אין תמונה
קוף, אתה לא נראה עייף


אם תחשבו על זה לרגע ברצינות, תגלו שבמהלך החיים לא יצא לכם לראות המון חיות ישנות - מלבד אולי את החתול העצל שלכם, אבל זה לא נחשב כי הוא ישן כל היום. יכול להיות מעניין ונחמד להשאר ערים כשאפילו החיות הכי תזזיתיות כבר מתחילות להתעייף, ולהעביר את הלילה במגרש הביתי שלהן, דווקא. ברחבי הארץ יש כל מיני אופציות לסיורים ליליים בקרבת בעלי חיים ואפילו כמה אפשרויות שכוללות לינה – הנה חמש הצעות כאלה.

הקופים לא עייפים
פעמיים בשבוע יש לכם הזדמנות להשאר בפארק הקופים עד ממש מאוחר, אפילו אחרי שמחשיך. החוויה כוללת ארוחת ערב עם הקופים – טוב, אתם לא ממש יושבים איתם לאכול, אלא מתלווים לצוות שמחלק אוכל ומקבלים קרטיב וקפה. אחרי שהשמש שוקעת הקופים מתחילים להתנמנם, ואתם יכולים להסתובב בפארק ולהנות מהמתקנים שלו גם בלילה, עד מאוחר. אם תרצו, תוכלו להצטרף גם לסיור מוקדם יותר, ולשמוע סיפורים על הקופים שהגיעו ממקומות שונים בעולם.
לא תראו ביום: את הקופיפים הצעירים רעננים אחרי מנוחת הצהריים ומשחקים בהתלהבות, עד שהם מתעיפים והולכים לישון.
48 ₪. פארק הקופים ביער בן שמן, 08-9285888

אין תמונה
קנגורו, אפשר לישון אצלך?

הקואלה חיית לילה
הקואלה הן חיה אוסטרלית מתוקה, שנראית כמו דובי רך וישנה עשרים שעות ביממה (כמו שכולנו היינו רוצים). דווקא בשעות הערב הקרירות היא מתעוררת ואוכלת, ורק מי שישאר בגן האוסטרלי "גן גורו" עד מאוחר יוכל לצפות בה פוקחת את העיניים. ההרפתקנים יכולים פשוט להשאר לישון בשטח הגן באוהל שיביאו איתם מהבית. מובטח סיור חשוך בין הקנגורוס והעופות האוסטרליים המצחיקים (והמפחידים) שבגן, קומזיץ אמיתי ליד המדורה ובבוקר ארוחת בוקר קלה וסיבוב חלוקת אוכל לחיות.
לא תראו ביום: את הקנגורוס מנצלים את העובדה שכבר לא כ"כ חם, וקופצים בלהקות סביב סביב וגם את החסידה השחורה שישנה על רגל אחת.
95-115 ₪. גן גורו בקיבוץ ניר דוד, 04-6488060 

צבי-צב לים עכשיו
צבי הים, שפעם חיו בים התיכון באושר ועושר, מצויים בסכנת הכחדה בגלל – איך לא – בני האדם. החופים ומי הים מזוהמים, אין מקומות נוחים להטלות וגם דייג ושייט מפריעים להם להתרבות. הפקחים של רשות הטבע והגנים מנסים לעזור, ואתם מוזמנים להצטרף ולצפות מקרוב במופע של שמירה וסיוע לטבע. צבות הים עולות אל החוף ומטילות בקינים ביצים, מהם בוקעים הצבונים הקטנטנים היוצאים מהקן ורצים אל הים. בסיור הלילי תוכלו להתלוות לפקח, שמגיע לקן אחרי כמה ימים אחרי ההטלה ובודק אם לא נשארו בו במקרה צבונים שלא בקעו או שהתקשו לצאת. כדאי לקחת בחשבון שלפעמים מוצאים צבונים ולפעמים לא – אבל חווית הטיול לאורך החוף בחשכה שווה בכל מקרה.
לא תראו ביום: את הצבונים הקטנים מנווטים את דרכם לבד אל הים, לפי השקפות הירח על פני המים.
130-85 ₪ למשפחה. סיורים של רשות הטבע והגנים בחוף עתלית, בית ינאי, הבונים, ניצנים, ואשקלון, 3639* 

חמת גדר בלילה (צילום: איל שפירא)
חמת גדר בלילה. לשחק בהשרדות | צילום: איל שפירא
התנינים עושים עיניים
אם להרגיש כמו בהשרדות עושה לכם את זה, אתם צריכים לשקול לעלות לרמת הגולן ולהצטרף לחוויה של חמת גדר. קבוצה צועדת לאור לפידים, שומעת הסברים על חוות התנינים וצופה בהאכלתן הלילית של החיות הענקיות. אחרי ארוחת הערב אפשר לרחוץ במרחצאות החמים עד שעה מאוחרת ממש, להתפנק על מפל הג'קוזי או בבריכת הבועות ולהרגע מהאקשן.
לא תראו ביום: את הרקונים (שהם חיות לילה) מסתובבים עירניים, וגם המון זוגות עיניים אדומות של תנינים, שרק אם מאירים עליהן בפנס הן מחזירות אור.
69 ₪. אתר חמת גדר, *6393

לחלום עם האלפקות
חוות האלפקות היא אתר חמוד לחובבי חיות צמריריות: האלפקות נוחות ולא מפחידות ואפשר ללטף אותן ולהאכיל אותן, רק לא כדאי להתאכזב: הן לא נעימות למגע כמו שהן נראות.
לאחרונה פתחו בחווה צימרים ללינת לילה, המאפשרים לבלות את כל הלילה בגבעה המשקיפה על האלפקות (הלאמות מסתובבות חופשוית ליד הצימר). בלילה שקט מדברי מסעיר (שנקטע, לפעמים, על ידי צוויחת טווס) ובבוקר צפיה מהמרפסת עם כוס קפה בעדר האלפקות מתעורר. אם יש לכם סוסים אתם מוזמנים להביא גם אותם.
לא תראו ביום: שקיעה מדברית צלולה ורכה.
23-25 ₪. חוות האלפקות במצפה רמון, 08-6588047