אנחנו ממשיכים בכביש צר לעבר תצפית מהר חזק - תצפית מרשימה על הכפרים הסורים ועל מאגרי המים השוכנים בגולן ובסוריה שמזכירים לנו את הרגישות לנושא המים באזורנו. כדאי להביא משקפת ולצפות על הכפר הצ'רקסי סורי שנמצא בצד הסורי. ממשיכים בנסיעה דרומה לכיוון רמת מגשימים. ברמת מגשימים פונים ימינה בכביש 808, ממשיכים עד הפניה שמאלה בכביש 869 לכיוון מושב כנף. מסיימים את היום בביקור במעין כנף .
(אסנת אמיתי, בעלת חברת ג'יפ אמיתי)

טיולים בצפון: רמת הגולן (תמונת AVI: עדי רם, חדשות)
כדאי להביא משקפת. רמת הגולן | תמונת AVI: עדי רם, חדשות

מעמוקה לחצור שבגליל: דרך נוף חדשה

דרך הנוף החדשה של קק"ל מתחילה ביער בירייה, ומסתיימת בחצור הגלילית בעמק החולה, בלב השבר הסורי אפריקני הגדול. דרך היער הראשית הותיקה מתחילה באזור מצודת בירייה וממשיכה במורד היער לחלקה נהדרת של עצי ארז. הדרך החדשה מתחילה קצת אחרי חלקת הארזים, לפני שער הכניסה למצפה עמוקה, משם ממשיכה לעין מרגנית. אז הדרך מגיעה לחניון קטן נחמד, שממנו יוצא שביל החלמוניות. בנובמבר פרחי החלמונית הצהובים והיפים מכסים משטח מדהים לצידי שביל זה. כמה דקות נסיעה והדרך יוצאת מגבול היער - זה הרגע שבו מתגלה הנוף המרהיב של עמק החולה, עשוי משבצות משבצות של חלקות מעובדות. מעבר לו הגולן ובצפון - החרמון. דרך הנוף מתפתלת ומתעקלת עד שהיא מגיעה לחצור הגלילית. בקצה הדרך נמצא פארק קק"ל ובמרחק שתי דקות נסיעה, נמצא קברו של חוני המעגל, אחד מקברי הצדיקים החשובים בגליל.

אין תמונה
הנוף המרהיב של עמק החולה. דרך הנוף החדשה

מכתש רמון

את המסלול מתחילים בכביש מספר 40 דרומית למצפה רמון ממש לפני היציאה הדרומית של המכתש. נוסעים דרומה כאשר 200 מ' דרומית מערבית לירידה לעין סהרונים יורדים מהכביש ימינה (הירידה קצת קשה לאיתור ולכן יש לנסוע לאט ובזהירות על מנת שלא לפספס אותה) לשביל המסומן כחול והידוע כשביל גיאולוגי. מומלץ מאוד לרדת מהרכב ולשוטט רגלית בסביבות השביל. הגבעות מצד השביל והאזור כולו רווי במאובנים ביניהם עצמות מאובנות של לטאות מסוג מזוזאור, שיניים מאובנות ויצורים ימיים מאובנים.
לאחר שיטוט רגלי ממשיכים עם השביל המסומן בכחול בכיוון כללי צפון מערב, מרחק של סה"כ חמישה ק"מ עד לחיבור לשביל המסומן בשחור החוצה אותו. אז פונים שמאלה (כיוון כללי מערבה) וממשיכים בשביל השחור מרחק של כ- 9 ק"מ עד למפגש עם נחל עפיפון בשביל המסומן באדום. כאן פונים דרומה (שמאלה) לשביל המסומן באדום ועולים במעלה נחל עפיפון מרחק של כשלושה ק"מ עד למפער פיטם המהווה חלק מהרכס שסוגר את מכתש רמון מדרום. מפער פיטם הוא נקודת תצפית וקפה מאוד יפה – בעיקר בשעות אחה"צ לפנות ערב.
ממפער פיטם ממשיכים דרומה ונגלוש בהמשך השביל עד לחיבור עם נחל נקרות לשביל המסומן בכחול. במפגש עם נחל נקרות (השביל הכחול) פונים שמאלה (מזרחה) וגולשים במורד הנחל, בדרך נוחה ובה הרבה עצי שיטה עד לחיבור עם כביש 40, לא רחוק מהנקודה בה התחלנו את המסלול. בשעות אלו של היום יש סיכוי טוב לצפות בבעלי חיים כגון – יעלים, צבאים ואפילו פראים.
(גיא כהן, מנכ"ל אגד תיור ונופש)

אין תמונה
יעלים, צבאים ואפילו פראים. מכתש רמון


תל גזר ב 4X4

את הטיול מתחילים בכביש מספר 424 המחבר את לוד עם צומת לטרון. נוסעים בכביש זה מכיוון לוד מזרחה וכק"מ אחד, אחרי שעוברים את הכניסה לקיבוץ גזר נפנה דרומה לשביל כורכר. בקטע זה של הטיול עולים על בסיסו של נחל גזר לכיוון תל גזר הנמצא מדרום לנו.
לאחר כ- 800 מ' מהירידה מהכביש, הדרך עושה תפנית שמאלה וניתן לראות את תל גזר. ממשיכים כ- 1.5 ק"מ עד לחיבור עם דרך בהירה בה פונים שמאלה וממשיכים עוד כ- 500 מטר בסופם פונים ימינה.לאחר כ- 300 מטר נוספים פונים שוב ימינה וחולפים ליד מטע זיתים לאורכו נוסעים כ- 500 מטר נוספים עד אשר רואים משמאלנו את עין ורד. מומלץ לרדת מכלי הרכב וליהנות מהצל והתאנים שעל העצים בשעות אחר הצהריים. מעין ורד שבים בדרך הבהירה על עקבותינו כשאנו למעשה מקיפים את תל גזר באיגוף שמאלי רחב כ- 2 ק"מ עד לשלט עם סימון שבילים ירוק המורה על הכניסה לתל. כאן המקום לציין כי ישנן דרכים נוספות העולות לתל אולם הן חסומות ואסורות בנסיעה, לכן – אנא עלו לתל בדרך המלך והשאירו את כלי הרכב בחניה המיועדת.
(גיא כהן, מנכ"ל אגד תיור ונופש)

אין תמונה
מומלץ לרדת מהרכב וליהנות מהתאנים שעל העצים. תל-גזר

>> 5 העליות הקשות בארץ

אוהבים לטייל בארץ? עשו לנו לייק!